fbpx
Таг: оскари

таг: оскари

Филмот „Сѐ насекаде и одеднаш“ со најмногу номинации за „Оскар“

Филмот „Сѐ насекаде и одеднаш“ (Everything Everywhere All at Once) доби најмногу номинации, вкупно 11, за годинашното доделување на „Оскари“. Сите номинирани беа соопштени денеска преку стриминг во живо од страна на Американската академија за филмски уметности и науки. Лудачката авантура следи жена која скока низ мултиверзумите и различните верзии од себе, пишува Би-би-си за филмот. Покрај „Сѐ насекаде и одеднаш“,...

Оскари 2022: „КОДА“ е најдобар филм, „Дина“ доминираше со 6 победи, Академијата повика за поддршка на Украина

Вчерашниот, Светски ден на театарот го одбележи уште еден значаен настан од драмската уметност, доделувањето на најпрестижното филмско признание, Академските награди - Оскари 2022. Долго очекуваната церемонија се одржува 94-ти пат, а вчерашниот настан прослави 20 години одржување во Долби театарот во Холувуд, Лос Анџелес. Препознатливиот црвен тепих низ кој поминуваат ѕвездите од светската и холивудска филмска сцена започна во...

Вил Смит му удри шлаканица на Крис Рок на синоќешната церемонија на доделување „Оскари“

Актерот Вил Смит му удри шлаканица на Крис Рок на сцената на Оскарите, откако комичарот се пошегува на сметка на болната сопруга на Смит, Џејда Пинкет Смит. „Џејда, едвај чекам да го гледам вториот дел на ‘Џи-ај Џејн’!“ рече тој, во очигледна референца за нејзината избричена глава - што е резултат на состојбата со губење на косата поради алопеција. https://youtu.be/myjEoDypUD8 Иако Смит...

Објавени номинациите за Оскарите: „Моќта на кучето“ е со дванаесет номинации

Американската академија за филмски уметности и науки ги соопшти овогодишните номинации за 94-тото издание на Оскарите. На листата со кандидати за филмските награди кои секоја година се доделуваат како признание за одличноста на професионалците од филмската индустрија, „Моќта на кучето“ води меѓу номинираните филмови со 12 номинации, пренесе Си-Ен-Ен. Режисерката на филмот, Џејн Кемпион, влезе во историјата со тоа што...

Со три награди, „Земја на номади“ го одбележа овогодинешното доделување на Оскар

Освојувајќи три награди во категориите најдобар филм, најдобра режија и најдобра главна актерка, драмата „Номадленд“ (Nomadland) го одбележа вчерашното доделување на наградата Оскар во Лос Анџелес. Режисерката на филмот, Клои Жао испиша историја откако стана првата жена која не е белкинка што ја освоила наградата за најдобра режија. Жао претходно освои Златен глобус за најдобра режисерка, а нејзиниот филм...

Промена во правилата за Оскарите: Ќе се квалификуваат само филмовите објавени на стриминг платформите

Поради пандемијата со корона вирусот, филмовите објавени само на платформите за стриминг ќе бидат квалификувани за престижната филмска награда Оскар, ова го соопштија организаторите на Оскарите.Промената следи откако се затворија кино салите низ САД. Претходно, еден филм за да влезе во трката за Оскар, мораше прво да се прикажува во кино во Лос Анџелес најмалку седум дена. Следното доделување...

„Рециклирани“ фустани – најголемиот тренд на оскаровскиот црвен тепих (галерија)

Непишаното правило кое се очекува ѕвездите секогаш да го почитуваат е правилото дека не треба никогаш да бидат видени како носат облека повеќе од еднаш. Но голем број од ѕвездите стануваат свесни дека почитувајќи го ова правило поставуваат лош пример, бидејќи купувањето и произведувањето на толку многу нови и нови парчиња облека е штетно за природата, особено во време...

„Медена земја“ не доби Оскар, во нејзините категории победија „Паразит“ и „Американска фабрика“

Јужнокорејскиот филм „Паразит“ е добитник на Оскар за најдобар филм, но и најдобар странски филм кој беше во категоријата со „Медена земја“. Во категоријата за најдобар документарец, во која беше номинирана и „Медена земја“, победи „Американска фабрика“. „Паразит“ влезе во историјата на доделувањето на Оскарите, бидејќи за прв пат филм од неанглиско говорно подрачје ја понесе наградата за најдбар филм. Режисерот...

„Медена земја“ во потесниот избор за номинација за „Оскар“ за најдобар документарец и за најдобар странски филм

Документарецот „Медена земја“ влезе во потесниот избор за номинација за „Оскар“, и тоа во две категории – за најдобар документарец и за најдобар странски филм. Американската филмска академија вчера го соопшти потесниот избор на филмови во девет категории. Во категоријата најдобар документарец, македонскиот канидат е меѓу 15 селектирани филмови, од 159 квалификувани. Во категоријата за најдобар интернационален филм, пак, во...

Повредени цивили во руски ракетни напади врз Харков

Два руски проектила го погодија центарот на Харков во североисточниот дел на Украина, при што еден од проектилите погодил станбена зграда, а друг високообразовна институција, јави Укринформ. Гувернерот на Харков,...