fbpx
Таг: основно училиште

таг: основно училиште

Загинаа 19 деца и двајца возрасни од пукање на 18-годишник во училиште во Тексас

Најмалку 19 деца на возраст од 7 до 10 години и две возрасни лица беа убиени во пукањето во основно училиште во градот Увалде, во американската сојузна држава Тексас, јавува Би-би-си. Сомнежите се дека нападот го извршил 18-годишен средношколец со пиштол и полуавтоматска пушка, кој подоцна бил застрелан од полицијата. Официјалните власти засега не ги соопштуваат мотивите за крвопролевањето, но дополнуваат...

Учениците во „Никола Карев“ во Пробиштип учат со компјутери, таблети, смарт телевизори и смарт табли

Пандемијата на ковид-19 укажа на повеќе недостатоци на нашиот воспитно-образовен систем кога станува збор за опремување со ИТ уреди, па директорите на училиштата во земјава беа принудени да се „снаоѓаат“ и приспособат на новиот начин на функционирање. Така, најчесто преку донации беа набавувани уреди за да можат учениците да ги следат часовите на далечина, но и да ги имаат...

Изречени мерки за директорот на училиштето „Лазо Ангеловски’“ поради насилство кон вработена

Постоење на насилство од страна на директорот на ООУ „Лазо Ангеловски“ во Скопје кон вработена во истото училиште, утврди Граѓанскиот суд во Скопје. Пресудата е резултат на тригодишна борба на вработената преку нејзиниот полномошник, адвокатката Марта Гусар. „Коалиција Маргини и Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2019 објавија извештај во кои побараа институциите да го истражат проблематичното однесување на директорот...

Порталб: По 9 години чекање, училиштето во Мала Речица беше пуштено во употреба само за прво одделение

Училиштето „Наим Фрашери“ во Мала Речица, чија изградба градоначалничката на Тетово Теута Арифи ја ветува речиси 9 години, вчера беше пуштено во употреба само за учениците од прво одделение. Градоначалничката Арифи рече дека ова не се смета за официјално отворање, туку дека е само одбележување на почетокот на годината за првоодделенците кои ја започнаа учебната година во ова училиште....

Европски услови за практична настава во ОУТУ „Ванчо Питошески“ во Охрид

Учениците од стручните угостителски смерови во ОУТУ „Ванчо Питошески“ во Охрид во иднина ќе имаат посовремени услови за следење на практичниот дел од наставата благодарение на новиот современ кабинет кој беше опремен неодамна. Кабинетот располага со стандардна угостителска опрема, нагледни средства, наставни помагала и компјутерска опрема кои значително ќе придонесат за поефикасна обука и подобрување на квалитетот на ученичката пракса. Опремувањето...

Одлука за бојкотот на наставата во Македонска Каменица нема, иако учениците почнуваат да се приклучуваат

Веќе три недели трае бојкотот на наставата во ООУ „Кирил и Методиј“ од Македонска Каменица, каде родителите бараат настава со физичко присуство. За денеска беше најавена конечна одлука, меѓутоа, родителите ја префрлаат топката еден на друг, особено по најавата дека од понеделник Општината ќе почне со поделбата на бесплатните таблет компјутери за учениците, кои изјавиле дека немаат опрема за...

Порталб: Поради паркирани автомобили пред ОУ „Наим Фрашери“ во Тетово, учениците се принудени да одат по улица

На тротоарите околу основното училиште „Наим Фрашери“ има автомобили, дрва што се користат за греење, велосипеди, па затоа учениците се принудени да одат по улица, што претставува опасност по нивната безбедност. Од Општина Тетово за Порталб.мк ветија дека овој проблем ќе се реши во рок од 1 недела, додека Секторот за внатрешни работи Тетово, информира дека за четири години...

Доделени признанијата за најдобри просветни работници во учебната 2019/2020 година

Професорите Штефица Ујчик од Куманово, Добри Јовевски од Крива Паланка, Марјан Радески од Охрид и педагогот Маринела Бошева од Скопје го добија признанието просветен работник на годината за учебната 2019/2020 година. Тие денеска се сретнаа со министерката за образование и наука, Мила Царовска која им ги додели признанијата. „Ви посакувам да бидете инспирација на уште многу генерации на млади и...

Порталб: Врсничкото насилство продолжува да биде присутно во училиштата (инфографик)

Врсничкото насилство (bullying) во земјава е присутно насекаде, но најмногу со него се соочуваат младите во училиштата, но и на интернет, на улица и на многу други места, пишува порталот на албански јазик Порталб.мк. Она што најмногу вознемирува е тоа што од оваа состојба најпогодени се младите од основните училишта. Најкористениот вид на врсничко насилство се вербалните напади, со...

Училиште во БиХ направи училница на отворено

Основно училиште во Босна и Херцеговина во селото Качуни, најде начин како да одржи настава со физичко присуство. Во училница на отворено поставени се дрвени клупи во полукруг како во амфитеатар, а помеѓу учениците има доволно растојание, со што тие нема потреба да носат заштитни маски. Наставата ќе се одвива на отворено, се додека тоа го овозможуваат временските услови. Училиштето има...

Учениците од Блаце догодина нема да ja минуваат границата за да одат на школо во Косово

Учениците од скопското село Блаце со години наназад ја минуваат македонско - косовската граница за да се школуваат во Елес Хан. Основно училиште во ова село нема, а државава им го негира едно од основните човекови права - правото на образование. Овие ученици немаат услови за одржување настава во земјата од која потекнуваат, но се очекува образовниот процес од...

Младите иноватори од ООУ „Лазо Ангеловски“ создадоа рециклирачки систем

Учениците од ООУ „Лазо Ангеловски“ создале аквапоничен рециклирачки систем, финансиран од Фондот за иновации и технолошки развој преку програмата „Предизвик за млади истражувачи“, информираат од Општина Аеродром. „Учениците и нивните наставници ги презентираа сите составни делови на системот што се наоѓа во училиштето, како и нивната функција и намена. Имено, со овој систем се заштитува животната средина, се штеди водата...

Гореше автобус што носел ученици од Штип на излет

Основци од Штип, кои тргнале на еднодневен излет, се превезувале со автобус, кој 20-тина минути откако тргнал почнал да чади. Децата веднаш биле извадени од автобусот и сместени на безбедно место, додека, како што раскажуваат очевидци, возачот се обидувал да го реши проблемот. Меѓутоа, набргу чадот преминал во оган. Била повикана екипа од Територијалната противпожарна единица и набргу пожарот...

Инспекторатот констатирал неправилности во „Пенко“, МОН и Општина Бутел не преземаат ништо

Ниту Министерството за образование и наука (МОН) ниту Општина Бутел не ја почитуваат одлуката на Просветниот инспекторат, кој констатирал прекршување на законот во основното училиште „Петар Здравковски - Пенко“ во општина Бутел. Двете институции ќе ги остават учениците во пренатрупани училници, а никој не поднесува одговорност за оваа состојба, пишува „Порталб“. По алармирањето од страна на овој новински сајт за...

Училиштето во село Лажец руинирано, се бараат донации

Почетокот на второто полугодие во основните и средните училишта, подрачното основно училиште „Крсте Петков Мисирков“ во битолското село Лажец го дочека со истата ужасна слика - објектот е руиниран, а покривот само што не паднал, известува „Порталб“. Во училиштето во селото на околу километар и пол од грчката граница, во кое живеат и Македонци и Албанци,  учат 20 ученици. Граѓанското...

Изградбата и реновирањето на училиштата е во надлежност на МОН, вели Елези

Во врска со училиштата во кои недостасува простор, и некои други каде што е потребно вработување нови наставници, од Министерството за финансии прстот го насочуваат кон Министерството за образование и наука и велат дека ова министерство во својот буџет мора да испланира средства за инвестиции во училиштата, известува Порталб.мк. Заменик-министерката за финансии Ширете Елези вели дека училиштата и општините со...

Во „Имри Елези“ во Чаир 108 првоодделенци учат во три паралелки

Основното училиште „Петар Здравковски - Пенко“ во Скопје Север не е единственото училиште што се соочува со проблемот на пренатрупаност со голем број ученици, а со тоа и го прекршува законот. Истата судбина ја дели и основното училиште „Имри Елези“ во населбата Дижонска во општина Чаир, каде годинава се запишани 108 првоодделенци, кои се поделени во три паралелки, и...

Четири паралелки од прво одделение во „Петар Здравковски – Пенко“ учат во градинка

Четири паралелки од прво одделение во основното училиште „Петар Здравковски - Пенко“ во населбата Скопје Север, поради недостиг на простор, односно училници во училишната зграда, ја реализираат наставата во градинката што се наоѓа во близина на училиштето, известува „Порталб“. Родителите се загрижени, бидејќи доколку не се прошири постојнaта училишна зграда, за овие паралелки нема да има простор и наредната година. -...

Новата учебна година ќе почне на 4 септември

Новата учебна 2017/2018 година за јавните основни и средни училишта ќе почне в понеделник, 4 септември, информираше Министерството за образование и наука. Календарите за организација на учебната 2017/2018 година во јавните основни и средни училишта ќе бидат објавени во „Службен весник на Република Македонија“, известуваат од МОН.

#Одговорност е учебници без грешки, говор на омраза и без навреди

Многу нелогичности, како и стручни, јазични и дидактички грешки честопати се забележуваат во учебниците за основните и за средните училишта, па дури и во тие што се користат на факултетите. Изминативе години имаше повеќе скандалозни случаи со литература за основци, средношколци, па и за студенти, во која има смешни дефиниции, погрешни равенки, збунувачки материјали и содржини кои се сосема несоодветни за...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...