fbpx
Таг: откриена

таг: откриена

Во Македонија откриена најголемата лабораторија за синтетички дроги во регионот

Во Тетово и во Скопје вчера е откриена најголемата лабораторија за нелегално производство на синтетички дроги во Југоисточна Европа, соопшти денеска Јавното обвинителство. Лабораторијата е откриена во акција на Обвинителството за организиран криминал и корупција и на Министерството за внатрешни работи, а во предистражната постапка учествувале и Јавното обвинителство за организиран криминал и Министерството за внатрешни работи на Србија, преку...

Полицијата заплени 40 килограми марихуана и уапси две лица во Охрид

Секторот за внатрешни работи Охрид и криминалистичката полициија на Министерството за внатрешни работи вчера во координирана акција откриле и заплениле 40 килограми марихуана, во близина на автокампот „Андон Дуков“ во Охрид. За време на акцијата полициските екипи извршиле претрес во метална барака на нива во близина на кампот, каде затекнале две лица од Охрид. На местото биле откриени и четири...

Запленети 144 килограми марихуана на граничниот премин Богородица

Царинските службеници на граничниот премин Богородица, на македонско-грчката граница, вчера заплениле 144 килограми марихуана, која била сокриена во приколка од товарно возило, соопшти денеска Царинската управа. Како што информираат оттаму, камионот со странски регистарски таблички, управуван од бугарски државјанин, бил пријавен за излез од земјава. Цариниците го селектирале за детална контрола откако се посомневале во тврдењата на возачот дека приколката е...

Откриена масовна гробница во околината на Палмира

Сириската војска пронашла масовна гробница со околу 40 тела во подрачјето на градот Палмира, кој до минатата недела беше под контрола на припадниците на Исламска држава, јавуваат светските агенции. Според информациите, најголем дел од телата во гробницата, која била откриена во североисточниот дел на Палмира, биле на жени и на деца. На некои од жртвите им биле отсечени главите. Сириската...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...