fbpx
Таг: Општина Струмица

таг: Општина Струмица

Домаќинствата во Струмица добија канти за сeлекција на пластика

Граѓаните на Општина Струмица ќе селектираат отпад во своите домови. Над илјада домаќинства во оваа општина добија канти за селекција на пластичен отпад во рамките на проектот „Патоказ за еко-паметна општина“ што го спроведува Центарот за климатски промени, со поддршка од Амбасадата на САД. Целта на проектот е промовирање на одржливо живеење и создавање функционален систем за управување со...

Струмица е организатор на „Град на културата“ за оваа година

Општината Струмица оваа година ќе биде организатор на манифестацијата „Град на културата“, одлучи комисијата по распишаниот Конкурс на Министерството за култура. На Конкурсот беа пријавени општините Струмица, Тетово, Кавадарци, Велес и Дебар. Стручната комисија од ова министерство оцени дека сите пријави имаат солидно конципирана програмска содржина и внимателно дефиниран буџет и предложи, со богатата и разновидна програма и со буџетот...

Општина Струмица ќе субвенционира 50 приклучоци на гас, во износ од 100 евра по приклучок

Советот на Општина Струмица на вчерашната седница донел одлука наредниот период да субвенционира 50 приклучоци на гасоводната мрежа во износ од 100 евра во денарска противредност, од вкупно 600 евра колку што изнесува цената на приклучокот. Ова денеска на прес конференција го истакна директорот на ЈП за енергетски дејности „Струмица гас“, Благој Милановиќ. Тој додаде дека, пред новата грејна сезона...

Општина Струмица: Обвинителството на Зврлевски лаже

Секретарот на Општина Струмица, Кирил Парталов, денеска ги отфрли како лажни наводите од истрагата што Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ја отвори против „висок функционер на Општината“ поради злоупотреба на службената положба. - Лага е дека за асфалтирање на една иста улица во општина Струмица биле распишани четири посебни договори, поради што Јавното обвинителство под раководство на...

Зврлевски отвори истрага против висок функционер во Општина Струмица

Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отворило истражна постапка против „носител на висока функција во Општина Струмица“, за кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување, соопшти денеска Јавното обвинителство. Според обвинителството, осомничениот, чиј идентитет не се открива, се товари дека во 2010 година во ист ден со иста фирма склучил четири посебни договори во вредност од 1.029.549...

Струмица ќе гради нов НВО-центар

Проектот за изградба на нов НВО-центар преку кој треба да се создадат механизми за институционална соработка меѓу Општина Струмица и граѓанскиот сектор добил најмногу, односно 80 гласови од Граѓанскиот проектен форум, кој синоќа се одржал во Домот на АРМ во Струмица, Изградбата на новиот НВО-центар во Струмица треба да биде реализирана во текот на оваа и на следната година, а...

Заев: Сега не е време за препукувања, сега е време да му се помогне на Скопје

Лидерот на СДСМ и градоначалник на општина Струмица, Зоран Заев вечерва на прес-конференција изрази сочуство до семејствата на загинатите во невремето што го погоди Скопје и околината и упати апел до граѓаните дека не е време „за препукување преку социјалните мрежи и барање на виновници“, туку дека е време „да му се помогне на Скопје и на скопјани“. Тој информираше...

Финансиската полиција ги проверува јавните набавки на Општина Струмица

Четворица инспектори на финансиската полиција денеска влегле во Општина Струмица и почнале со проверки на документацијата за јавни набавки на Општината. Од Општината засега не прецизираат за кои јавни набавки се интересирале инспекторите. Во писмена рекација оттаму велат дека од страна на Општината и на нејзините служби, обезбедени и дадени на увид биле сите неопходни документи. „Не е првпат Општина Струмица...

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...