fbpx
Таг: ОсамабинЛаден

таг: ОсамабинЛаден

Пакистанските власти ја знаеле локацијата на Бин Ладен

Пакистанските владини и воени власти точно ја знаеле локацијата на лидерот на Ал каеда, Осама бин Ладен, долго време пред американските специјални сили да го ликвидираат во Аботабад во мај 2011 година, соопшти поранешниот пакистански министер за одбрана, Ахмад Мухтар. Поранешниот министер, во интервју за индискиот канал „Ај-Би-Ен“, изјави дека пакистанскиот претседател, Асиф Али Зардари, и командантот на копнените сили,...

Хамза бин Ладен: Нападнете ги САД и сојузниците

Терористичката организација Ал Каеда објави аудио снимка со закана која на САД и сојузниците им ја упатува синот на Осама бин Ладен, Хамза бин Ладен. Како што пренесуваат светските медиуми, се верува дека тоа е прв доказ дека наследникот на убиениот терористички лидер, станал член на организацијатата која ја командувал неговиот татко. Во пораката која е споделена на социјалните мрежи, Хамза...

Членови на семејството на Бин Ладен загинале во авионска несреќа во Британија

Членови на семејството на Осама бин Ладен биле во авионот кој вчера попладне се урна во Хемшир, Велика Британија, соопштиле од амбасадата на Саудиска Арабија во Лондон, јавува „Би-Би-Си“. Приватниот авион се урна во близина на аеродромот „Блекбуш“, а во несреќата загинаа пилотот и сите тројца патници. Во изјава, објавена на „Твитер“, саудискиот амбасадор во Велика Британија, принцот Мохамед бин Наваф...

Американската војска почна истрага против убиецот на Бин Ладен

Пентагон денеска почна истрага против претставник на поранешната елитната американска воена единица „Фоки“, поради јавното признавање дека тој лично во 2011 година го ликвидирал Осама бин Ладен. Како што соопшти портпаролот на американската морнарица, воените истражители засега ги разгледуваат обвиненијата против Роберт О’Нил за издавање доверливи информации на лица кои немаат овластувања за пристап до такви информации. Триесет и осумгодишниот О’Нил...

Маринецот кој го уби Бин Ладен ќе го открие својот идентитет

Припадникот на специјалната единица на војската на САД, „Морнарички фоки“, кој го уби водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, одлучил да го открие својот идентитет, револтиран поради губењето на здравственото осигурување и пензијата бидејќи предвреме ја напуштил воената служба, пренесуваат светските медиуми. Се очекува тој да има големо интервју за телевизијата „Фокс њуз“, овој месец. Британскиот дневен весник „Дејли мејл“...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...