fbpx
Таг: откази

таг: откази

Порталб: Филипче за понеделник ја презакажа средбата со медицинскиот патронажен персонал

Средбата со медицинскиот патронажен персонал од земјава, министерот за здравство Венко Филипче ја одложи за понеделник, иако претходно најави дека истата ќе се реализира до вчера. Медицинските сестри од крајот на овој месец се во опасност да останат без работа, бидејќи две години работат под договор, пишува Порталб.мк. Порталб.мк разговараше со една од медицинските сестри, вработени преку овој проект, која...

Порталб: Од следниот месец, над 130 здравствени работнички во опасност да останат без работа

Патронажните медицински сестри во земјава се во опасност да ги загубат своите работни места. Тие две години работат со договор што истекува на крајот на месецот. За овој проблем, во вторникот до Министерството за здравство, тие доставија допис до министерот Венко Филипче, со кој бараат да им се издадат решенија за работа. Министерот најави дека до утре ќе се сретне...

Чипа: Пандемијата силно ги погоди албанските медиуми, над 40 новинари ги загубија работните места

Пандемијата на ковид -19 има големо влијание врз стабилноста на медиумите во Албанија, вели Александар Чипа, претседател на Унијата на албанските новинари. Во интервју за Portalb.mk, Чипа потенцира дека медиумите претрпеле силен удар од пандемијата и финансиските ефекти ќе се почувствуваат уште повеќе во наредниот период од годината. Тој посочува дека над 40 новинари ги загубиле работните места, додека...

Милорад Милојевиќ, Радио Слободна Европа: Новинарите во БиХ веќе остануваат без работа поради пандемијата

Епидемијата на ковид-19 во повеќе аспекти влијаеше на новинарите, кои претставуваа врска помеѓу здравството и јавноста во текот на кризата. Јавноста будно следеше сè што има врска со пандемијата, не обрнувајќи внимание на оние кои тие информации секојдневно им ги пренесуваат. Истовремено, новинарите на своите работни задачи честопати беа изложени на епидемијата и беа без соодветна заштита. Оваа професија...

Меѓународната конфедерација на синдикати реагира за притисоци врз КСС

Меѓународната конфедерација на синдикати (ITUC) чиј полноправен член е Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС) во писмо до премиерот Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска реагира за непостоење на социјален тристран дијалог во државата и нефункционирањето на Економско социјалниот совет. Истовремено, алармира за кршење на меѓународните документи и конвенции за заштита на синдикалните...

Во Каталонија затворени 15.000 работни места

Во Каталонија во октомври, во екот на политичката криза околу прогласувањето на независноста на овој регион, затворени се 15.000 работни места, соопшти шпанското Министерството за вработување и социјална безбедност. Политичката несигурност во Каталонија принудила 1.000 компании да ги преселат своите централи во други делови на Шпанија, од страв дека во случај на независност би можеле да останат надвор од заедничкиот европски пазар. Каталонија...

Нов бран на откази во Турција – со декрет отпуштени стотици службеници

Во Турција се отпуштени повеќе стотини државни службеници и зголемена е надлежноста на претседателот Реџеп Таип Ердоган над националната разузнавачка агенција МИТ, покажуваат двата декрети кои денеска се објавени во рамки на вонредната состојба која е воведена во земјата по неуспешниот минатогодишен воен удар. Турција отпушти или суспендира повеќе од 150.000 функционери за време на чистките кои се спроведени во...

СДСМ: Почнува процес на ослободување на заробените институции

„Владата предводена од СДСМ почнува процес на ослободување на заробените институции од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Департизацијата и професионализацијата на институциите почна, колку и тоа да не го разбира ВМРО-ДПМНЕ“, порача СДСМ во одговор на прес-конференциите на ВМРО-ДПМНЕ денеска, во кои новата власт беше напаѓана за реваншизам и за партизацијата на државата. „Секој граѓанин ќе го најде своето место во заедничкото...

ССНМ: Правосудните и истражните органи да ги испитаат случувањата во МПМ

Шпекулациите за стечај на „Медиа принт Македонија“ (МПМ), проследени со конкурси за вработување на новинари во фирма со слично име во сопственост на еден од директорите на МПМ, се последниот чин од драматичното пропаѓање на оваа медимска куќа, која уште еднаш потврди дека нема чесни намери кон своите вработени, велат од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ). Оттаму...

Турските власти отпуштија 8.390 државни службеници

Турските власти денеска отпуштија 8.390 државни службеници поради наводна поврзаност со терористички организации, а наредија и затворање на повеќе од 80 организации, меѓу кои и спортски клубови. Како што јавуваат турските медиуми, отпуштените службеници се од 63 различни државни институции, а меѓу нив 2.687 лица се полицајци, 1.699 се вработени во Министерството за правда, а 838 се здравствени работници.  Меѓу...

Турција: Уште 460 отпуштања од армијата и од полицијата

Турските власти обвинија уште 460 лиц вработени во војската и во полицијата во рамките на истрагата за неуспешниот пуч, извршен на 15 јули годинава. Како што објави турското министерство за одбрана на „Твитер“, војската од должност разрешила 195 свои припадници, меѓу кои 158 офицери. Министерството за внатрешни работи, пак, денеска отпушти 153 припадници на жандармеријата и 112 припадници на крајбрежната стража. Од...

Турција отпушти 820 војници и морнари

Во Турција се отпуштени уште 820 припадници на копнените сили и на морнарицата, соопшти министерството за одбрана во Анкара. По неуспешниот воен пуч извршен на 15 јули, Турција почна „чистка“ која не ги заобиколи ни истакнатите генерали и воени претставници, а сменети се и неколку илјади припадници на вооружените сили. Оттогаш, поради сомнеж  за поврзаност со организаторите на пуч, сменети се...

Отпуштени уште 2.800 судии и обвинители во Турција

Турските власти им доделија откази на повеќе од 2.800 судии и обвинители поради поврзаност со неуспешниот државен удар. Според податоците на „Си-ен-ен Турк“, досега вкупно 80.000 вработени во јавните служби, управите, полицијата и во судовите се отпуштени под обвинение дека се следбеници на Фетулах Ѓулен. Владата во Анкара објави дека следбениците на Ѓулен со години се „вовлекуваат во структурите за да...

ЗНМ: Отпуштањата во МПМ се смислен удар врз професионалното новинарство

Здружението на новинари на Македонија денеска го оцени отпуштањето на новинарите во медиумите во сопственост „Медиа принт Македонија“ како удар врз слободата на професионалното новинарство. „Отпуштањето на 20 вработени од „Медиа принт Македонија“, од кои мнозинство новинари од дневниот весник „Вест“, претставува смислен удар врз професионалното новинарство и врз слободата на медиумите. По смената на главниот уредник Горан Михајловски, со новите...

Турција: 21.000 наставници прогласени за работонеспособни

Министерство за образование на Турција денеска прогласи за работонеспособни 21.000 наставници, вработени во приватни институции. Одлуката на министерството е дел од акциите што турската влада ги презема по неуспешниот обид за државен удар на 15 јули. Претходно, Советот за високо образование побарал оставки на 1.577 декани и професори од сите универзитети во земјата, a министерството за образование соопшти дека отпушти од работа...

ОН бараат Турција да го почитува владеењето на правото

Високиот комесар на ОН за човекови права, Зеид Рад ал Хусеин, ги повика турските власти да се придржуваат кон владеењето на правото во одговорот на неуспешниот обид за пуч во Турција. Тој повика да им се овозможи на независните набљудувачи да ги посетат затворите во Турција за да ги проверат условите и третманот на затвореници, како и да им се...

Отпуштени 257 лица од кабинетот на турскиот премиер

Од кабинетот на турскиот премиер Бинали Јилдирим отпуштени се 257 лица и одземени им се личните документи, јавуваат турските медиуми. Отпуштените службеници се осомничени за вмешаност во обидот за воен удар, извршен во петокот. За време на чистките спроведени по неуспешниот пуч, отпуштени се илјада судии, полицајци, чиновници и вработени во верските служби.

Дисциплински мерки против 59 вработени во МВР во декември

Во текот на декември минатата година, по спроведена дисциплинска постапка, донесени биле 59 решенија против исто толку вработени во Министерството за внатрешни работи (МВР) поради сторени повреди во работењето, соопшти денеска МВР. Како што информираат оттаму, на 46 вработени им била изречена парична казна, на петмина - писмено предупредување, за четворица вработени одредена е мерка запирање на постапката, двајца се...

„Тошиба“ ќе отпушти 7.000 работници

Јапонската корпорација „Тошиба“ има намера да укине од 6.000 до 7.000 работни места во обид да ја реструктуира компанијата, пишува јапонскиот весник за бизнис „Никеи“. Најголем број откази ќе бидат доделени во секторот за апарати за домаќинство. Компанијата, исто така, планира драстично да го намали обемот на производство во фабриката „Оме“ во Токио, во која се произведуваат телевизори и компјутери, а...

Вучиќ даде „зелено светло“, откази ќе добијат 9.000 вработени во администрацијата

Членовите на Владата на Србија се договориле за начинот на кој ќе почнат со рационализација на државната администрација, во рамките на која, од септември ќе почнат отпуштања на 9.000 лица, пишува „Блиц“. По неколку недели прекин, вчера на седницата на Владата било договорено како прецизно ќе изгледа процесот на отпуштање во државната администрација, во здравството, во образованието и во судството. -...

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...