fbpx
Таг: оздравени случаи

таг: оздравени случаи

Нови 10 случаи на ковид-19, оздравеле 332 пациенти, починаа 7 лица

Министерството за здравство информира дека, според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2.825 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на ковид-19 од: Скопје има 5, по два случаја се во Прилеп и во Виница и еден случај е во Куманово. Регистрирани се 332 оздравени пациент од: Скопје – 101, Куманово - 45, Битола...

Оздраве полковникот на АРМ кој од Африка беше префрлен на лекување од ковид-19 во Скопје

Потполковникот на Армијата на Северна Македонија кој од Централноафриканската Република беше префрлен во Скопје и се лекуваше на Инфективната клиника е сосема излекуван и од денеска е дома. По 22 дена поминати на лекување на Инфективната клиника, припадникот на АРМ кај кого беше детектиран нигериски сој на ковид-19, е оздравен. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на својот Фејсбук профил напиша...

Нови 365 случаи на ковид-19 од 2.820 тестирања, оздравеле 594 пациенти, починале 37 лица

Министерството за здравство информира дека, според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2.820 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на ковид-19. Во: Скопје – 166, Куманово – 27, Битола – 19, Струмица – 17, Прилеп и Велес – по 15, Кавадарци – 12, Тетово -11, Кичево -10, Охрид, Свети Николе и Виница...

Нови 1.163 случаи на ковид-19 од 3.927 тестирања, починале 35 лица

Од 3.927 тестирања направени во последните 24 часа, регистрирани се 1.163 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство, според податоците од Институтот за јавно здравје. Во Скопје има 473 новозаболени, Битола – 100, Куманово – 90, Прилеп – 62, Охрид – 50, Струмица – 45, Тетово – 36, Штип и Кичево по - 32, Велес – 29, Кавадарци –...

Евидентирани 530 нови случаи на ковид-19, оздравени се 538 пациенти, а починаа 26 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.999 тестирања, а се регистрирани 530 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-229, Куманово-37, Штип-10, Прилеп-37, Тетово-5, Струга-13, Велес-14, Битола-24, Охрид-28, Кавадарци-32, Гостивар-13, Гевгелија-9, Струмица-18, Крива Паланка-7, Радовиш-4 Крушево-1, Кочани-5, Демир Хисар-1, Пехчево-8,  Берово-2, Валандово-3, Виница-2, Кратово-3, Свети Николе-1, Кичево-4, Ресен-8, Неготино-12.    Институтот за јавно здравје регистрира 538 оздравени...

Во скопските клиники се лекуваат 441 пациент од ковид-19, има 76 слободни кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот, а вкупно 441 лице сомнително и потврдено за ковид-19 се лекува на инфективните оддели во главниот град, соопштија од Министерството за здравство.  Во последното деноноќие на интерните клиники имало 6 приеми, по еден пациент бил хоспитализиран на Клиниката за нефрологија, на...

Пациентите кои прележале ковид-19 ќе можат да одат на рехабилитација во Институтот за физикална медицина

Институтот за физикална медицина и рехабилитација, со поддршка на Министерството за здравство, подготви еден оддел наменет за пациенти за пост-ковид рехабилитација, информираат од ова министерство, со објаснување дека е тоа поради долгорочните последици од инфекцијата со корона вирусот и сѐ поголемата потреба за рехабилитација на пациентите кои ја прележале болеста. Министерството за здравство соопшти дека досега Институтот имаше само индивидуални...

Регистрирани 1.112 нови случаи на ковид-19, оздравени се 709 пациенти, починаа 24 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.553 тестирања, а се регистрирани 1.112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-321, Куманово-69, Дебар-10, Штип-38, Прилеп-77, Тетово-79, Струга-44, Велес-44, Битола-65, Охрид-36, Кавадарци-26, Гостивар-60, Гевгелија-19, Струмица-35, Крива Паланка-7, Радовиш-6, Крушево-3, Кочани-44, Пробиштип-6, Демир Хисар-5, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-23, Валандово-12, Виница-11, Делчево-13, Кратово-2, Свети Николе-5, Кичево-12, Ресен-16, Неготино-22. Институтот за јавно...

Уште 103 нови случаи на ковид-19, тројца починати меѓу кои и 35 годишна жена од велешко

Жителка на Бузалково, велешко, на возраст од 35 години ја загуби битката со ковид-19. Таа била примена на Инфективната клиника и немала никакви коморбидитети. Министерството за здравство евидентирало уште двајца починати пациенти, едниот од Скопје на 69 годишна возраст, како и лице од Македонски Брод на 77 годишна возраст. Во денешната статистика евидентирани се 103 нови случаи на ковид-19, од...

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...