fbpx
Таг: Панче Жежовски

таг: Панче Жежовски

Турција одобри екстрадиција на осомничениот убиец на Вања Ѓорчевска, Љупчо Палевски – Палчо

Турската власт ја дозволи екстрадицијата Љупчо Палевски - Палчо, првоосмоничениот во двојното убиство на 14-годишната Вања Ѓорчевска и на 74-годишниот Панче Жежовски, соопшти Министерството за правда. Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека веќе му е определена мерка притвор во истражниот затвор во Шуто Оризари, која треба да започне да се применува веднаш по неговото испорачување. На 6 декември 2023 Министерството за...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...