fbpx
Таг: општина Илинден

таг: општина Илинден

Мета факт: Во тек е изградбата на стадион со трибини во Илинден

Градоначалникот на Општина Илинден, Александар Георгиевски, во својата предизборна програма насловена „За Илинден гарантираме“, вети дека ќе изгради стадион со трибини во општина Илинден. Според одговорите што ги добивме од општинита, изградбата за овој проект е веќе започната, па оттаму да заклучиме дека ова ветување е во тек на реализација, иако во програмата беше наведено дека стадионот ќе биде...

Два полициски хеликоптера го гаснат пожарот кај Ајватовци

Сè уште е активен пожарот кај селото Ајватовци во скопската општина Илинден. Пожарот се разгорел на два крака, при што едниот е ставен под контрола, додека другиот се движи кон манастирот, информираа од Центарот за управување со кризи (ЦУК). Од таму велат дека по разгорувањето на двата крака, во гаснењето на пожарот се вклучил и втор хеликоптер на Министерството за...

МВР вчера казнило 224 возачи во Скопје, од кои 20 за управување со брзина поголема од дозволената

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден (05.01.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени биле вкупно 224 мерки, од кои 20 за управување со брзина поголема од дозволената, 21 мерка за возење без возачка дозвола, 18 за нерегистрирани и технички неисправни возила, 12 санкции за управување под...

Пуштена во употреба нова детска градинка во општина Илинден

Градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски и министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска ја пуштија во употреба новоизградената детска градинка во населено место Миладиновци, која е клон на ЈОУДГ „Гоце Делчев”. Вкупната инвестиција за реализација на овој капитален проект којшто општина Илинден го реализира во соработка со Министерството за труд и социјална политика изнесува 33 милиони денари, од...

Првата фаза од изградбата на гасоводот од ТИРЗ Скопје 1 до економска зона Марино-Кадино е завршена

Oпштина Илинден информира дека веќе е завршена првата фаза од изградбата на гасоводот „Приклучна делница 17б” во должина од 2.400 метри од Технолошко индустриската развојна зона (ТИРЗ) Скопје 1 до локалната економска зона Марино-Кадино. Од таму додаваат дека интензивно се работи на втората фаза од воспоставувањето гасоводен систем на трасата Марино – Кадино до локалната економска зона Ограѓа, во должина...

Заев во Илинден: СДСМ ќе ја добие честа да ја води државата

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со членовите на извршниот одбор на партијата, Пеце Мирчески и Тања Ковачев, денеска ги посетија жителите на општина Илинден. За време на средбата, граѓаните, како што се наведува во соопштението од партијата, се пожалиле дека само 90 од 2.500 куќи во селото се приклучени на пречистителна станица, оти сè уште не им е решен проблемот...

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...