fbpx
Таг: Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција

таг: Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција

Обвинителството ги распореди предметите за Управата за финансиска полиција и за техничката станица „Виа Комерц“

Назначениот јавен обвинител Трајче Пеливанов за времено раководење со Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе одлука за формирање четиричлена Комисија за констатирање на состојбата со тековните предмети во обвинителството, соопшти ОЈО. Комисијата изврши увид и ја попиша целокупната документација по предметите во предистражна постапка што се однесуваат на работењето на Управата за финансиска полиција и на станицата...

Контраспин: Во „војната“меѓу Русковска и Муареми веќе настрада вистината

Во целиот овој галиматијас со последици кои веќе се видливи – тешко нарушување на угледот на три многу важни институции за гонење на криминалот и корупцијата, УФП, ОЈО генерално и ОЈО ГОКК, како и Судот, Русковска изговори една многу моќна реченица: „Никогаш нема две вистини. Има само една“. Проблемот е што со толку многу уништена доверба во институциите во...

Обвинителството отвори истрага по изјавите на Јеремиќ дека Мијалков перел пари

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција по допрен глас поведе предистражна постапка поради постоење на индиции за перење пари од високи македонски функционери, по изјавата што ја даде поранешниот министер за надворешни работи на Србија, Вук Јеремиќ, информираат од обвинителството. Јеремиќ минатата недела изјави дека чешката компанија „Чехословак груп“ во октомври годинава преку белградската фирма СЦМГ ја купила централата на...

За денар и половина поевтинува дизелот, a бензините за половина денар

Од полноќ малопродажната цена на Еуродизел се намалува за 1,5 денари за литар, а малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, како и на екстра лесното масло...