fbpx
Таг: Орце Ѓорѓиевски

таг: Орце Ѓорѓиевски

Мета факт: Орце Ѓорѓиевски подзаборави на еколошките проекти против аерозагадувањето

Градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски пред локалните избори во 2021 година вети општински субвенции за реализација на еколошки проекти со кои ќе се намали аерозагадувањето, нагласувајќи дека загадувањето е еден од најголемите проблеми во општината. Ваквото предизборно ветување е во тек на реализација, иако средствата што ги издвојува Општина Кисела Вода за решавање на проблемот со загадениот...

Мета факт: Новата населба за млади во Кисела Вода допрвa ќе се реализира

Градоначалникот на скопската општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски во предизборната програма има ветено проект - реализација на нова населба за млади „Чупино брдо“. Локалните власти информираат дека на ветувањето се работи, односно дека Деталниот урбанистички план за идната населба ќе биде донесен во 2024 година. Реализацијата на ваквото предизборно ветување е во тек. Во предизборната програма на градоначалникот Ѓорѓиевски „За...

Општина Кисела Вода набавува мерна станица за квалитет на воздух што ќе се постави кај Цементарницата

Ќе се реализира ветувањето на градоначалникот на Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски за поставување на мерна станица што ќе го следи квалитетот на воздухот во близина на скопската Цементарница. Општина Кисела Вода вчера го распиша огласот за избор на компанија од каде ќе се набави и ќе ја монтира мерната станица, што ќе се постави на кружниот тек пред Цементарницата. Огласот...

Објавени се резултатите од меѓународниот конкурс за Расадник, се ветува дека нема бетонизација

Објавени се резултатите од меѓународниот конкурс за Расадник, за идејно решение за ДУП за оваа градска четврт во Општина Кисела Вода. Два од вкупно пет пристигнати труда, освоија еднаков максимален број на поени и рамноправно го поделија првото место, како најдобар одговор на барањето на Општина Кисела Вода за обезбедување на хумано живеење во населбата Расадник. Станува збор за проекти...

Мета факт: Мерните станици ветени од Орце Ѓорѓиевски чекаат на реализација во Кисела Вода

Градоначалникот на скопската општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски во ноември 2021 година вети дека мерни станици што ќе го определуваат квалитетот на воздухот ќе се постават околу сите големи загадувачи во општината. Речиси две години подоцна, единствено е функционална мерната станица до Домот на културата во Кисела Вода кога и беше дадено ветувањето од градоначалникот, а до крајот на...

Шест дена откако заминаа, ВМРО-ДПМНЕ информира дека нивни градоначалници се во САД

Шест дена откако заминаа за САД, опозициската ВМРО-ДПМНЕ информираше дека тројца градоначалници од партијата учествуваат во програмата за меѓународни лидери на Владата на САД. Претходно, Мета.мк објави дека градоначалниците на Аеродром и на Кисела Вода, Тимчо Муцунски и Орце Ѓорѓиевски кои од 6 до 16 септември се на работна посета во Вашингтон, на социјалните мрежи споделуваат објави како да се...

Општина Кисела Вода ја презеде руинираната спортска сала „Расадник“ [галерија]

Јавното претпријатие за стопанисување со објекти за спорт денес ја предаде спортската сала „Расадник“ во владение на Општина Кисела Вода, откако го раскина договорот со фирмата „Империал Данела“. Објектот, кој сега е заклучен, е преземен на трајно користење без долгови. Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски рече дека општината нема да има никаква обврска за подмирување на долговите кои ги остави „Империал Данела“. „Јавното...

ДЗР: За хонорарци во 2021 година Општина Кисела Вода потрошила над 300.000 евра

Општина Кисела Вода во 2021 година преку приватна агенција за вработување ангажирала лица на кои им исплатила над 300.000 евра (над 18 милиони денари) за вршење редовни работни задачи, од кои дел, спротивно на законот, траеле и повеќе од две години, констатира Државниот завод за ревизија (ДЗР). Ревизорите во својот извештај го опфаќаат периодот и кога градоначалник на Кисела Вода...

Ѓорѓиевски: Два пати годишно ја чистевме депонијата во Расадник, граѓаните повторно ја создаваат

Дивата депонија во Расадник, Кисела Вода, два пати е темелно исчистена во текот на изминатата година и повторно е создадена од несовесни граѓани, па затоа силно апелирам да покажеме колективна свест и грижа за животната средина во која живееме, напиша на својот профил на Фејсбук Орце Ѓорѓиевски, градоначалник на Кисела Вода. Изјавата следува откако на социјалните мрежи беа споделени фотографии...

ЗЕЛС: Образованието е во хаос, институциите да се справат со дојавите за бомби

Претседателот на Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС), Орце Ѓорѓиевски упати апел до надлежните институции за сериозност и професионално делување по повод случувањата во последните месеци во кои, како што изјави, поради лажните дојави за бомби во училиштата и неможноста да се најдат испраќачите, кај граѓаните сериозно е нарушено чувството на безбедност и доверба во системот. Тој нагласи дека...

Мета факт: Во тек е реализацијата на ветувањето за меѓународен конкурс за избор на идејно решение за „Расадник“ во Кисела Вода

Градоначалникот на скопската општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски во предизборната кампања пред локалните избори во 2021 година им вети на граѓаните дека ќе спроведе меѓународен конкурс за избор на идејно решение за урбанизација на локацијата „Расадник“ во населбата Кисела Вода. Ова ветување што треба да се спроведе во неговиот мандат до 2025 година во моментов е во тек на...

ВМРО-ДПМНЕ бара од Спасовски да го смени началникот на СВР Струмица

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ги обвини министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски дека два дена молчи за инцидентот во Струмица, во кој полицаец застрела и рани двајца малолетници, „наместо да соопшти детали и да искаже жалење“. Партијата бара од Спасовски да го смени началникот на Секторот за внатрешни работи Струмица, Танчо Пројковски, кој според нив е одговорен за инцидентот. - Шеснаесетгодишно момче...

Ѓорѓиевски: Апелацискиот суд го погреба концептот на правна држава

Вчерашната одлука на судот го погреба концептот на правна држава, изјави денеска пред Апелацискиот суд Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека одлуката за притвор е партиско-политичка нарачка која треба да го означи почетокот на политичкиот прогон во Република Македонија. - Судот вчера потклекна на притисоците. Судот вчера стана дел од сценариото на СДС и на СЈО со тоа што почна да...

ВМРО-ДПМНЕ: Одлуките на Апелација за одземените пасоши не кореспондираат со реалноста

Одлуките на Апелацискиот суд, со кои не се вратија патните исправи на лицата што се политички гонети од Специјалното јавно обвинителство, се конформистички и не кореспондираат со реалноста, обвинуваат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Орце Ѓоѓиевски, член на централниот комитет на партијата денеска пред Апелацискиот суд Скопје изјави дека „одлуките се донесени повеќе како компромис“. - За да не изгледа дека судот ги отфрлил...

Ѓорѓиевски: Лицемерно е Спасовски да зборува за партизација на полицијата

Крајно лицемерно е денес да зборува за професионалност во полицијата, која наводно тие ќе ја донеле, кога истиот тој Оливер Спасовски кога беше неколку месеци на позицијата министер за внатрешни работи направи брутална и противзаконска партизација на полицијата, рече Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција во седиштето на партијата. Реагирајќи на прес-конференцијата на генералниот секретар на СДСМ, во која тој...

Криминалците блиски до Заев го труеја Скопје со кокаин, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Криминалците блиски до Заев завршија во притвор заради тоа што го труеја Скопје со кокаин долго време. Сите кои работеле спротивно на законот мора да одговараат, рече денеска на прес-конференција Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ. -Дали аболираниот криминалец Зоран Заев знаеше за црниот бизнис со дрога на неговиот пријател? Дали Заев му помагал на својот пријател во трговијата со наркотици и...

Заев го претвори СДСМ во синоним за криминал, обвини ВМРО-ДПМНЕ

Зоран Заев го претвори СДСМ во промотор и заштитник на криминалот и партијата стана дувло и синоним за криминал, рече денеска на прес-конференција Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ. -Вчера полицијата приведе уште еден соработник на Зоран Заев поради трговија со кокаин. Човекот кој со Заев се сликаше по кафеани си формирал група со која што го затрупувале Скопје со дрога. Од...

„Немате независно судство“ – Европската комисија со загриженост за владеењето на правото во земјава

Независноста на судството во Северна Македонија е клучен предизвик пред кој е исправена државата и е нотирана во најновиот извештај за владеење на правото на Европската комисија (ЕК). Овој извештај...