fbpx
Таг: палми

таг: палми

ЈП „Паркови и зеленило“ ги покри палмите од „Скопје 2014“ за да не измрзнат

Палмите коишто беа поставени во рамките на проектот „Скопје 2014“ деновиве добија заштитни вреќи за да не измрзнат. ЈП „Паркови и зеленило“ информираат дека палмите покрај Кејот „13 Ноември“ во центарот на Скопје превентивно ги заштитиле поради ниските температури на воздухот. „Деновиве нашите екипи превентивно ги заштитуваа крошните на палмите на кејот на Вардар“, се пофалија на Фејсбук од ова...

Започна корнењето на палмите во Охрид по препорака на УНЕСКО (галерија)

Една од препораките во извештајот кои ги добивме од УНЕСКО, а кој треба да биде разгледан на 43-та сесија на Комитетот за културно наследство што ќе се одржи наредниот месец во Баку, беше и внимателно зачувување на автентичноста и интегритетот, на архитектонската и урбанистичката кохерентност на Охрид. Притоа од УНЕСКО препорачуваат да се избегнува користење на форми и материајли...

Ирма дивее на Флорида

Ураганот Ирма, откако ги опустоши Карибите и ја поплави Хавана, предизвикувајќи хаос во остатокот од Куба, удри и по Флорида, кршејќи дрвја и оставајќи повеќе од милион луѓе без струја. Со ветришта кои дуваа до 210 километри на час, ураганот кој достигна до тропска бура од четврта категорија, предизвика и лизгање на земјиште на Флорида. Повеќе од 8 милиони луѓе во...

ЛДП бара одговорност за набавка на палмите по нереално високи цени

Палмите за кои се потрошија еден милион евра народни пари не беа најавени во никаква предизборна или каква било друга програма на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата, велат од Либерално-демократската партија. „Палмите почнаа да се сушат уште во првите месеци од нивното засадување, но набрзина беа заменувани со други палми за да се прикрие нелогичноста на проектот. Сега е очигледно дека...

СДСМ: Ќе има одговорност за палмите од 500.000 евра што завршија на депонија

Ќе има ревизија и одговорност за набавките на скапите палми од 500.000 евра што завршија во депонија, порачаа денеска од СДСМ. „Исушените палми од 500.000 евра што се најдоа на депонија, се класичен доказ дека Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ во сè, па и во палмите, гледаат тендери за лично збогатување, и тоа во услови кога ја предизвикаа најголемата сиромаштија кај повеќе од...

Ангелески: Kлиматските услови се причина за сушењето на голем број палми

Од вкупно 500 палми набавени од Кина, Охрид го доби најголемиот контингент, околу 200. Тие беа засадени по градскиот кеј, преку Студенчишки канал, покрај ново изграденото шеталиште, сè до комплексот „Инекс Горица“. Колку од нив преживеаја по две зимски сезони, ќе пребројува специјален тим од инженери од ЈП „Паркови и зеленило“ од Скопје. Со палми беше насаден и слободниот зелен простор во...

Запалена уште една палма во Охрид

Доцна синоќа е запалена уште една од палмите засадени во Охрид. Ова е трет случај, при што синоќа гореше палма во центарот на градот, односно на езерскиот кеј Македонија. Четириметарското дрво го запалил непознат сторител, а е изгаснато со интервенција на противпожарната екипа. ЈП „Македонски шуми“, пред две години, од Кина набави околу 500 влакнести палми, од кои 200 завршија во...

СДСМ прашува како е можно „Македонски шуми“ да нема пари за данок, а да има за палми

Управата за јавни приходи призна дека Јавното претпријатие „Македонски шуми“ ѝ должи на државата 3,5 милиони евра за неплатени даноци, реагираат од опозицискиот СДСМ. Од партијата преку соопштение велат дека „Македонски шуми“ нема пари за даноци, но има за да ги задоволи егзотичните идеи на Никола Груевски. „Македонски шуми“ набави 1.100 палми во вредност поголема од половина милион евра, односно 522.347 евра....

Влакнестите палми во Охрид добија зимски заштитни костуми

Влакнестите кинески палми во Охрид, денеска добија зимски заштититни костуми. Работниците на „Охридски комуналец“ ги заштитија палмите пред најавеното заладување во наредниве денови. Заштитени се вкупно 200 влакнести палми, колку што Охрид доби од контингентот од 1.100 палми, што Јавното претпријатие „Македонски шуми“ ги увезе од Кина. Во Охрид палмите се засадени по должината на шеталиштето на градскиот кеј, пред Центарот за обука...

Герила-акција во Прилеп: Со парите од палмите можеше да се реновира болницата

Граѓани и активисти од Прилеп, Скопје, Велес, Ресен и од Гевгелија спроведоа улична акција против непотребните трошења на власта. Со пораките што активистите ги закачуваа на палмите, упатија порака до власта дека парите од граѓаните треба да се трошат за потребите на граѓаните. „Во време кога луѓето страдаат, купувањето палми е луксуз и глупост“, велат граѓаните. Активистите во Прилеп на палмите оставија порака дека...

Запалени уште две палми во Прилеп

Во екот на полноќните забави на камената бина во Прилеп, во рамките на годинешниот „Пиво-фест“, ноќеска, околу 3 часот по полноќ, беа запалени нови две палми, засадени во паркот пред општинската зграда. Ова е втор случај во кој се запалени дел од новозасадните палми во Прилеп. Завчера, додека траеше настапот на хрватската музичка група „Прљаво казалиште“, исто така беше запалена...

Палмите во Прилеп не се донација од Македонски шуми

Јавното претпријатие Македонски шуми негира дека е донатор на неодамна засадените во паркот пред Општинската зграда во центарот на Прилеп. Согласно Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер, испративме барање за информации до Општина Прилеп со кое побаравме да ни го достават заклучокот за објавување на одлуката за прифаќање на донацијата од Македонски шуми, Договорот за донација склучен...

Донацијата на палмите е незаконска, тврди прилепски адвокат

Прилепчани сè уште се интересираат за неодамна засадените палми во центарот на градот, кои, како што најавија своевремено надлежните, биле проект на ЈП „Македонски шуми“. Тие пристигнаа како донација за градот Прилеп и сега се веќе дел од хортикултурното уредување од паркот пред општинската зграда. По овој потфат на ЈП „Македонски шуми“ и на локалната власт, адвокатот Жарко Стеваноски решил...

Откорната и уништена една од влакнестите палми во Охрид

Неодговорен поединец или група, деновиве откорнале една од влакнети палми што беа засадени пред неполн месец во Охрид. Како што информираа од Јавното претпријатие „Охридски комуналец“, палмата е пронајдена фрлена во близина на скејт-паркот, покрај пешачката патека што води кон кафулето „Куба либре“ и кон хотелската зона „Горица“. Во Охрид беа засадени 200 влакнести палми, набавени од Кина, кои беа посадени низ централното...

Фирмата од Желино што ги набави палмите, работела во Гостивар, Брвеница и во Аеродром

Фирмата „Россен центар“ од  село Стримница, Желино, преку која јавното претпријатие „Македонски шуми“ ги набави палмите што нè чинат 500 евра од садница, имала уште неколку набавки. На страницата на Биро за јавни набавки можат да се најдат пет тендери што ги добила оваа компанија. Работела со општините Гостивар, Брвеница и Аеродром. За хортикултурно уредување во Гостивар, фирмата добила два тендери, еден од 172.682...

По 500 евра нè чини секоја засадена палма

Околу 500 евра по стебло платило претпријатието „Македонски шуми“ за палмите што деновиве се засадуваат низ градовите во Македонија, или вкупно околу 522.000 евра за 1.100 садници. Палми од видот trachycarpus fortunei, односно влакнеста палма, чие стебло расте повеќе од четири метри, се засадени во Охрид, Прилеп, Дојран, и во Вевчани, а планирано е да се посадат и во други градови во земјава. Палмите се набавени преку...

„Изникна” и првата палма во Вевчани

Реакциите на граѓаните не стивнуваат, но се засилуваат и напорите на надлежните од првиот македонски туристички центар Охрид, да направат „град на палмите“. Иако реакциите се главно негативни, по должината на градскиот кеј, бројните засади од палми на просторот му дадоа нов лик. Официјално, со осуда на акцијата, реагираше локалниот разгранок на ВМРО-НП во Охрид. Акцијата продолжи и преку Студенчишки мост,...

И пред Општина Прилеп засадени палми

Освен во Охрид, попладнево беа засадени пет од вкупно 10 палми, во паркот на Методија Андонов - Ченто, во Прилеп, покрај општинската зграда на Општина Прилеп. Поголем број граѓани на Прилеп љубопитно застануваа пред зградата на Општина Прилеп изненадени од глетката, меѓусебно коментирајќи го новитетот. - Не можам да се изначудам што гледам. Не знам кому му требаше ваква глупост? Улиците...

Медитерански палми ќе се садат во Охрид

По должината на шеталиштето на градскиот кеј, но и пред Центарот за обука на вода, денеска вработени во ЈП „Охридски комуналец“, заедно со екипа вработени од „Македонски шуми“, почнаа со засадувањето на вкупно 200 влакнести палми, високи од три до четири метри. Со ова продолжила реализацијата на проектот на ЈП „Македонски шуми“ за градење на имиџот на Охрид, како град на палмите. Со сила...

Руски авион го нарушил шведскиот воздушен простор

Руски авион вчера го нарушил шведскиот воздушен простор источно од балтичкиот остров Готланд и бил пречекан од два шведски борбени авиони. Ова го изјави портпаролот на вооружените сили на...