fbpx
Таг: општинаБитола

таг: општинаБитола

Власта бара да се ограничи времето на зборување во битолскиот Совет

ВМРО-ДПМНЕ ќе го ограничува времето на зборување од советничката говорница во Битола. Ваквиот предлог предизвика бурна реакција кај опозицијата, која го квалификува чинот како вовед во тоталитаризам. Претседателот на Советот на Општина Битола, Силвана Ангелевска, најави ограничување на зборувањето од советничката говорница со измени на деловникот за работа. Според неа, секое излегување на говорница мора да биде ограничено со време,...

Кредитот од 2,5 милиони евра повлечен од буџетот на Oпштина Битола

Советот на Општина Битола денеска расправа за ребалансот на буџетот за 2015 година, а во него ги нема парите од кредитот тежок 2,5 милиони евра, задолжување кое Oпштината го направи за изградба на инфраструктура во поранешната касарна. Повлекувањето на парите од кредитот ја изненади битолската опозицијата, дотолку повеќе што задолжувањето од самиот почеток крена многу прав во Битола. Александар Каспов, советник...

Обвинителството го стави под лупа задолжувањето на Општина Битола

Задолжувањето на Oпштина Битола со кредит поголем од 2,5 милиони евра, од Светска банка, за инфраструктурно уредување на поранешната касарна, каде во тек е изградба на станбено-деловни објекти, ставено е под лупа на Основното јавно обвинителство во Битола. Оваа информација за „Мета“ ја откриваат извори од Обвинителството, со напомена дека, наводно, ова е само проширување на истрагата, односно на предметот што Обвинителството го...

Се урива филмскиот град во Битола

Се уриваат градбите во поранешната касарна во Битола, каде локалната власт го градеше проектот „Битола филмски град“, објави денеска битолската опозиција. Овој проект беше еден од поекспонираните на битолскиот градоначалник, Владимир Талески, уште за време на неговиот прв мандат. Битолската опозиција, тргнувајќи од најавите на градоначалникот Талески дека за овој проект ќе бидат потрошени 1,6 милиони евра, побара одговор од него...

За битолскиот градоначалник, истрагата на Обвинителството е негова лична работа

Битолскиот градоначалник Владимир Талески смета дека истрагата што Обвинителството ја отвори против него е негова лична работа. Тој денеска повторно беше јавно прашан од опозициските советници во битолскиот Совет зошто се води истрага против него и кои сè документи се одземени од Општината во интерес на истрагата. На тоа, Талески ѝ забележа на опозицијата дека најголемиот дел од нивните прашања се однесуваат...

За градоначалникот Талески новинарите се виновни што има истрага против него

Битолскиот градоначалник Владимир Талески ги обвини новинарите за тоа што Обвинителството отвори предмет по „бомбата“ на опозицијата, во која се зборува дека тој, наводно, направил криминал со бесплатниот превоз на ученици. Талески упати грст навреди кон дел од локалните новинари, нарекувајќи ги „врвни непрофесионалци“. - Благодарение на вашата разединетост во делот на новинарството и благодарение на голем и врвен непрофесионализам, се...

Битолчани во шатори го чекаат Талески да ја потпише оставката

Педесетина битолчани, млади и повозрасни, ноќва ја поминаа будни пред Општина Битола, барајќи оставка од градоначалникот Владимир Талески. Тие поставија шатори на булеварот 1 Мај, од мостот на Драгор до влезот на Општината. Заедно со граѓаните, ноќта будни останале и седум полицајци што го обезбедувале просторот. Оставката е напишана од членовите на здружението „За нас се работи“ и, како што велат, Талески...

Битолчани излегоа да протестираат и да бараат оставка од Талески

Неколку илјади битолчани вечерва излегоа на протестот на кој битолските еколози од здружението „За нас се работи“ ќе бараат оставка од градоначалникот Владимир Талески. Толпата демонстранти која се наоѓа пред седиштето на Општина Битола, извикува „уа“, скандира „оставка“ и ги вее транспарентите со натпис „Сиктер за Талески“. Најголем дел од насобраните граѓани и активисти се млади луѓе, но меѓу нив има и...

Општина Битола се пишмани за пресметката на каматите за данок на имот

Граѓаните на Битола веќе неколку недели се на мака, откако на решението за данок на имот Општината им пресметала и камати за задоцнето плаќање за изминатите 5 до 10 години. Ваквите зголемени давачки ги револитираа битолчани, па одговор секојдневно бараат пред вратите на локалната самоуправа. На некои од решенијата за данок се пресметани камати и по неколку илјади денари. - Добив решение...

ЛДП фрли нов сомнеж врз работата на битолскиот градоначалник

Битолските либералдемократи фрлаат нов сомнеж врз транспарентното работење на битолскиот градоначалник Владимир Талески. Тие бараат Талески да не го подига кредитот од 2,5 милиони евра сè додека Јавното обвинителство не се изјасни по кривичната пријава што опозицијата ја поднесе против него, а поттикната од тврдењата во јавно објавените разговори на министерот за финансии, Зоран Ставрески, и на министерката за внатрешни...

Поплавите предизвикаа политичка бура во битолскиот Совет

Поплавите во Пелагонија предизвикаа вистинска политичка бура на денешната седница на Советот на Општина Битола. Двете главни прашања на кои спореа советниците од власта и од опозицијата беа кој е виновен за оваа катастрофа што им се случи на пелагониските села и на полето, како и тоа кој треба да понесе одговорност за настанатите штети. Советникот од опозициската ЛДП, Валентин Груевски,...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...