fbpx
Таг: Основно јавно обвиниетелство

таг: Основно јавно обвиниетелство

Притворен насилник: Ја претепал поранешната сопруга, па ѝ се заканувал дека ако не се смират ќе ја убие

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило продолжено кривично дело – Телесна повреда според член 130 став 2 во врска со став 1 и во врска со член 45 од Кривичниот законик. Според ОЈО, на 10 јули, пред зграда на булеварот „Јане Сандански“, осомничениот кај поранешната сопруга...

ОЈО: Истрага против висок владин функционер и двајца хрватски државјани

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против двајца хрватски државјани и еден државјанин на РСМ и ќе поднесе предлог за определување на мерка притвор за тројцата осомничени, соопшти утрово ОЈО. Според опишаните дејствија во наредбата, постои основано сомнение дека првоосомничениот – висок функционер во Владата на...

Потпишан Меморандум за разбирање меѓу Обвинителствата за гонење организиран криминал на Северна Македонија и Албанија

Русковска-Краја
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК) и Специјалното обвинителство против корупција и организиран криминал на Албанија денеска потпишаа Меморандум за разбирање, со кој се обврзуваат на заемна соработка и размена на информации и документи, соопштија од ОЈО ГОКК. Меморандумот го потпишаа Основната јавна обвинителка Вилма Русковска и нејзиниот албански колега, главен специјален обвинител во...

Платформа за родова еднаквост: Бараме контрола врз работата на обвинителите кои не доволно стручно и професионално ја вршат функцијата (галерија)

Бараме ефикасна и ефективна заштита на жртвите на родово засновано насилство. Затоа, Љубомир Јовевски, јавен обвинител на РСМ и Ацо Колевски претседател на Советот на јавни обвинители ве потсетуваме на обврската за навремено и ефикасно кривично гонење на сторителите согласно кривичниот законик, порачаа денеска на прес-конференција пред Основното јавно обвинителство од Платформата за родова еднаквост, мрежа од здруженија кои...

Шекеринска: ОЈО да не стане соучесник во политичкото насилство

Во Обвинителството го раскажав настаните што се случија во Собранието и дека тој ден луѓето присутни таму, особено пратениците, беа цел на еден крвнички напад, за некои од нив и да го изгубат животот, изјави Радмила Шекеринска, заменик-претседателката на СДСМ, при излегувањето ОЈО, каде што денеска даваше исказ за насилните случувања на 27 април во Собранието. - Ги кажав сите информации што се...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...