fbpx
Таг: општина

таг: општина

ЛП: Дивите продавачи ја загрозуваат безбедноста во сообраќајот

Либералната партија го поздрави барањето на Групацијата на пазари при Стопанската комора на Македонија за решавање на проблемот со дивите пазарџии, кои на улица, од камиони, продаваат сезонско овошје и зеленчук. „Овие диви продавачи не само што нелегално тргуваат и создаваат нелојална конкуренција, туку и ја загрозуваат безбедноста во сообраќајот и дополнително ја загадуваат околината, создавајќи отпад од кој се...

Референдумот за рудникот Казандол во Валандово ќе се одржи на 20 август

Советниците на општина Валандово денеска на итна седница со осум гласови „за“, одлучија на 20 август да се спроведува референдум на кој жителите од оваа општина ќе се изјаснуваат за продолжување или стопирање на работата на рударскиот комплекс Казандол, но и дали да се отворат или не нови рудници за метални минерални суровини. На седница повторно не беа присутни најголемиот...

Битолските советници од ДС, СПМ и од ПОДЕМ првпат не гласаа исто со ВМРО-ДПМНЕ

Тројцата битолски советници од редовите на Демократскиот сојуз (ДС), Социјалистичка партија на Македонија (СПМ) и од ПОДЕМ денеска не гласаа координирано со советниците на ВМРО-ДПМНЕ, со кои се во коалиција. Советниците Стојан Кулевски, Николче Јанкуловски и Горан Михајловски гласаа воздржано по еден од предлозите на СДСМ, додека нивните коалициски партнери од власта на локално ниво, советниците од ВМРО-ДПМНЕ, беа против. Советникот...

На референдумот во Богданци граѓаните гласаа против работата на рудникот Казандол

Повеќе од 98 проценти од граѓаните што гласале на референдумот во Општина Богданци, се изјасниле против работата на рудникот Казандол и против отворање други рудници на територијата на нивната општина. Излезноста на реферндумот била 61 проценти од гласачите. На референдум за рудникот Казандол ќе излезат и жителите на Дојран на 18 јуни, а постапка за организирање референдум во тек е и...

Референдумот во Богданци е успешен, гласале 61 отсто од запишаните гласачи

Излезноста на референдумот во Општина Богданци е 61 процент, велат од Општинската изборна комисија. Неофицијално, најголемиот број од гласачите гласале против отворање на рудници на територијата на општината и за стопирање на изградбата на рудникот за бакар Казандол. Право на глас имаа околу 7.000 жители, кои гласаа на 12 избирачки места. На референдум за рудникот Казандол ќе излезат и жителите на Дојран на...

Откако се обиде да се самоубие, на повредите им подлегна и лицето што го уби Идризи

Ќ.А. (53) кој утринава го уби градоначалникот на Општина Боговиње, Хазби Идризи (58), почина во Клиничкиот центар во Скопје, велат за „Мета“ извори од болницата. Тој беше пренесен на КАРИЛ, откако, по убиството на Идризи, на пат кон дома, си пукал во слепоочница и се обидел да се самоубие. Неофицијано, Ќ.А. го убил Идризи бидејќи добил отказно решение, а убиството го извршил...

Битолскиот градоначалник Талески ќе снима филм за 12 години владеење

Битолскиот градоначалник Владимир Талески со пари на граѓаните ќе снима документарен филм за успесите од неговото владеење. Според намерите, филмот треба да биде слика за „Развојот на Битола 2005 – 2017 година“. Идејата на Талески ќе го чини општинскиот буџет 508.474,58 денари, односно околу 8.200 евра без данок на додадена вредност (ДДВ). Во проектната задача стои дека „со зголемувањето на бројот...

Општина Центар и ПОЦ ќе ги згрижуваат бездомниците

Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар од денеска почнуваат акција за згрижување на бездомните лица во општината. Директорот на ЈППОЦ, Саша Богдановиќ, и градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, најавија дека преноќувалиштето за бездомници ќе функционира за да им се помогне на овие лица за време на деновите со екстремно ниската температура. „Преноќувалиштето ќе работи според стандардните процедури...

Инцидент во кабинетот на градоначалникот на Штип

Градоначалникот на Штип, Илчо Захариев. денеска во својот кабинет во Општината се скарал со поранешниот заменик-командир на противпожарната единица, Кирчо Патраклиев. До расправијата дошло зашто Патраклиев се обидел да дознае зошто е укинато неговото работно место, заменик-командир. Разговорот меѓу градоначалникот и поранешниот заменик-командир се одвивал на висок тон, а во еден момент Патраклиев го фатил градоначалникот Захариев за раме, по што...

Изгоре котларницата на општинската зграда во Тетово

Во пожар кој избувна околу 10 часот утрово, целосно изгоре котларницата во сопственост на Општина Тетово. Од тетовската територијална противпожарна единица, пожарот го локализираа за еден час. - Интервениравме со девет пожарникари и со четири противпожарни возила. Со нашата навремена интервенција, успеавме целосно да го локализираме пожарот, кој можеше да се прошири и на соседните објекти и на резервоарите на нафта со...

Тетовските гимназијалци ќе следат настава во старото медицинско училиште

Наставата на македонски наставен јазик за тетовските гимназијалци ќе продолжи привремено да се одвива во двете згради на старото медицинско училиште. Децата во овие објекти ќе почнат да учат откако, најверојатно месецов, ќе заврши нивната реконструкција. Засега средношколците следат предавања во големата сала на Општина Тетово. - Па, тука е лошо за следење настава. Ги нема потребните услови. Нема табла, има само...

Љубчо Георгиевски предлага секое село да стане општина

Лидерот на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски, предлага секое село да стане општина и со тоа да добие политички и економски влог. Тој на денешната прес-конференција рече дека ако има избори, оваа идеја ќе биде дел од партиската програма. - Секој ден ги слушам ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ како се натпреваруваат со решенија за микропроблеми. Ние сакаме да пласираме системско политичко решение кое ќе...

Талески се врати на работа четири дена по укинување на притворот

Четири дена од укинувањето на мерката куќен притвор, градоначалникот на Битола, Владимир Талески, осомничен од СЈО за криминал со школскиот превоз, се појави на своето работно место. По три месеци минати во куќен притвор, извори од Општината потврдуваат дека по 10 часот Талески дошол во својот кабинет и веднаш свикал состанок со дел од вработените. Според истите извори, Талески изминатите денови...

Протест пред Општина Тетово поради транспортот на тетовските средношколци

Тетовските гимназијалци од руралните општини протестираа пред зградата на Општина Тетово, револтирани што властите и по три недели не им обезбедува бесплатен превоз од нивните домови до училиштетото. Велат дека мораат сами да го плаќаат превозот, а некои ученици со финансиски тешкотии сè уште не тргнале на училиште. - Јас сум од Челопек. Плаќам до Тетово 40 денари и назад уште 40...

Општина Новаци наречена „Стентон градба“

„Стентон градба“ е една од најзвучните фирми во општините Битола и Новаци, која во последните години добива неколку милиони евра од јавни набавки само од пелагониските општини. Таа и нејзините сестрински фирми се присутни во градежниот сектор во Пелагониско-преспанскиот Регион од изградба на мостови, па сè до чистење канали. Оваа фирма најмногу тендери добила од Општина Новаци, која важи за...

Жерновски: Центарци, вие сте херои!

По прес-конференција на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), кое објави дека ќе поднесе обвинителен акт за случајот со немирите во Општина Центар, градоначалникот Андреј Жерновски објави статус на својот фејсбук-профил. Тој ги пофали граѓаните на општината. „Центарци, вие сте хероите! Како што ми напишаа на „Твитер“, фантастично е чувството дека правдата е достижна. И навистина е, но за тоа и такво чувство, заслужни се...

Средношколците во Тетово сè уште немаат бесплатен превоз

Голем дел од учениците од руралните средини од Тетовскиот Регион сè уште не почнале со настава затоа што немаат организиран бесплатен превоз. Дел од нив приватно, со комбиња и со такси, плаќаат за да пристигнат до училиште, а другите седат дома. Родителите на учениците велат дека од раководствата на средните училишта им посочиле дека децата можат да бидат отпишани од...

Во Боговиње протест против одлуката со водоводот да управува Општината

Жителите од Боговиње четврти пат се собраа пред општинската зграда протестирајќи против одлуката со водоводот да стопанисуваат општинските власти. Велат дека нема да дозволат водоводот да премине во рацете на локалната самоуправа затоа што бил изграден со самопридонес на жителите, кои успешно менаџираат со водоводот повеќе од две децении. - За да го изградиме тој водовод, ние сме ја продале...

Жестока расправа за „Шарената револуција“ во битолскиот општински совет

„Шарената револуција“ денеска неформално се најде на дневен ред на седницата на Советот на Општина Битола. Советниците од власта ја обвинија опозицијата за поддршка на „Шарената револуција“, констатирајќи дека активностите на демонстрантите се нецивилизирани. - Ова со боењето го нема во ниту едно цивилизирано општество. Се правите дека се грижите за градот, а дозволувате шарање на зградата на Општината, на киното...

Милионски тендери од Владата за „Трансмет“, фирмата што требаше да го урива „Космос“

На денешната прес-конференција, Специјалното јавно обвинителство обелодени дека го отвора случајот „ТНТ“. Обвинителката Фатиме Фетаи рече дека иако уривањето на комплексот „Космос“ требало да го изврши фирмата „Трансмет“, која имала склучено договор со Општина Гази Баба, по налог на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, преку незаконски спроведена постапка за јавна набавка, била избрана фирмата „3М изведба“, која не ги...

Француската амбасада со повик за избор на волонтери за Олимписките игри во Париз 2024

Амбасадата на Франција во Скопје го објави повикот за пред-избор на кандидати за волонтери на Олимписките и Параолимписките игри што ќе се одржат во Париз во 2024 година. На...