fbpx
Таг: оштетен

таг: оштетен

Графити со навредлива содржина на штаб на СДСМ во село Криволак

Изборниот штаб на СДСМ во село Криволак вчера бил оштетен, а на куќа во истото село бил испишан и заокружен бројот 13 и напис ВМРО, информираат од МВР. „Вчера, во 7.15 часот, во полициската станица во Неготино, пријавено е оштетување на штаб на СДСМ лоциран во село Криволак, на кој се испишани графити со навредлива содржина. Исто така, околу 9 часот...

Заев дојде во Обвинителството да даде исказ за насилствата во Собранието

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, утрово дојде во Јавното обвинителство да даде исказ како оштетен во насилствата во Собранието на Република Македонија од 27 април, јавува „Телевизија 24“. Во Основното јавно обвинителство Скопје повикани се да дадат исказ и други пратеници што беа нападнати. Како што јавува „Телма“, во обвинителството во текот на денот искази треба да дадат уште шестмина пратеници...

Измамник од Неготино во Охрид посредувал и нудел вработување во Германија

СВР од Охрид поднесе кривична пријава против Д.К. (27) од Неготино, за кого се сомнева дека извршил измама, соопшти портпаролот на секторот, Стефан Димоски. Пријавениот, во периодот од февруари до мај минатата година, со намера за себе да прибави противправна имотна корист, ги довел во заблуда Ј.С. и З.Р., двајцата од Охрид. Најнапред објавил оглас на „Реклама 5“, по што лажно прикажувал факти дека...

АМСМ предупредува на внимателно возење по скопската обиколница

Авто мото сојузот на Македонија (АМСМ) препорачува внимателно возење по скопската обиколница, бидејќи има оштетени делови на патот. По поплавите на 6 август кога ова подрачје беше најпогодено од невремето, скопската обиколница е пуштена за сообраќај во двата правци, но има делови од коловозот кои се оштетени, каде што се поставени сообраќајни знаци за регулирање на брзината на движење на...

При поставувањето, оштетен е новиот споменик на Крале Марко во Прилеп

Во Прилеп утрово, на градскиот плоштад Методија Андонов-Ченто, се поставува споменикот на Крале Марко, по повод 3 ноември, денот на ослободувањето на градот. При поставувањето, оштетен е дел од споменикот, во пределот на ногата од коњот, па работниците што работат на монтирање на споменикот, на самото место се обидуваат да ја санираат штетата со дополнително заварување на оштетениот дел. Поради габаритот и ергономиијата на споменикот, се...

Автомобил со кумановски таблички оштетен во Паралија

Во местото Паралија било оштетено патничко возило „форд“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од лицето Д.С., јавува Министерството за внатрешни работи. Табличките на сопственикот на возилото му биле испрскани со црн спреј во делот на ознаката „МК“, како и дел од предниот и од задниот браник покрај табличките при што е прекриена ознаката „МК“. Инаку, како што информира МВР, изминатиов период, граничната...

Залутан куршум оштетил возило во Куманово

Триесетгодишна кумановка вчера во локалната полиција пријавила дека околу 17 часот од заталкан куршум бил оштетен автомобилот на нејзиниот сопруг, информираат од полицијата. Според полицијата, залутаниот проектил од огнено оружје завршил во багажникот на автомобилот, марка „ауди“, кој бил паркиран на улицата Октомвриска револуција. Екипа на Секторот за внатрешни работи од Куманово, извршила увид на местото и работи на расчистување на...

ЗНМ: Новинари против нивна волја задржани во претпријатието „Комунална хигиена – Скопје“

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои, како што се...