fbpx
Таг: органи

таг: органи

Во чест на донорот на срце Емилија Динева, поставена скулптура „Срце за вечноста“ во Стар Дојран

Во Градскиот Парк во Стар Дојран беше поставена и промовирана спомен скулптурата/урбана инсталација „Срце за вечноста“, која е изработена во знак на чест, почит и благодарност кон хуманоста и човечноста на семејството на Емилија Динева, донорот на срце и органи во Македонија. Идејата на оваа акција е уште еднаш да се одаде почит на Емилија Динева и нејзиното семејство за...

Од донорот на срце, ќе се изврши трансплантација и на два бубрега и коскена срцевина за десетина пациенти

Министерството за здравство информира дека, од починатиот донор од кој беше направена трансплантација на срце, два бубрега од оваа пациентка денес ќе бидат трансплантирани кај пациенти кои со години се на дијализа. „Во понеделник наутро коската со метастази на пациент кој се лекува на Клиниката за ортопедија ќе биде заменета со здрава коска од починатата девојка. Уште десетина пациенти кои...

Спасовски ги демантира информациите за наводни киднапери и препродажба на органи

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски уште еднаш најостро ги демантираше дезинформациите и шпекулациите во кои се злоупотребуваат актуелните случаи на исчезнати лица. - Категорично ги отфрлам шпекулациите за наводни киднапери и наводна препродажба на човечки органи. Tоа се лаги и дезинформации. Ниту има случаи на киднапирање ниту пак на лицата што во последните неколку случаи си го одземаа животот...

ВМРО-ДПМНЕ: Веќе година ипол се неразјаснети девет убиства

Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и активисти, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека „злоупотребата на наредбата за потрага по Никола Груевски за опсада на штабот на партијата е одраз на црни и недемократски методи несвојствени за...

Села: Јасно е кои се нарачателите на насилствата, треба да одговараат пред правдата

„Мислам дека нема потреба од многу докази, се беше јасно и се случуваше пред очите на јавноста. Сите тие кои си земаа за право и влегоа во Собранието, треба да одговараат пред органите на правдата ако сакаме да имаме правна држава,“ изјави претседателот на Движење за реформи на ДПА (ДР-ДПА), Зијадин Села, откако даде исказ во Основно јавно обвинителство за...

Младите на ДР-ДПА на симболичен начин потсетија на инцидентите во Собранието

„Стоп на насилството - стоп на омразата“ е мотото на денешниот настан што младите на ДР-ДПА го организираа на градскиот плоштад во Тетово. Тие беа облечени со кратки маички со ликот на Зијадин Села и во воздух пуштија 27 балони, за, како што рекоа, на симбличен начин да потсетат на крвавите настани што се случија во Собранието на 27 април. - Тука сме за...

СЗО: Загаденоста секоја година убива 540 деца во Македонија, а 1,7 милиони во светот

Загадената животната средина убива 1,7 милиони деца на возраст под пет години, покажува извештајот на Светската здравствена организација (СЗО). Во Македонија на 100.000 жители, 27 деца на возраст под пет години починале како резултат на загадената околина. Пресметано на вкупниот број жители на земјава (околу 2 милиони), тоа значи дека кај нас годишно 540 деца под пет години го губат животот поради за загадувањето. Во извештајот...

Создадени првите ембриони од човечки и од животински клетки

Научниците успеале да создадат ембриони кои се комбинација од човечки и од свински матични клетки, што е првиот чекор кон развојот на човечки органи за трансплантација во телата на животните. Набргу ембрионите биле уништени, објави институтот од САД што го спровел експериментот. Истражувањето уште во првата фаза течело многу потешко отколку што се претпоставувало, се вели во статијата во научното...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...