fbpx
Таг: осуденик

таг: осуденик

Пријава против вработен во „Идризово“, овозможил осуденик да избега

Вработен во затворската полиција во затворот „Идризово“ во Скопје заработил кривична пријава под сомнение дека му овозможил на осуденик од Куманово да избега од установата, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Како што појаснува полицијата, додека Ј.Ј. бил на смена во саботата, му ја дал службената магнетна картичка за отворање на безбедносна врата на осудениот Д.К, со што го ослободил....

Министерство за правда посочува неправилности во транспортот на избеганиот осуденик

Управата за извршување на санкциите во петокот спровела вонреден стручен надзор во КПД Идризово, со цел да се утврдат сите околности кои довеле до тоа да се случи бегството на осуденото лице Беким Мемети, информираше Министерството за правда. Со оглед на фактот, како што велат од Правда, што учесниците во настанот кои се припадници на затворската полиција (освен повредениот затворски...

Забележан случај на дискриминација на осуденик со траен инвалидитет во КПД Идризово

Осуденик со траен 100% инвалидитет, стекнат по сообраќајна несреќа во 2009 година, не можел непречено да ги извршува секојдневните активности, физиолошки потреби, ниту пак посетувал редовна физикална и хидро терапија како осудено лице, аралмираше денес Хелсиншкиот комитет за човекови права. Според Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД), утврдена е директна продолжена дискриминација врз основа на попреченост и повреда...

Државата ќе обесштетува жртви на тешки кривични дела ако осуденикот нема пари

Министерство за правда подготвува предлог-закон за исплата на паричен надоместок на жртви од кривични дела. Оттаму преку Единствениот национален регистар на прописи (ЕНЕР) објаснуваат дека причината за донесување на законот произлегува од потребата за усогласување со меѓународните стандарди и на одредби од Законот за кривичната постапка, каде што е пропишано дека жртвата на кривично дело за кое е пропишана казна...

Мицкоски на средба со Орбан во Будимпешта, нема информации за средба со почесниот претседател Груевски

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ информираат дека претседателот на партијата Христијан Мицкоски утре ќе има средба со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан. Меѓутоа оттаму не додаваат дали Мицкоски ќе се сретне и со почесниот претседател на партијата, Никола Груевски, кој како бегалец од правадата ужива азил токму во Унгарија. Во краткото партиско соопштение до медиумите, кое патем не е објавено на веб-страницата...

Уапсен бегалец од „Идризово“ кој за неколку месеци извршил десет кривични дела

Екипи на СВР Куманово во координација со Централните полициски служби на МВР, вчера попладне го уапсиле 39-годишниот О.М. од Куманово, кој се барал со потерница поради бегство од затворот „Идризово“. Уапсениот О.М., како што соопштија денеска од МВР, подолг период бил во бегство, а претходно издржувал затворска казна од 20 години поради убиство и трговија со дрога. Според полициските информации, тој...

Кривична за осуденик од штипскиот затвор бидејќи нудел поткуп на полицајци

Секторот за внатрешни работи Штип поднел кривична пријава против осуденик во штипскиот затвор, кој се товари дека на двајца полициски службеници им нудел поткуп, информира МВР. Според полициските информации, 41-годишниот В.Е. од Кочани на 17 март оваа година, двапати на двајца полициски службеници им понудил сума од 50 евра за да му го вратат мобилниот телефон, кој претходно му бил...

Осуденик се обидел да се самоубие во затворот „Идризово“

Вчера попладне, затвореник во скопскиот затвор „Идризово“ се обидел да си го одземе животот, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). Според МВР, осуденикот М.С. се обидел да се самоубие со бесење и со пиење поголемо количество медикаменти. Веднаш штом бил забележан, тој бил префрлен во ургентниот центар на Клиниката за токсикологија, каде, како што информираат од полицијата, е задржан на...

Уапсен осуденик кој се барал со судски налог

Скопската полиција вчера го уапсила Ѓунер А. (41), кој се барал со судска наредба заради издржување затворска казна. Според полициските информации, скопјанецот се барал заради издржување затворска казна од пет месеци за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори. По апсењето, скопјанецот бил спроведен во полициската станица Чаир за понатамошна постапка.

Иванов помилува 45 осуденици

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод 2 Август, Националниот празник на Република Македонија, даде помилување на 45 осудени лица, се наведува во соопштението од кабинетот на претседателот. Од нив седуммина целосно, а 38 делумно се ослободуваат од понатамошно издржување на казната затвор.

Осуденик депортиран од Холандија во Македонија

Скопјанец кој се барал за издржување затворска казна, вчера на граничниот премин на аеродромот „Александар Велики“ бил депортиран од Холандија во земјава, информираат од МВР. Како што информираат оттаму, станува збор за Игор Ш. (33), кој се барал за издржување затворска казна од три години и шест месеци за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци...

„Русија само се брани“ – главниот дезинфо наратив во мај

Денот на победата над фашизмот 9 Mај беше повод рускиот претседател Владимир Путин да го искаже главниот дезинформациски наратив во мај, покрај серијата други, а тоа е, дека Русија...