fbpx
Таг: Општина Штип

таг: Општина Штип

Штип и Крива Паланка пред изградба на дистрибутивната гасоводна мрежа

Со оглед на близината на магистралниот гасоводен систем, општините Штип и Крива Паланка меѓу првите почнаа со проектирањето, а ќе бидат веројатно и првите две општини што ќе може да стартуваат со секундарната гасификација. Општина Штип, според градоначалникот Благој Бочварски, е пред добивање на дозволата за градба. - За гасификација сме на крај од проектирањето, почнувајќи од основниот проект, идејниот...

Штипската опозиција бара капитални проекти, Бочварски најави брана на Отиња

Разгледувајќи го предлог буџетот на Општина Штип на денешната седница на Советот, опозициската ВМРО-ДПМНЕ забележа дека немала можност да внесе свои амандмани, по пример на Град Скопје, а документот за нив е неразбирлив. -Веќе 12 години се повторува истото. Нема граѓански буџет и никој не може да го разбере, ни советниците ни граѓаните. Ние како опозиција не можеме да учествуваме...

Галовеј во посета на Штип, на средби со Бочварски, студентите и граѓанскиот сектор

Британската амбасадорка во Македонија, Рејчел Галовеј денеска дојде во Штип, со цел да се запознаe со локалната заедница, Општината, како и работата на Универзитетот „Гоце Делчев“, каде за попладне е планирано и предавање пред студентите на тема дипломатија. Како дел од посетата на Општината и градоначалникот Благој Бочварски, беше и престојот во мултимедијалниот центар „Киро Глигоров“, посветен на како што...

Преку кредит, Општина Штип ќе купува комунални возила

Општината Штип ќе се задолжи со 16 милиoни денари или околу 260.000 евра за да купи возило за чистење на снег и уште едно специјализирано за инесување на смет. Предлогот наидува на негодување кај опозицијата, но и кај граѓаните, по искуството со посчедниот кредит, кога градот се задолжи и се’ уште ги враќа парите, а плоштадот и платформите за паркирање...

За три месеци од Штип во странство се иселиле 48 основци

Од почетокот на  учебната година до крајот на ноември, од основните училишта во Штип се испишале 48 ученици. Тоа значи дека секој втор ден во странство заминувал по еден ученик. Во истиот период, 12 ученици од средните училишта се испишале поради заминување во странство. Податоците се базирани на исписниците од училиштата, во кои прецизно е наведена причината за отпишувањето. За разлика...

Бочварски: Компаниите од Штип треба да кажат дали ќе се приклучат на гасоводот

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски денеска остварил средба со претставници од бизнис-секторот во врска со изработка на идејниот и основниот проект за гасификација на Општина Штип. - Многу ми е важно да добијам информација од штипскиот бизнис-сектор, дали и колку е заинтерсиран за да се приклучи на гасоводната мрежа.Компаниите треба да дојдат до Општината и да земат формулар, кој...

Општина Штип ќе внимава да нема проблеми со експропријација при гасификацијата

Општина Штип има план како ќе го реши проблемот со експропријација за потребите за изградба на гасоводот, информираат од таму за „Мета“. Од Општината додаваат дека, откако ќе биде прецизно утврдена трасата на гасоводот со Основниот проект, ќе се утврди дали има потреба од експропријација или не. „Општината при проектирање на трасата на гасоводот ќе внимава трасата да се движи...

Медицинските струки се виза за работа во странство за младите од Источниот регион

На последниот ден од уписите на универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип, се повтори сликата од уписите во средните училишта. Пополнети се речиси сите места на факултетите со медицинските струки. Според последните бројки до 15 часот се пријавиле 389 завршени ученици. - Се очекува и во вториот уписен рок да има голем интерес за Факултетот за медицински науки, од студенти од...

Штипската опозиција обвинува дека граѓанските пари завршија во партиски џебови

Поделбата на близу милион денари од буџетот на Општината Штип на седум граѓански организации, ги спротивстави ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека пари добила организација чиј претседател беше кандидат за советник од листата на СДСМ на последните локални избори, а две од седумтте организации – добитници, имаат исто лице во управувачката структура. Со одлука на Советот на Општината Штип,...

Фазлиу и претставници на 11 општини во Брисел на состанок на Комитетот на регионите

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу, градоначалникот на Штип, Благој Бочварски и претставници на уште 10 општини од Македонија се во Брисел на состанок на Заедничкиот консултативен комитет меѓу Република Македонија и Комитетот на регионите на ЕУ. Фазлиу на 14-тиот состанок на Заедничкиот консултативен комитет вчера, се заблагодари на Европската Комисија (ЕК) за силната поддршка во спроведувањето на реформите за...

Бочварски: Ветените капитални проекти планирам да ги спроведам

Благој Бочварски, градоначалникот на Штип,  во интервјуто на „Вистиномер“ направено во рамките на проектот „До отчетни општини преку активни граѓани“, спроведуван од Фондацијата „Метаморфозис“, а поддржан од американската непрофитна фондација NED (National Endowment for Democracy), вели дека нема да се откаже од проектот за брана на Отиња, едно од неговите најголемите ветувања. Оваа брана со децении беше ветувана и од...

Во Општина Штип утре прскање од земја против комарци

Општина Штип соопшти дека утре на територијата на општината ќе се изврши прскање од земја против комарци. Зафатот ќе се врши од 9 до 14 часот, а средството против ларви од комарци ќе се распркува секаде каде што има застојани води на територијата на градот и на други локации на територијата на општината. Во случај на ветер или дожд, дезинсекцијата ќе...

Бочварски прогласи победа во Штип со 1.700 гласа повеќе од Захариев

Кандидатот за градоначалник на Штип, Благој Бочварски, вечерва прогласи победа по вториот круг од локалните избори. Според Бочварски, разликата меѓу него и кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Илчо Захариев, била 1.700 гласа. Бочварски истакна дека промената се должи на тоа што граѓаните по првиот круг ја почувствувале слободата и одлучиле масовно да излезат. Тој истакна дека локалната власт во заминување вршела притисоци, но...

Заев ја потврди коалицијата со ВМРО – Народна партија во Штип за вториот круг од изборите

Кандидатот за градоначалник на Штип од СДСМ, Благој Бочварски, во вториот круг од локалните избори, што ќе се одржи на 29 октомври, ќе ја има поддршката од ВМРО - Народна партија, потврди лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, за време на денешната посета на Штип, во рамките на кампањата за вториот круг од изборите. - Она што е новина...

Захариев: Владини повереници се можно решение ако дојде до блокада на општините

Градоначалникот на општина Штип, Илчо Захариев, во пресрет на утрешната седница на Уставниот суд на која треба да се одлучува по иницијативите за продолжување на мандатот на градоначалниците, денеска изјави дека доколу уставните судии ја отфрлат иницијативата, решение на проблемот со функционирањето на општините по 15 мај, може да биде назначување на владини повереници, што, според него, би било...

Штип остана без две избирачки места поради недоволен број гласачи

Наместо на 80 избирачки места, на предвремените парламентарни избори на 11 декември гласачите во општина Штип ќе гласаат на 78. Избришани се гласачките места во селата Сушево и Судиќ, бидејќи не ги исполнуваат законските услови за најмалку десет гласачи во едно избирачко место. - Според Изборниот законик, во едно избирачко место мора да има повеќе од 10 гласачи, а бидејќи станува збор за...

Учениците од плачковичките села ќе тргнат на училиште

Еден и пол месец по почетокот на учебната година, дваесетина ученици од подплачковичките села во Карбинско ќе тргнат на училиште. Општината Штип ја исполнила својата законска обврска и им обезбедила превоз на учениците. Родителите неодамна реагираа, исплашени од казните што можат да им следат поради тоа што децата не посетуваат настава. Општина Штип склучи договор за превоз на учениците од подплачковичките села со фирмата...

Музика и омраза: Како една песна предизвика етнички тензии на студентска забава во Скопје

Студентска забава во Скопје пролетва доби неочекуван пресврт кога пуштањето на албанска песна при крајот на настанот предизвика полемики и говор на омраза на социјалните мрежи. И покрај инклузивниот...