fbpx
Таг: отров

таг: отров

Вистиномер: Белата патека од авионите не е составена од боеви отрови

Ова е уште една од серијата објави кои ја шират теоријата на заговор позната како „кемтрејлс“, според која од авиони нè прскаат со отрови.  Притоа за вообичаените траги од кондензација што ги создаваат авионите во воздухот се тврди дека се „хемиски патеки“, составени од хемиски или биолошки агенси за „злобни цели“. Ваквите тврдења се категорично отфрлени од научната заедница....

Вистиномер: Ензим од отровна змија-ѕвечарка не е пронајден во вакцините против ковид-19

Во вакцината против ковид нема ензим од змија отровница, односно ѕвечарка. Студијата што се споделува во постот не е спроведена на вакцинирани пациенти, туку на пациенти со ковид, кои биле хоспитализирани неколку месеци пред да почне процесот на имунизација. Пронајдените наоди во самата студија воопшто не се однесуваат на вакцината, така што постот што го оценуваме како невистинит, пишува...

Алексеј Навални, најгласниот критичар на Путин, е во болница со сомнежи за труење

Рускиот опозициски политичар Алексеј Навални денеска е примен во болница во Сибир, со симптоми кои неговата портпаролка Кира Јармиш ги опиша како знаци на труење. Навални летал од сибирскиот град Томск кон Москва кога се појавиле симптомите и морало да биде хоспитализиран. Било направено принудно слетување во градот Омск, каде е примен на интензивна нега и е без свест,...

Пчелниот отров сепак не е докажан лек против Ковид-19

Photo by Migco/Wikimedia Commons
Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Канцерогениот линдан од ОХИС 50 години метастазира, секоја власт го игнорира (видео)

video
Над 50.000 тони канцероген отров повеќе од половина век го уништува здравјето на скопјани и ја загадува почвата, водата и воздухот. Македонската стручна јавност веќе одамна знае за проблемот со линданот закопан во кругот на поранешниот хемиски гигант ОХИС (Органско хемиска индустрија – Скопје). Познати се и последиците кои овој отров ги предизвикува врз здравјето на луѓето и животната...

Власта и опозицијата се препукуваат, граѓаните дишат отров

Синоќа речиси сите мерни станици на Министерството за животна средина покажаа неколку пати поголемо количество на канцерогените ПМ10 и ПМ2,5 честички. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја обвини власта дека е виновна што граѓаните се гушат од енормното загадување на воздухот, а од СДСМ велат дека Владата заедно со сите надлежни институции активно работи на надминување на долгогодишниот проблем со аерозагадувањето. „Концентрацијата на опасните...

Отруени две кучиња во Карпош 4, отров оставен во куќарка за куче во Аеродром

Два случаи на отруени кучиња и на оставен отров за куче се регистрирани во Скопје во изминатово деноноќие, извести МВР. Вчера во 23.15 часот во полициската станица Карпош било пријавено дека на улицата Разловечко востание во Карпош 4, пред станбена зграда, биле пронајдени две отруени кучиња. Денеска во 8.45 часот било пријавено дека на подрачјето на булеварот Јане Сандански во населбата...

Богдановиќ повика граѓаните да пријавуваат обиди за труење животни

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ денеска ги повика граѓаните граѓаните доколку забележат расфрлен отров во централното градско подрачје веднаш да се јават на телефонските броеви: 070 424685 на Емилија Поповска и 075 437068 на Јулија Малахова. Граѓаните треба да пријават и напуштени домашни миленичиња. Богдановиќ побарал од командирот на Полициската станица Центар да се зајакнат полициските контроли за да се...

Адвокатката на Праљак не знае како тој дошол до отровот

Адвокатката на поранешниот хрватски генерал Слободан Праљак, кој вчера си го одзеде животот пиејќи отров за време на изрекувањето на второстепената одлука во Хашкиот трибунал, денеска за ХРТ изјави дека не знае како нејзиниот клиент дошол до отровот и како и го внел во судницата. Таа изјави и дека не видела кога тој го испил отровот. Адвокатката Ника Пинтер за хрватската државна телевизија...

Почина Слободан Праљак откако испи отров во судницата во Хаг

Слободан Праљак, генерал на војската на босанските Хрвати во војната во БИХ во 1990-тите, почина неколку часа откако во судницата на Меѓународниот трибунал испи отров од шишенце, јавија хрватските медиуми. Праљак е познат како командантот осомничен за уривањето на стариот мост над Неретва во Мостар, кој сега е обновен. При изрекувањето на пресудата, 72-годишниот Праљак, во еден момент ја зафрли главата...

Европа да ги отфрли сепаратизмот и национализмот, порача Јункер од Шпанија

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер денеска ја повика Европа да се спротивстави на сепаратизмот во време кога иницијативата за незaвисноста на Каталанија длабоко ја подели Шпанија, јавуваат светските агенции. - Национализмот е отров кој ја спречува Европа да функционира обединето - рекол Јункер во својот говор на универзитетот во шпанскиот град Саламанка, каде денеска му била врачена...

Германската полиција трага по маж кој става отров во храната во продавниците

Непознат маж ставал отровна супстанца во храна, вклучувајќи и храна за бебиња која се продава во супермаркетите во Германија, за да изнуди повеќе од еден милион евра, соопшти денеска германската полиција. Во соопштението се наведува дека, лицето испратило електронска пошта до полицијата откако ставило голема количина на отров во производи во супермаркетите на југот на Германија. Лицето се заканувало дека тоа ќе...

Министерство за здравство: Од отровот за кучиња може да страдаат и деца

Министерството за здравство апелира да не се фрла отров за кучиња затоа што тој може да биде исклучително опасен и по здравјето на луѓето. „Апелираме на поголема свесност и совесност зашто злоупотребата на овие материи директно го загрозува и здравјето на децата, кои лесно може да дојдат во допир со фрлените отрови на јавни површини. Според стручните лица во областа, за...

Протест против масовното труење кучиња во Скопје

Неколку стотици активисти за правата на животните денеска напладне протестираа на плоштадот Македонија против труењето кучиња во Скопје во последните неколку седмици и реагираат што нема реакција од властите за непочитување на законите за заштита на животните и за слободната продажба на отров. Од плоштадот, демонстрантите, од кои многумина со своите миленици, се упатија кон Собранието на Република Македонија, каде...

Лидерот на ИД во тешка состојба откако бил отруен

Лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, бил отруен заедно со тројца други команданти на таа терористичка организација, во северната ирачка провинција Ниневех. Ова го објавија локалните ирачки медиуми, повикувајќи се на анонимни извори. - Разузнавачките информации покажуваат дека лидерот на ИД, Ал Багдади, и уште тројца команданти јаделе храна која содржела отрови – изјавил анонимен извор, а пренесе ирачката новинска...

„Арсена“: Гевгелиската вода, покрај арсен, содржи и ванадиум

Анализата на примерок од водата за пиење од гевгелискиот водовод, земен на 16 јуни годинава, покажала присуство на енормно количество на арсен во водата, штетно за здравјето на човекот, информираат од граѓанската иницијатива „Арсена“. Анализата што ја извршила меѓународна лабораторија, како што додаваат од „Арсена“, покрај арсен, покажала и присуство на тешкиот метал ванадиум во водата од гевгелискиот водовод. „Само пред еден...

Камерун: Со отровна стрела убиле бомбаш самоубиец

Група жители на северот на Камерун, во самоодбрана со отровна стрела убиле жена која била опашана со експлозив, соопштија властите. Четириесетгодишната жена, заедно со 14-годишно девојче, влегла во Камерун од соседна Нигерија. Жители на градот Мора ја стрелале жената со отровна стрела, откако таа одбила да запре на нивното барање. Девојчето кое било со неа загинало откако таа го активирала својот експлозив.  

Николовски: На Кванташки се продаваат отровни краставици

Минатата недела на барање на потрошувачите и на домашните раноградинари, до Државната фитосанитарна лабораторија доставивме примерок од увозни краставици произведени од областа Лушна, Албанија, а купени на Кванташки пазар за да се испита присуството на пестициди, изјави денеска на прес-конференција, дополнителниот заменик-министер за земјоделство во оставка, Љупчо Николовски. Тој рече дека резултатите од анализите биле загрижувачки и алармантни. - Испитувањата и...

„Анималиа“: Отруен лебед кај селото Радожда – остатоците испратени на вештачење

Невладината организација за заштита на животни „Анималиа”, со соопштение алармираше дека кај струшкото село е отруен лебед. Остатоците од лебедот денеска биле подигнати од ветеринарен инспекторат и се испратени на вештачење во Скопје. Локалниот ветеринарен инспектор потврдил дека испратил лица да го подигне мртвиот лебед. - Очекуваме преку тоа вештачење да стигнеме не само до откривање на материјата која била расфрлана...

Мицкоски го одби францускиот предлог, повикува на протест

Претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски категорично одби да го прифати францускиот предлог за преговарачката рамка на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Тој предлогот...