fbpx
Таг: осуда

таг: осуда

ЕЦРИ за Македонија: Политичарите јавно да го осудат говорот на омраза

Европската комисија против расизам и нетолеранција (ЕЦРИ) при Советот на Европа во својот најнов извештај за Македонија, објавен на 7 јуни, оценува дека во земјава постојат прашања што предизвикуваат загриженост и ги повикува политичките лидери јавно да го осудат говорот на омраза. Во извештајот се истакнува дека и покрај напредокот на одредени полиња изминатите неколку години, сепак Кривичниот законик на земјава сè...

ОН, САД и ЕП го осудија нападот во Тел Авив

Обединетите нации, американскиот Стејт департмент и Европскиот парламент го осудија нападот во центарот на Тел Авив, во кој четири лица го загубија својот живот, а шест се ранети. Шефот на полицијата во Тел Авив, Моше Едри, соопшти дека дошло до пукање на две локации. - Станува збор за терористички напад. Двајца терористи отворија оган на цивили – рече Едри. Нападот предизвика хаос...

ЗНМ: Институциите да не ги попречуваат новинарските екипи во нивната работа

Здружението на новинарите на Македонија го осуди нападот на дел од демонстрантите врз редакцијата на „Радио Слободна Македонија“ во Скопје и бара од институциите веднаш да ги откријат напаѓачите и најостро да ги казнат. „Секој напад врз новинарите е напад врз слободата на говорот и врз правото на граѓаните да бидат информирани. Неказнувањето на насилството може да доведе до многу...

САД и ЕУ го осудија нападот во Пакистан

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини изрази сочувство на пакистанскиот народ и влада по терористичкиот напад во кој животот го загубија 72 лица, потврдувајќи ја истовреме и поддршката на ЕУ во борбата против тероризмот. - Во нападот во центарот на пакистанскиот град Лахоре, настрадаа голем број на семејства, многу од нив христијански, земајќи данок меѓу...

Стејт департментот ја поздрави пресудата на Хашкиот трибунал за Караџиќ

Американскиот Стејт департмент ја поздрави пресудата на Хашкиот трибунал со која денеска Радован Караџиќ беше прогласен за виновен за геноцидот во Сребреница и за опсадата на Сараево и му се досуди 40 години затвор. - Првостепената пресуда, со која Караџиќ е осуден на 40 години и е прогласен за виновен за Сребреница и за злосторство против човештвото, претставува чекор кон...

Европските лидери со осуда за нападот во Брисел и со поддршка за народот

Европските лидери ги осудија терористичките напади во Брисел, а изјави на сочувство и на поддршка до белгискиот народ стигнуваат од сите страни. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека „неговите мисли се со народот на Белгија“ и го осуди „варварскиот напад во Брисел“. Во осуда на терористичкиот напад во Белград се вклучи и Австрија. Канцеларот Вернер Фарјман и вицеканцеларот Рајнхлд Митерленер ги...

ЗНМ ги осудува притисоците врз новинарот Мухамед Зекири

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро ги осудува притисоците и заканите на претставници на ДУИ врз новинарот на ТВ „Шења“, Мухамед Зекири. „Ваквите притисоци ја загрозуваат слободата на говорот и поттикнуваат самоцензура кај новинарите. Со закани и со притисоци врз новинарите, Македонија нема да се извлече од групата африкански земји, каде масовно се кршат медиумските слободи“, пишува во соопштението...

МВР презема мерки за расветлување на нападот врз Тодор Петров

Тодор Петров, претседателот на Светски македонски конгрес, е задржан на лекување во Ургентниот центар, соопштија од Министерството за внатрешни работи. Во соопштението од МВР пишува дека Петров бил физички нападнат во угостителскиот објект „Казабланка“ во Скопје, од страна на неколку лица. „Од разговорот со повредениот добиени се првични информации дека тој околу 12.30 часот дошол во угостителскиот објект заедно со уште две...

Турската амбасада го осуди однесувањето на Латас и најави контрамерки

Турската амбасада денеска со осуди однесувањето на главниот и одговорен уредник на телевизија „Сител“, Драган Павловиќ - Латас, и најави дека турската дипломатија ќе интервенира пред македонските органи за вчерашниот инцидент. „Овој израз полн со омраза и со злоба, во иста мера го возвраќаме кон именуваното лице, кое, во основа, и порано покажало смелост во своите разни емисии и изјави да користи...

„Цивил“ изразува згрозување од крајно дрскиот, непрофесионален и неетички настап на Латас

Невладината организација „Цивил“ изразува згрозување од „крајно дрскиот, арогантен, непрофесионален и неетички настап на главниот уредник на телевизија „Сител“, Драган Павловиќ - Латас, кога во програмата беше поканет опозицискиот лидер Зоран Заев“. - Во својот монолог, Латас во целост ги разобличи своите сопствени позиции на послушник на власта. Притоа, уредникот на оваа телевизија со национална концесија ги откри и своите националистички...

Столтенберг ги осуди нуклеарната проба и заканувачката реторика на Пјонгјанг

Јанс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, во изјава за нуклеарната проба на Северна Кореја вели дека ја поткопува регионалната и меѓународната безбедност, како и дека ги нарушува резолуциите на Советот за безбедност на ОН. – Го осудувам продолжувањето на разработувањето нуклеарно оружје и балистички ракетни програми на Северна Кореја, како и заканувачката реторика на Пјонгјанг. Ја повикувам Северна Кореја да...

Груевски го осуди терористичкиот напад во Париз

Терористичкиот напад во Париз што се случи синоќа однесе огромен број жртви и тоа е грозоморен чин што го осудуваме, изјави денеска премиерот Никола Груевски. Тероризмот, како што истакнува Груевски, станува сè поголема закана за светот, вклучувајќи ја и Европа. Според неговите зборови, нема држава што е имуна на терористички напади и секоја може да биде предмет на таков напад. - Секоја држава треба да...

Министрите на ЕУ бараат Русија да прекине со нападите во Сирија

Шефовите на дипломатиите на земјите-членки на Европската унија денеска на состанокот во Луксембург ја осудија руската воздушна интервенција во Сирија и ги повикаа сите сириски политички фактори, вклучувајќи ги и преставниците на владата на Башар ал-Асад, да почнат дијалог со кој би прекинало насилството. - Неодамнешните руски воени напади кои не се насочени само на Исламска држава и на други...

Финската влада ги осуди расистичките протести против мигрантите

Финската влада денеска најостро ги осуди „расистичките протести против барателите на азил“, откако еден од демонстрантите ги дочекал мигрантите облечен во облека каква што носеле припадниците на Кју клукс клан (ККК). Лидерите на трите водечки партии во Финска, во заедничко соопштение, наведоа деа Финска е „отворена и толерантна земја“ во која жителите се „позитивни кон мигрантите“. Соопштението е издадено откако мигрантите...

„Новинарски пленум“ го осуди нападот врз Саше Политико и најави протести за утре

„Новинарски пленум“ за утре во 11 часот најавува протест пред Владата, во знак на револт поради денешниот физички напад на сопственикот на порталот „Мактел“, Саше Ивановски, од вицепремиерот Владимир Пешевски, кој од пленумот го оценуваат како „континуитет на владината стратегија за пресметка со неистомислениците“. „Вицепремиерот Пешевски, како носител на јавна функција, мора да е свесен дека неговата работа подразбира отчетност...

МНР на Косово го осуди нападот на полициската станица во Гошинце

Министерството за надворешни работи (МНР) на Косово го осуди нападот на полициската станица во Гошинце. Во соопштението се наведува дека веста за нападот била примена со голема загриженост. Во него, исто така, стои дека најостро се осудува секој акт на насилство врз органите на редот на Република Македонија и истовремено се апелира на професионална и нееднострана истрага. Официјална Приштина искажува подготвеност...

Советот на честа на ЗНМ ја осуди реакцијата од кабинетот на претседателот Иванов

Советот на честа при Здружението на новинари изразува загриженост и го осудува непримерниот речник  во реакцијата на Кабинетот на Претседателот на РМ, по повод текстот „Иванов во изолација на Водно“. „Советот смета дека е неприфатливо оваа државна институција во реакцијата потпишана од генералниот секретар, Борис Јосифовски, да користи вокабулар од типот ’Вашите лични фрустрации, комплекси и недостаток на домашно воспитување...

„Средношколски пленум“: МОН сака да го задуши револтот кај средношколците

„Средношколски пленум“ ја осуди постапката на Министерството за образование и наука со која преку класните раководители бара согласност од родителите за стапувањето во бојкот. „Новата одлука на МОН, со која се бара согласност од родителите, ја сметаме за груб притисок врз средношколците и бојкотот воопшто. Ова го оценуваме како злоупотребата на моќта на Министерството во насока на дејства против средношколскиот револт,...

ИВЗ го осуди терористичкиот напад во Париз

Исламската верска заедница денеска испрати реакција во која категорично се вели дека насилството не е дел од исламот, алудирајќи на терористичкиот напад во редакцијата на францускиот сатиричен магазин „Шарли ебдо“, каде десет новинари и двајца полицајци ги загубија животите. „Со длабока огорченост ја добивме веста за терористичкиот напад во Париз, Франција. Тајните ги знае само севишниот Алах, но како што...

Македонците во Албанија вознемирени од изјавата на поглаварот на ИВЗ

Изјавата на поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис-ул-улема хаџи Сулејман ефенди Реџепи, дадена за „Лајм“, а во која тој тврди дека „Македонци муслимани не постојат и дека тие се ѓаволско дело и претставуваат ин-витро нација, создадена од партијата ВМРО-ДПМНЕ“, наиде на остра осуда меѓу Македонците во Албанија. Досега, официјално реагираа Македонско друштво „Илинден“ од Тирана и разгранокот...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...