fbpx
Таг: организации

таг: организации

Над 80 организации го повикаа Јутјуб подобро да се бори против дезинформациите

Повеќе од 80 организации за проверка на факти од светот го повикаа Јутјуб подобро да се бори против дезинформациите коишто се шират преку видео содржините прикачени на оваа онлајн платформа. Глобалната коалиција на организации за проверка на факти посочува дека Јутјуб е главниот канал на онлајн дезинформации во светот, при што компанијата не прави доволно за да се справи...

Започна дводневниот регионален настан на УСАИД за вмрежување на организации за деловна поддршка

Денеска започна дводневниот регионален настан за вмрежување на организации за деловна поддршка, организиран како дел од Проектот на УСАИД за развој на деловниот екосистем. Овој настан ќе овозможи поврзување на повеќе од 100 претставници на бизнис организации од Западен Балкан и ЕУ, промовирајќи ја важноста за проширувањето на соработката и можноста за взаемно учење и меѓусебно споделување искуства. Во своето...

Почнува претставувањето на локални проекти за медиумска писменост и критичко мислење поддржани од Кри Тинк

Со денешниот онлајн настан закажан за 11 часот, почнува серијата претставувања на локалните проекти финансиски поддржани од Европската Унија преку Вториот циклус на шемата за мали грантови од проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – Кри Тинк“ во периодот од октомври 2019г. до јуни 2020 година. Проектот „Кри Тинк“ го спроведуваат Фондацијата „Метаморфозис“ и Евротинк, кои преку...

Новинарите и невладините под истрага: Не се откажуваме од демократска Србија

Повеќе од 140 потписи до вчера се собрани на петицијата на граѓански организации, медиуми и индивидуални лица во Србија, која беше објавена заедно со соопштение во врска со истрагата што против невладиниот сектор и медиумите ја спроведува Управата за перење пари на Србија, што и во домашната јавност и во меѓународни рамки беше оквалификувана како притисок и прогон на...

Трет циклус на грантови во рамки на проектот ACTION SEE

Осум граѓански организации од пет земји, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Северна Македонија и Србија добија грантови за спроведување на петмесечни проекти фокусирани на решавање на ургентните локални и национални проблеми во претстојниот период со цел да се унапреди доброто владеење и владеењето на правото. Грантовите се наменети за локалните граѓански организации, а се доделени во рамки на проектот...

Западен Балкан во ЕУ: Неопходни се суштински реформи за да има демократија во корист на граѓаните

Во Собранието на Црна Гора се одржа јавна дебата на тема „Западен Балкан и Европската унија: демократска консолидација преку исполнување на политичките критериуми“. На дебатата присуствуваа претставници на невладини организации од регионот, меѓу кои и Фондацијата „Метаморфозис“ како и политичари од Црна Гора, Северна Македонија, Србија, Босна и регионот. На почетокот беа презентирани податоците на заедничкото истражување и анализа, на неколку...

РСС објави повик за грантови за развој на туризмот во земјите од Западен Балкан

Регионалниот совет за соработка (РСС) објави програма за доделување на грантови во вкупна вредност од 1,62 милиони евра за развој на туризмот во земјите од Западен Балкан.Парите се наменети за унапредување на инфраструктурата и квалитетот на услугите на културните и авантуристичките рути во регионот. Со повикот кој ќе трае до 16 август годинава, се очекуваат понуди на субјекти од јавен...

Форум за справување со дезинформации денеска ќе се одржи во Велес

Денеска во Велес ќе се одржи Форум за јавни политики на тема „Справување со дезинформациите - комбиниран пристап на властите, граѓанското општество и медиумите за долгорочни решенија“, во големата сала на Општина Велес со почеток во 10 часот. „На Форумот, во одделни панел дискусии, ќе се обратат Роберт Поповски - министер задолжен за комуникации, транспарентност и отчетност,  Дамјан Манчевски - министер...

Нема да го повлечеме Законот за медиуми, вели Манчевски

Законот за аудио и аудиовизуелни услуги нема да биде повлечен, но остануваме отворени за дискусија, изјави денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, во врска со забелешките од одредени здруженија дека законот е противуставен и дискриминаторски. - Би сакал да знам зошто овие здруженија на многуте јавни дебати што ги имавме не го искажаа овој став, туку го...

Доделени грантови на 18 организации од шест земји во рамки на проектот „Актион СЕЕ“

Вкупно 18 граѓански организации од шест држави добија грантови за имплементација на проекти во времетраење до шест месеци. Организациите од Македонија, Србија, Албанија, Косово, Црна Гора и од Босна и Херцеговина, во наредниот период ќе адресираат горливи прашања од локален и од национален карактер за да се унапредат доброто владеење и владеењето на правото. Грантовите се наменети за локални граѓански...

ССК потпиша договор за соработка со стопанската комора на Пекинг

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) потпиша договор за зајакнување на трговската и на економска соработка со Стопанската комора на Пекинг. ССК исто така потпиша декларација за воспоставување механизми на лидерите на носечките комори на земјите од Централна и Источна Европа (ЦИЕ) во процесот 16 + 1 кој има цел да ја зголеми соработка на Кина со земјите од...

Хилари Клинтон формира ново политичко движење – „Заеднички напред“

Хилари Клинтон соопшти дека формирала ново политичко движење „Заеднички напред“, чија цел е да им помага на групите што ги поттикнуваат луѓето да се ангажираат во политиката и тие кои се против администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, јавуваат светските агенции. Како што коментираат американските медиуми, формирањето на движењето го означува враќањето на Хилари Клинтон на политичката сцена по нејзиниот...

МВР и АРМ да сносат одговорност поради непрофесионалност во Собранието, бараат од ДР-ДПА

Министерството за одбрана и Министерството за внатрешни работи, да понесат правна и институционална одговорност поради тоа што не постапиле професионално во Собранието каде што физички беа нападнати пратеници и новинари. Ова денеска на прес-конференција го побараа од Движењето за реформи на ДПА, кои го осудија учеството на припадници на АРМ и на МВР, како што рекоа, во насилничкиот и крвавиот...

Јолевски: Важно е да се разберат трендовите при користење на сајбер-просторот од ИД

Југоисточна Европа, исто како и другите региони, се соочува со предизвици поврзани со редикализацијата и со тероризмот во сајбер-просторот, за што е потребен одговор од НАТО и од земјите партнери на Алијансата. Ова го нагласи министерот за одбрана, Зоран Јолевски, во обраќањето пред присутните учесници на напредната школа на НАТО посветена на борбата против ИД преку сајбер-просторот, која почна денеска...

Денеска е Меѓународен ден на проверка на фактите

Денеска (2 април) е промовиран како Меѓународен ден на проверка на фактите од страна на Меѓународната мрежа за проверка на факти основана при институтот „Поинтер“ од Сент Питерсбург, сојузна држава Флорида, САД, во соработка со организациите за проверка на факти од светот. „Ова не е само обичен настан, туку верување дека повеќе од кога било е потребна проверка на фактите во политиката,...

Западен Балкан со заедничка стратегија ќе лобира за интеграција во ЕУ

Стратегија за лобирање за интеграција на земјите од Западен Балкан во Европската Унија, беше претставена денеска во Брисел, во организација на Регионалниот совет за соработка (РСС) и на Европското движење. Стратегијата е изработена од групата за застапување „Вестерн Балкан 6“ (ВБ6), составена од шест големи непрофитни консултантски организации од Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Македонија, Косово и од Србија. Од...

Заев: На 11 Октомври ќе испратиме порака дека си ја враќаме слободата

„Борбата продолжува, гласот победува“, ова мото нè обедини нас, иницијаторите на граѓанскиот марш, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференцијата како најава на маршот што ќе се одржи на 11 Октомври од 14 часот, на раскрсницата меѓу булеварот Партизански одреди и улицата Френклин Рузвелт. – Ве повикуваме на 11 Октомври сите заедно да се огласиме со силна слободарска порака. Граѓанската акција...

Новинарските организации не сакаат да учествуваат во консултациите за ад хок телото

Новинарските организации на денешниот состанок со раководството на опозицискиот СДСМ категорично одбиле да учествуваат во консултациите за ад хок телото и во изборот на главен уредник на МТВ, дознава „Мета“. Денеска заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, разговарала со претставници на Советот на етика во медиумите (СЕМ), Синдикатот на новинари и медиумски работници (ССНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) за начинот и за...

Љубе Бошкоски слави со сопартијците и со роднините во Челопек

Претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, ја прославува слободата во неговото родно село Челопек. Фотографијата е снимена во атарот на црквата „Свети Никола“, пренесе „Сакам да кажам“. Љубе Бошкоски замоли да не биде вознемируван од медиумите и засега ќе се воздржи од изјави за јавноста. На ручекот во дворот на црквата се дојдени 60 претседатели на општинските комитети на неговата...

Медиумските организации го поднесоа предлогот на Ванхауте во Собрание

Петте новинарски и медиумски организации, ЗНМ, ССНМ, СЕМ, МИМ и ИКC денеска во Собранието го доставија предлогот на европскиот медијатор Питер Ванхауте за итна измена и дополнување на Законот за аудио и аудио визуелни медиумски услуги. -Иницијативата ја поднесуваме до сите пратеници на Собранието со цел да продолжи дебатата за медиумските реформи откако пропаднаа разговорите меѓу потписниците на Договорот од...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...