fbpx
Таг: организација на потрошувачи

таг: организација на потрошувачи

По четири претставки дневно добива ОПМ за измами преку Фејсбук продажби

„Ми испратија часовник кој реално чини 100 денари и нема апсолутно никаква врска со тој на сликата што го рекламираат. Ме блокирале веднаш после доставата. Бришат коментари и блокираат луѓе. Внимавајте.“ Ова е само еден од постовите објавен во Фејсбук група наменета за обелоденување измами направени при купување производи што се нудат на социјалните мрежи. Граѓаните во неможност да реагираат...

Граѓани пријавуваат расипана храна поради исклучени фрижидери во маркети

Млечни производи, месо, но и спанаќ и грашок. Ова се само дел од продуктите кои граѓани ги купиле расипани, иако не им би поминат рокот на употреба. Тие периодов ги пријавуваат овие случаи во Организацијата на потрошувачи (ОПМ), од каде што за Мета.мк појаснуваат дека тоа е така затоа што во маркетите се икслучуваат фрижидерите од струја за да...

Потрошувачите најмногу се жалат на мобилните телефони

Најголем број од поплаките на потрошувачите што стигнуваат до Организацијата на потрошувачи на Македонија се однесуваат на проблеми во остварување на правата од гаранцијата и од гарантниот лист на техничките производи. - Доминираат поплаките на потрошувачите за проблеми со мобилните телефони. Речиси во сите случаи мобилните телефони се сервисираат до трипати, во согласност со законското ограничување - се вели во последното известување...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...