fbpx
Таг: оздравени пациенти

таг: оздравени пациенти

Филипче: Комисијата не расправа за изборниот процес, најважно е јавното здравје

Во ниеден момент на состаноците со Комисијата за заразни болести, не се дискутирало за изборниот процес. Било каква мерка, препорака менување на полициски час, ќе биде исклучиво донесено врз основа на сознанијата на новодијагностицираните пациенти. Ниеден друг фактор освен заштита на јавноото здравје не се зема предвид, рече на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. Тој информира дека утре...

Потврдени 33 нови случаи со Ковид-19, оздравени 22 пациенти, почина едно лице

Министерството за здравство информира дека денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја се искачи на 1.572. Во изминатово деноноќие од Ковид-19 почина едно лице на 70-годишна возраст од Велес. Институтот за јавно здравје денеска регистрирал 22 оздравени пациенти во: Скопје-2, Куманово-6, Штип-3, Прилеп-7, Тетово-1, Струга-1, Кочани-2. Во изминатите 24 часа...

Потврдени 7 нови случаи на Ковид-19, оздравени се 47 пациенти, почина 1 лице

Во последното деноноќие, Институтот за јавно здравје регистрирал 47 оздравени пациенти од Ковид-19 во земјава, и тоа во Скопје 9, Куманово 9, Прилеп 8, Тетово 13, Охрид 1, Гостивар 5, Кочани 1 и Крива Паланка 1, информираат од Министерството за здравство. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починал еден пациент од Скопје на 65-годишна возраст, кој...

Оздравени се 45 пациенти, потврдени 15 нови случаи на Ковид-19, почина 1 лице

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) регистрирал 45 оздравени пациенти, и тоа во Скопје-19, Куманово-25 и Прилеп-1. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 61-годишен пациент од Струга, со повеќе коморбидитети и тешка форма на болеста, кој бил хоспитализиран од 24 април. Од болницата се испишани 8 оздравени лица, а денеска за...

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи со Ковид-19

Дебар, Радовиш, Гевгелија, Струмица, Пробиштип и Демир Хисар се шесте градови во земјава во кои нема повеќе активни случаи со Ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Ваквите позитивни информации доаѓаат по вчерашниот извештај на Институтот за јавно здравје, во кој е забележано дека овие градови веќе немаат пациенти заразени со корона вирусот. Од почетокот на епидемијата, во Дебар беше регистриран...

Регистрирани 48 оздравени и 28 новозаболени лица со Ковид-19

Вкупно 48 пациенти се излекувани од ковид-19, информира Министерството за здравство. Од нив шестмина пациенти биле на болничко лекување и 42 се лекувале во домашни услови. „Во ГОБ „8 Сетпември“ почина пациент од Скопје на 51 годишна возраст, примен во болницата на 9 април во тешка состојба и веднаш поставен на респираторна машина. Во изминатите 24 часа потврдени се 28 нови...

Дизелот поевтинува за 2,5 денара по литар, бензините остануваат на стара цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) ја соопшти најновата одлука за цените на горивата, со која ќе поевтинат дизел горивото за 2,5 денара и екстра-лесното масло за...