fbpx
Таг: пакет

таг: пакет

„Пошта“ предупредува на измама во која се злоупотребува нејзиното име

АД „Пошта на Северна Македонија“ предупреди дека на социјалните мрежи се шири дезинформација за достава на поштенски пратки и износ кој корисникот треба да го плати за да ја подигне својта пратка. Истата измама е многу пораспространета во вид на имејл-фишинг, односно со лага наведување на корисникот да кликне на линк испратен во имејл и да сподели лични информации и...

Во петтиот пакет мерки, финансиската помош за фирмите и граѓаните изнесува 160 милиони евра

Петтиот економски пакет кој ќе биде наменет за финансиска помош на компаниите и граѓаните тежи 160 милиони евра, истакна денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев. Истиот содржи 29 мерки, распоредени во четири главни столба: директна финансиска поддршка за компаниите во туризмот, занаетчиството, угостителството, транспортот, индустријата за организација на настани со цел задржување на работните места, финансиска поддршка за ликвидноста на...

Поддршка од 17,2 милиони евра ќе добијат 400 компании за ублажување на економските последици од ковид кризата

Директна финансиска поддршка во висина од вкупно 17,2 милиони евра ќе добијат 400 домашни компании за да го ублажат ударот врз работењето што го имаат како последица на ковид кризата, одлучи Владата на синоќешната 19 седница. „Средства се дел од третиот пакет мерки, наменети се за опоравување на домашната економија за време на здравствено-економската криза, а ќе ги добијат 400...

Повлечени споровите против државата, по донесувањето на законот за енергетика

Секретаријатот на Енергетската заедница денеска ги повлече поднесените барања за спорови против Македонија, соопштија од кабинетот на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. „По серија на јавни расправи во кои беа вклучени сите засегнати страни, во транспарентна постапка, Собранието на 21 мај 2018 година го донесе новиот Закон за енергетика, во кој се транспонирани ЕУ директивите и регулативите на Третиот...

Евакуирано седиштето на Социјалдемократската партија во Берлин

Германската полиција денеска го евакуираше главното седиште на Социјалдемократската партија (СПД) во Берлин откако е пронајден сомнителен пакет во просторијата за прием на пошта, соопшти портпаролот на партијата. Како што јавуваат локалните медиуми, вработените, како и високите партиски претставници, кои во моментот имале состанок за претстојните парламентарни избори, морале веднаш да ја напуштат зградата. Во март годинава германските власти пресретнаа пакет...

Во Њу Џерси експлодирал сомнителен пакет, пронајдени уште четири

Сомнителен пакет кој е пронајден на железничка станица во Њу Џерси експлодирал за време на истрагата на специјалните полициски сили. Како што јавуваат светските медиуми, не се работело за контролирана експлозија. Властите соопштија дека до детонацијата дошло при обидот за деактивирање на експлозивната направа, која се наоѓала во ранец и е една од петте направи пронајдени за време на истрагата. Две лица...

Поради дојава за бомба, евакуирани 2.000 луѓе од пазар во Москва

Околу 2.000 луѓе биле евакуирани од пазар во центарот на Москва по анонимна дојава за подметната бомба, соопштила полицијата, а пренесува ТАСС. Потврдено е дека сомнителен пакет бил пронајден на пазар, но повеќе детали не се познати. Пазарот Рижски, од каде што граѓаните биле евакуирани, е еден од најпрометните во главниот град на Русија за купување цвеќе. Утринава имало многу повеќе луѓе...

Ништо сомнително не е пронајдено во пакетот оставен пред канцеларијата на Меркел

Германската полиција соопшти дека ништо сомнително не е пронајдено во пакетот поради кој денеска беше запечатена канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во центарот на Берлин. - Експертите не пронајдоа ништо сомнително - изјави портпаролот на федералната полиција на Германија. Министрите продолжија со редовниот состанок откако полицијата со кордон ја заокружи зоната, во која се наоѓа канцеларијата.

Предлогот за закон за мораториум на „бомбите“ влегува во изборниот пакет?

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ за донесување закон во Собранието по скратена постапка со кој би се забранило објавувањето на прислушуваните разговори, може да стане дел и од пакетот изборни закони за кои се преговара на средбите на работните групи. Како што дознаваме, вчера, сепак, е постигнат компромис во пакет со изборните закони да се разговара и за законот за забрана...

Грција го поднесе пакетот мерки до Брисел

Грчката влада го поднесе конечниот детален предлог мерки и реформи до европските институции и првиот човек на Еврогрупата, Јерун Дајселблум. Владата на премиерот Алексис Ципрас со овој предлог бара тригодишна финансиска помош од европските институции за покривање на нејзините финансиски и социјални обврски. Пакетот е во висина од 10-12 милијарди евра и, според неофицијалните информации, содржи мерки поврзани со даночни и...

Сомнителен пакет до културниот центар во Копенхаген

До културниот центар „Крудтонден“ во Копенхаген е откриен сомнителен пакет. Зоната е евакуирана, а на местото се испратени деминири. Во саботата маж отвори оган врз учесниците во дискусијата за слободата на изразување и за богохулењето, при што еден човек загина. Напаѓачот врз Културниот центар потоа пукаше и пред синагога, а беше ликвидиран од полицијата. Вкупно две лица загинаа, а петмина...

За три дена 290 нови потврдени случаи на ковид

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена направени се 1.695 тестови, а регистрирани се 290 нови случаи на ковид-19. Најголем...