fbpx
Таг: Основно јавно обвинителство за организиран криминал

таг: Основно јавно обвинителство за организиран криминал

Скапо го враќаме кредитот за изградба на автопатите, Кина остана во земјава да гради и со европски пари

Северна Македонија зеде кредит од кинеската Ексим банка за изградба на автопатите Кичево - Охрид и Миладиновци - Штип, при што во моментов скапо ги враќа ратите од кредитот поради рекордното зајакнување на американскиот долар во однос на македонскиот денар. Во меѓувреме, по повеќе од осум години и шест месеци од почетокот на градежните работи, автопатот Кичево - Охрид...

Притвор за две лица за производство и за продажба на марихуана

Судија на претходна постапка на две лица им одредил 30 дена притвор за неовластено производство и за пуштање во употреба на промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори. Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден донел наредба за спроведување истражна постапка против две лица, кои се товарат за...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...