fbpx
Таг: панел дискусија

таг: панел дискусија

Панел дискусија на тема борба против трговија со луѓе утре ќе се одржи во Скопје

Трговијата со луѓе е глобален проблем и еден од најсрамните злосторства во светот, кој влијае на животите на милиони жени, мажи и деца ширум светот, ги искористува и им го одзема достоинството. За борба против овој ужасен феномен потребни се координирани и заеднички акции, односно партнерства во сите области на интервенција: превенција, заштита и гонење. Настанот „Борба против трговијата со...

Важно е мажите да се вклучат во неплатената грижа за постигнување на родова еднаквост

Денеска се одржа панел дискусија на тема Мажите и грижата: Грижлив маскулинитет во Северна Македонија, која што беше организирана од Реактор – Истражување во акција. На панелот, се дискутираше за важноста од вклучување на мажите во грижата и родовата еднаквост, европските практики и резултати на оваа тема, напорите кон воведување на политики за унапредување на вклученоста на мажите во грижата...

Утрешните лидери и лидерки се градат денес, тие се во училиштата – панел дискусија за средношколско организирање

Подигањето на јавната свест за потребата од средношколско организирање, кое ќе биде ефикасно и функционално, но истовремено избрано во целосно демократска процедура, беше во фокусот на панел дискусијата „Какви новини се потребни во средношколското организирање“ која попладнево во „Europe House Skopje“ ја одржаа Сојузот на средношколци (ССРСМ) и Инситутот за добро управување и евро-атлантски перспективи (ИДУЕП). Панел дискусијата е само...

Онлајн дебата за митовите за вештачката интелигенција и придобивките од неа

Митовите за вештачката интелигенција, предизвиците што таа ги носи и придобивките од неа за поединците, бизнисите и институциите ќе бидат тема на панел-дискусија што ќе се одржи онлајн на 23 септември, од 10 до 11.30 часот. Настанот „Дијалози за Дигитална агенда: Сè што сакавте да знаете за вештачка интелигенција“, организиран со цел да се унапреди знаењето и да се подигне...

Во четврток панел дискусија за дигитални услуги креирани за граѓаните

Фондацијата за слободата „Фридрих Науман”, Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ и Институтот за општествени и хуманистички науки – Скопје (ИССХС), в четврток со почеток во 10 часот, во хотелот „Александар Палас“ ќе одржат панел дискусија „Испорачување на дигитални услуги креирани за граѓаните“. Настанот се организира во синергија со проектите поддржани од Фондацијата „Фридрих Науман”, „Метаморфозис“ и ИССХС. Истиот ќе...

Загубени работни места и намалени плати: Текстилниот сектор е еден од најпогодените во ковид кризата

Кризата предизвикана од ковид пандемијата во текстилната индустрија донесе голем број на загубени работни места, намалени плати и ризик за физичкото и психичкото здравје на работниците. Намалената побарувачка од странство за текстилни производи, ја загрози ликвидноста на компаниите и предизвика намалување на вкупниот нето извоз, кој лани беше помал за 300 отсто во  однос на 2019 година. Постои тенденција...

Маричиќ на Преспа форумот: Регионот да се обедини во борбата против стереотипите, дезинформациите и корупцијата

Министерот за правда Бојан Маричиќ на првата панел-дискусија од „Преспа форум дијалог“ рече дека е потребна поголема регионална соработка и обединување во борбата против стереотипите, дезинформациите и корупцијата. Според Маричиќ, овие проблеми се присутни во сите земји од нашиот регион и затоа фокусот треба да биде ставен на поблиска соработка. Тој во својот говор се осврна и на улогата на...

Ангеловска-Бежоска: Видливи се ефектите за економијата од стимулативната монетарна политика преку кредити

Минатата година и во првите месеци од оваа година кредитите растат со стапка од околу 6 отсто. Ефектите од стимулативната монетарна политика се видливи на кредитниот пазар, лани и годинава немаше запирање на кредитните текови, а активноста расте со темпо, слично на преткризното. Лани растот на кредитната поддршка за економијата ги надмина очекувањата на централната банка, се забележува поголема...

Пендаровски: ЕУ не може да биде клучен геополитички играч додека носи одлуки со консензус

Клучниот проблем на Европската унија е носењето на одлуки со консензус. Без да се промени тоа, Унијата не може да биде клучен геополитички играч. Поради тоа расте евроскептицизмот во регионот на Западен Балкан и во Северна Македонија, но и во самата ЕУ, што е поразително. Ова го посочи претседателот Стево Пендаровски на денешната панел дискусија: „Триесет години независност и...

Заложба на Владата е унапредување на сексуалните и репродуктивните права на жените, вели Шахпаска

Меѓу главните постигнувања на Владата е борбата против дискриминацијата, за потврда е и донесениот Закон за заштита и спречување на дискриминација, според ЕУ директивите и меѓународните стандарди, со кој ќе се овозможат еднакви права за сите и ефикасна заштита од дискриминација. Ова го посочи министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, на денешната панел дискусијата „Телесна автономија-основа на човековите...

Националниот акциски план за ЛГБТИ е изработен, невладините стравуваат за неговото усвојување годинава

По повод 17 мај - Меѓународниот ден за борба против хомофобија, бифобија и трансфобија, Делегацијата на ЕУ во Скопје организираше панел дебата на која учествуваа амбасадорот на ЕУ во Скопје Дејвид Гир, министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, пратеничката Маја Морачанин како координатор на Интерпарламентарната група за поддршка и права на ЛГБТ заедницата, Давид Тасевски од Субверзивен...

Утре започнува ПОИНТ Конференцијата, со дискусија за изборите на Балканот во време на пандемијата

Поради ковид-19 пандемијата, водечката регионална годишна конференција за политичка одговорност и нови технологии - ПОИНТ се враќа во нов, онлајн, формат: POINT Talks. Утре (5 февруари), со почеток од 15 часот, ќе се одржи првиот од серијата настани, односно онлајн панел-дискусија на тема „Изборите за време на пандемија на Балканот“. Настанот ќе биде посветен на изборните процеси што се одржаа...

За светла иднина, општеството мора да ги подржи младите кои се соочуваа со проблеми и пред пандемијата

Прво треба да видиме што бараат младите, затоа институциите треба да ги сослушаат и да ги подржат младите, кои дејствуваат преку многу младински и граѓански организации. Оваа година најмногу недостигаше дискусија за млади, поголем пристап во политиките, промените, но и да видиме каде се младите во нашето општество и каде треба најмногу да ги подржиме, истакна Стефани Спировска од...

„Епидемија на лаги на Балканот“ – онлајн панел дискусија на српски „Истиномер“ на 14 декември

По повод 11-иот роденден на српскиот сервис за проверка на фактите - „Истиномер“, на 14 декември (понеделник) со почеток од 16:00 часот ќе се одржи онлајн панел дискусија насловена како „Епидемија на лаги на Балканот“. „Истиномер“, со седиште во Белград, Србија, е еден од основачите на Балканската мрежа за борба против дезинформации (АДН-Балкан). На претстојниот настан ќе учествуваат претставници на организации...

Македонски енергетски форум: Енергетската иднина е во транзицијата кон чистите извори на енергија

Развојот и инвестициите во енергетскиот сектор остануваат приоритет на Владата на РСМ која во последните три години својата енергетска политика ја насочи кон исполнувањето на целите на ЕУ и кон патот на енергетската транзиција. А, еден од клучните предизвици во иднина секако ќе биде одржувањето на стабилноста на електроенергетскиот систем и производство на поголеми количини на електрична енергија од...

Порталб: Почна кампањата „Правата на младите работници“ за кревање на свеста за неправдите

Вчера започна кампањата „Да ги информираме младите за нивните права“ со панел-дискусија на платформата „zoom“ каде многу застапници на правата на младите во земјава зборуваа на темата за правата на младите работници. Говорници беа Вилдан Дрпљанин, Ивана Стојановска, Блажен Малески, Слободан Трендафилов и Ирена Ивановска, пишува „Порталб.мк“. Правникот Вилдан Дрпљaнин, вработен во Хелсиншкиот комитет за човекови права, посочи на една...

Министри и експерти разговараа за економските предизвици и новите антикризни мерки

Економските предизвици и перспективи за наредниот период, новите антикризни мерки како и воведувањето нови системски политики коишто ќе бидат катализатор на опоравувањето, а потоа и на растот, беа тема на денешната панел-дискусија „СМАРТ финансии и економски политики во време на пандемија и новата нормалност“, којашто беше организирана од страна на министерот за финансии, Фатмир Бесими, а на која присуствуваа...

Премиерот Зоран Заев на 15 и 16 септември на работна посета во Грција

Премиерот на Владата на Северна Македонија, Зоран Заев со владина делегација на 15 и 16 септември ќе оствари работна посета на Грција. Како што соопштуваат од владиниот кабинет, Заев ќе учествува на „24-та тркалезна маса со грчката Влада”, во организација на угледниот магазин „Економист“, а ќе оствари средби и со премиерот Кирјакос Мицотакис и претседателката на Република Грција, Катерина...

Хојт Ји: Најтемниот момент на Балканот беше 27 април во Собранието на Македонија

Најтемниот момент на Балканот годинава беше 27 април во Собранието на Република Македонија, а најдобрата вест во целиот регион - формирањето на новата реформска влада. Ова го истакнал заменик-помошникот на државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Хојт Брајан Ји, во рамките на панел-дискусијата на „Дубровник форум 2017“, што се одржува денеска на тема „Јадранско-медитеранската соработка и...

Панел-дискусија: Депониите во Тетово се резултат на немањето политичка волја

Дивите депонии во Полошко се резултат на немањето политичка волја за решавање на еколошките прашања и ниската граѓанска еколошка свест. Ова се размислувањата на дискутантите, кои денеска во Тетово учествуваа на панел-дискусијата „Депонии без стандарди во Тетово“. - Во Тетовско имаме стотици диви депонии затоа што ѓубрето кое се фрла на дневна основа не се собира редовно, за разлика од...

Османи: Оптимист сум дека со новата бугарска влада можеме да отвориме ново поглавје меѓу двете земји

Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на...