fbpx
Таг: отпуштања

таг: отпуштања

И „Спотифај“ укинува стотици работни места

Шведскиот музички стриминг гигант „Спотифај“ најави дека ќе намали 6 отсто од своите речиси 10.000 вработени лица, нагласувајќи ја потребата да се подобри ефикасноста, пренесе Би-би-си. „Спотифај“ минатата година броела 9.800 вработени со полно работно време, а компанијата во октомври соопшти дека ќе го забави вработувањето во текот на 2023 година. И покрај популарноста на музичкиот онлајн пазар, „Спотифај“ никогаш...

„Гугл“ ги следи конкурентите, ќе отпушти 12.000 вработени

Технолошката компанија „Гугл“ ќе укине 12.000 работни места, кои следат по серијата отпуштања што ја погодија технолошката индустрија во изминатиов период, пишува Би-би-си. Извршниот директор на „Гугл“ и „Алфабет“, Сундар Пичаи во мејл испратен до вработените најави дека презема целосна одговорност за намалувањето на бројот на вработени лица. Кратењата ќе влијаат на 6 отсто од работната сила на „Алфабет“ ширум...

Твитер со нови отпуштања на вработени задолжени за онлајн безбедност

Десетици вработени кои модерираат содржини и го следат говорот на омраза се отпуштени од Твитер во најновото кратење на работните места од оваа компанија, пренесува Гардијан. Станува збор за вработени со седиште во Даблин и Сингапур, кои биле дел од тимот за доверба и безбедност задолжен за меѓународна модерација на содржината, како и единицата која го надгледува говорот на...

„Амазон“ ќе отпушти 18.000 работници во обид да заштеди на трошоците

„Амазон“ планира да укине повеќе од 18.000 работни места, што ќе претставува најголемо отпуштање во историјата на компанијата, борејќи се да заштеди на трошоците. Отпуштањата веќе се во тек, а според меморандумот на извршниот директор Енди Џеси, повеќето од работните места што ќе бидат скратени се во продавниците на „Амазон“ и во одделите за човечки ресурси, искуство и технологија, јавува...

Порталб: 112 вработени од „Комунална хигиена“ остануваат без работа – Мазнева нѝ рече „не ни требате“ и вработи други

Ни рече „Не ни требате“ и не ни ги продолжи договорите на 112 редовно вработени во ЈП „Комунална хигиена“, а на наше место в.д. директорката Косана Мазнева вработи 41 лице. Над 95 отсто од отпуштените сме Албанци, на кои без никаква причина и предупредување ни рекоа „од утре не доаѓајте на работа“ и нѐ остави на улица во ова...

Стотици вработени во Твитер дале отказ, компанијата ги затвори канцелариите

Твитер им соопштил на вработените дека деловните згради на компанијата ќе бидат привремено затворени сè до понеделник, 21 ноември, кога повторно ќе ги отворат своите врати за вработените, без да ја наведе причината за овој потег. Би-би-си пишува дека најавата доаѓа во време на извештаите дека голем број на вработени дале отказ откако новиот сопственик Илон Маск ги повикал да...

Компанијата „Мета“ укинува повеќе од 11.000 работни места

Компанијата „Мета“ на Марк Закерберг соопшти дека ќе отпушти 13 отсто од својата работна сила, што претставува повеќе од 11.000 вработени. Ова претставува најголемо отпуштање годинава, откако матичната компанија на Фејсбук почна да се бори со зголемени трошоци и слаб рекламен пазар, јавуваат светските новински агенции. Масовните отпуштања, пишува „Ројтерс“, кои се први од ваков вид во 18-годишното постоење на...

Бајден: Илон Маск купи платформа која шири лаги низ целиот свет

Претседателот на САД Џо Бајден го критикуваше новиот сопственик на Твитер, Илон Маск, велејќи дека купил платформа за социјални медиуми која шири лаги низ целиот свет. „Илон Маск се појавува и купува платформа што шири лаги низ целиот свет“, рече претседателот Бајден на хуманитарен настан во петокот. Забелешките на Бајден следуваа по веста дека Твитер отпуштил илјадници вработени на компанијата, заради...

Зеленски ги отпушти шефот на државната безбедност и главната обвинителка на Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го смени шефот на украинската служба за државната безбедност СБУ, Иван Баканов и главната обвинителка на Украина, Ирина Венедиктова, пренесува Гардијан. Главната причина за отпуштањето на две клучни фигури од украинското државно раководство се случаите на соработка со Русија на вработени лица во СБУ и украинското обвинителство. Зеленски во своето образложение рече дека досега 651 кривична...

Хелсиншки: Работодавачи откажувале договори за вработување без писмено да ги известат работниците

Априлскиот месечен извештај за човековите права во Република Северна Македонија на Хелсиншкиот комитет за човекови права покажува дека работничките и работниците се една од најзагрозените категории при справувањето со корона вирусот. Минатиот месец Хелсиншки регистрирал 85 пријави за прекршувања на работничките права, кои опфаќаат приближно 920 работници. „Голем број работници пријавија дека одредени работодавачи и покрај сите препораки и мерки,...

Правата што (не) ги имаат работниците во време на корона вирусот во Македонија

Прво ни ги намалија платите, потоа во март не ни дадоа ниту едно евро, а сега сум отпуштен од работа, ова за „Порталб.мк“ го изјави еден од поранешните келнери од Тетово. За ваквите повреди на работничките права за време на епидемијата со корона вирусот, „Порталб.мк“ разговараше со доцентот Арта Селмани и со инспекторот за труд Амир Имери.   - Ужасно е,...

Синдикатот e против трансфер на административците во приватниот сектор

Синдикатот на администрацијата на Република Северна Македонија се противи на идејата на Владата за трансфер на административците во приватниот сектор. Од друга страна, бизнис секторот бара најпрвин да се информира за кадарот што ќе им се понуди, а Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) продолжува со спроведување на планот, пишува „Порталб.мк.“ До крајот на 2019 година, треба да се...

Манчевски: Вработувањата во администрацијата ќе бидат транспарентни

Отпуштања од јавната администрација нема да има, а вработувања ќе има согласно потребите и процесот ќе биде транспарентен, одговори на новинарско прашање министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски на промоцијата на проектот „Една точка на услуги“. Тој додаде дека, веќе има природен одлив од администрацијата, односно намален е бројот на вработени, а точниот број ќе се знае во март, кога...

Тевдовски: Mинималната нето-плата ќе се зголеми на 12.000 денари

„Новата влада, веднаш по формирањето, во консултации со социјалните партнери, ќе го пушти во собраниска процедура законот за зголемување на минималната плата“, најави денеска на прес-конференција претседателот на Комисијата за економија на СДСМ, Драган Тевдовски. Тој додаде дека минималната нето-плата ќе се зголеми на 12.000 денари и ќе важи и за индустријата за текстил, облека и за кожа. „Тоа значи дека околу...

Европските кредитори бараат нови построги мерки за штедење од Грција

Грција ја очекуваат нови отпуштања во јавниот сектор и итна приватизација на државни компании доколку грчката влада се согласи на барањата на кредиторите за кои се преговара, пренесува весникот „Та неа“. Потенцијалниот договор со кој би се затворила втората проценка на сработеното од грчката влада, се оценува дека ќе донесе ново финансиско стегање на ременот за грчките граѓани. Според „Та...

„Шел“ отпушта 10.000 вработени

Нафтената компанија „Ројал дач шел“ потврди дека ќе затвори 10.000 работни места поради голем пад на профитот. Во четвртото тримесечје од минатата година, компанијата оствари заработувачка од 1,8 милијарди долари, додека во истиот период претходната година заработи 4,2 милијарди долари, пренесува „Би-Би-Си“. Вкупните приходи во 2015 година биле 10,7 милијарди долари, двојно помалку во однос на 2014 година, кога компанијата имала профит...

„Дојче банк“ со рекордна загуба од 6 милијарди евра, ќе отпушти 9.000 вработени

Најголемата германска банка „Дојче банк“, во третиот квартал евидентираше рекордни загуби поради високите судски трошоци, како и отпис на вредноста на т.н. нематеријален имот и удел во една од кинеските банки, пишува „Њујорк тајмс“. Во период од јули до септември, нето-загубата на „Дојче банк“ достигнал 6,01 милијарди евра во споредба со загубата од 94 милиони истиот период лани. Директорот на банката, Џон...

Повредени цивили во руски ракетни напади врз Харков

Два руски проектила го погодија центарот на Харков во североисточниот дел на Украина, при што еден од проектилите погодил станбена зграда, а друг високообразовна институција, јави Укринформ. Гувернерот на Харков,...