fbpx
Таг: Основенсуд

таг: Основенсуд

Граѓани маршираа и ја повикаа Владата да си поднесе колективна оставка

Повеќе стотици граѓани и активисти на граѓанското здружение „Протестирам“ и денеска во 18 часот излегоа на мирни протести, на кои повторно побараа колективна оставка на Владата на чело со премиерот Никола Груевски. Денешниот протест, кој почна во редовниот термин, во 18 часот, од раскрсницата кај зградата на Владата, продолжи со марш на демонстрантите до Основниот суд Скопје 1, од каде...

Погребани жртвите од вчерашното тројно убиство во Злетово

Жртвите на вчерашното тројно убиство во Злетово, брачниот пар Илија М. (65) и Јана М. 63) и 51-годишниот Методија Д., денеска беа погребани на гробиштата во Злетово, јавува дописникот на „Мета“ од Штип. Погребано беше и телото и на 40-годишниот професионален војник Д.М., кој го изврши трикратното убиство. Во Пробиштип денеска е прогласен ден на жалост. Злетовци се сè уште...

Одложено судењето на втората група демонстранти против пресудата за „Монструм“

Судскиот процес против втората група демонстранти што предизвикаа нереди за време на протестите по објавувањето на пресудата за случајот „Монструм“, во јули годинава, пред Основниот суд 1 и 2, е одложен бидејќи од вкупно десетмината обвинети, петмина не се појавиле на денешното рочиште, пишува дневниот весник „Вест“. Според образложението на Судот, двајца од обвинетите не добиле уредна достава, а тројца,...

Студентите што користат стипендии од утре ќе можат да ги продолжат истите

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за...