fbpx
Таг: Општина Битола

таг: Општина Битола

Во Битола се отвори Младински центар – катче за собирање и едукација на младите

Минатата недела во Битола беше отворен Младински центар, кој ќе овозможи функционална поддршка на личниот и социјален развој на младите, како и овозможување место за подобро разбирање на функционирањето на заедницата и општеството. Во овој центар младите ќе може да се собираат, учат и растат преку реализација на програмски активности во кои тие ќе може да се вклучат. Програмските активности...

ВМРО-ДПМНЕ и Левица во битолскиот совет изгласаа помош за семејствата на осудените за 27 април

Претседателката на советот на општина Битола, Габриела Илиевска, побарала инспекторите од Државниот инспекторат за локална самоуправа да извршат вонреден инспекциски надзор, во врска со последните случувања во битолскиот општински совет. Денешното продолжение на седницата, кое не го закажа Илиевска и со кое претседавала највозрасната советничка од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Марица Тодоровска, резултираше со одлука согласно која, на семејствата на...

Во средното медицинско училиште во Битола: Се урнал дел од таванот додека ученичка била во тоалет

Ученичка од средното медицинско училиште  „Д-р Јован Калаузи“ во Битола вчера е полесно повредена откако паднал таван во училишниот тоалет додека таа била внатре, за Мета.мк потврди директорката Наташа Илиева. Таа истакна дека настанот не треба да се злоупотребува од поединци и групи за добивање на партиски или политички поени и дека тоа не е во интерес на учениците...

Битола и Тетово едвај чекаат да почне изградбата на пречистителните станици за отпадни води

Општините Битола и Тетово очекуваат во најскоро време да започне изградбата на пречистителните станици за отпадни води и да се овозможи пречистување на фекалиите во двата најголеми града по Скопје во земјава. Тендерот за изградба на капиталниот објект во Битола веќе беше објавен на 16 ноември, додека повикот за доставување понуди за изградба на тетовската пречистителна станица ќе се...

Општина Битола формира комисија за штети и бара помош од владата по вчерашниот земјотрес

По вчерашниот земјотрес што се случи во граничниот појас меѓу Грција и Северна Македонија, локалните власти од Битола денеска одржаа седница на општинскиот кризен штаб и на општинскиот совет. Нема повредени и загинати лица по вчерашниот земјотрес, но има оштетувања на некои згради, особено постари објекти во Битола. Од општинскиот кризен штаб велат дека вон употреба е ставена градинката „Мајски...

Прашање без одговор од општините: Колку дрвја ќе посадите за спречување на климатските промени

Едно од најактуелните прашања во светот не е само колку државите со своите национални планови за климатска акција ќе успеат да ги намалат емисиите на стакленички гасови, туку и колку локалните власти и другите чинители во општествата ќе им се придружат на државните власти во запирање на глобалното затоплување и во почитување на Климатскиот пакт од Глазгов и Парискиот...

Мерки и препораки немаше, ветерот и врнежите ги расчистија високите концентрации на ПМ 10

Ветерот и врнежите ги расчистија високите концентрации на ПМ 10, кои минатата недела беа регистрирани во неколку градови во земјава. Загадувањето во Скопје, Кавадарци, Куманово и Битола неколку денови по ред беше со екстремно високи концентрации на ПМ 10 кои ги надминуваа праговите на информирање и алармирање. И покрај тоа, заради поволната временска прогноза, Министерството за животна средина одлучи...

Училиштето во село Лажец руинирано, се бараат донации

Почетокот на второто полугодие во основните и средните училишта, подрачното основно училиште „Крсте Петков Мисирков“ во битолското село Лажец го дочека со истата ужасна слика - објектот е руиниран, а покривот само што не паднал, известува „Порталб“. Во училиштето во селото на околу километар и пол од грчката граница, во кое живеат и Македонци и Албанци,  учат 20 ученици. Граѓанското...

Советот на Општина Битола референдумот за мигрантите го закажа за 15 октомври

Со 15 гласа „за“ и со 9 „против“, Советот на Општина Битола денеска ја изгласа одлуката за распишување референдум на кој битолчани ќе го искажат својот став околу нацрт-стратегијата за мигранти. Жестока дебата се отвори за датумот на одржување на референдумот. Опозицијата имаше предлог референдумот да се одржи на 1 октомври, меѓутоа владејачкото мнозинство во битолскиот совет не го прифати предлогот...

Да не дозволиме фашизмот да се повтори, порача Шчербак од Битола

„Цела Русија го слави Денот на победата над фашизмот (9 мај), кој го нарекуваме „празникот со солзи на очите“, истакна амбасадорот на Русија во Македонија, Олег Шчербак, вечерва на плоштадот Магнолија во Битола. Високи претставници на Руската Федерација во Македонија, гости и граѓани на Битола присуствуваа на свеченоста по повод одбележување на 9 мај. „Нашата задача е на фашизмот да не...

Овоштарите од Битолско имаат и до сто проценти штети

Од 50 до 100 проценти се штетите во Битолско-пелагонискиот Регион што ги предизвика мразот врз овошките и врз лозовите насади, потврдуваат од подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Битола. Од неделата до сега, екипи на подрачното министерство извршиле увид во Битолско, Могила и во Кукуречани, при што утврдиле дека земјоделците се соочуваат со големи штети по...

Каменоломот кај Битола не доби Б-интегрирана еколошка дозвола за работа

Новиот рудник за гранит на Билбил Камен над Битола не успеа да ја добие Б-интегрираната еколошка дозвола за работа. Од Општината Битола за „Мета“ потврдуваат дека каменоломот сè уште ја нема оваа дозвола за ископ на руда. Вчера бил последниот ден кога требало да се издаде потребната дозвола. Рудникот е во близина на магистралниот пат од Ресен за Прилеп, кој...

Битолските советници се скараа за тоа кој прв предложил мерки за загадувањето

Денешната расправа во Советот на Општина Битола за справување со загадувањето, од самиот почеток наликува на пародија. Власта и опозицијата се впуштија во дуел за тоа кој прв предложил мерки против аерозагадувањето. Откако советничката на ВМРО-ДПМНЕ, Олга Лозановска, излезе да ги образложи краткорочните и долгорочните мерки, нејзината колешка од опозицијата, Наташа Петровска од СДСМ, веднаш се побуни. - Кој беше предлагач за оваа...

Битолскиот Совет ја одложи расправата за мерките против загадувањето

Советниците во Советот на Општина Битола денеска се откажаа од расправата за донесување краткорочни мерки против загадувањето во Битола, иако градот со денови е меѓу најзагадените во земјата. Опозицијата предложи неколку конкретни мерки, но советниците од власта инсистираа да се повикаат стручњаци и подетално да се подготват материјалите за расправа во вторник, за кога е закажано продолжението на седницата. Опозицијата...

Општина Центар не се откажува од прославата поради склучените договори со изведувачите

Општина Центар нема да ја откаже прославата за дочек на Нова година на Сквер Јадран, поради веќе склучените договори со артистите, информираше градоначалникот на општината, Андреј Жерновски, на денешната прес-конференција. Тој додаде дека покрај забавниот дел, настанот ќе има и хуманитарен карактер, со тоа што секој граѓанин и фирма ќе можат да донираат за граѓаните од најранливите категории. Жерновски истакна дека правниот...

И Битола ја откажа новогодишната прослава

Општина Битола донесе одлука да ја откаже новогодишната прослава на плоштадот Магнолија и парите да ги пренасочи за хуманитарни цели. Како што извести на денешната прес-конференција градоначалникот Владимир Талески, дваесетина дена размислувале како да постапат, по што денеска одлучиле прослава да има само за децата за кои ќе бидат одиграни четири детски театарски претстави, како и музичка забава. - Парите наменети за новогодишната...

Талески како во притвор да го кроел општинскиот буџет, обвинува битолската опозиција

Дали градоначалникот Владимир Талески три месеци во куќен притвор го кроеше ребалансот на буџетот? Каде е ветениот стадион, затворениот базен, фонтаните...? Ова беа само дел од низата прашања што советниците од опозицијата ги упатија до колегите од власта откако на седница на Советот на Општина Битола се најде ребалансот на општинскиот буџет. Советничката во Советот на Општна Битола од ВМРО-Народна партија,...

Талески не се откажува: Техничкото училиште ќе го распише тендерот за школскиот превоз

Притворениот градоначалник Владимир Талески не се откажува од тоа тендерот за бесплатниот школски превоз во Битола, наместо од Општината, да биде организиран од средното техничко училиште „Ѓорѓи Наумов“ од Битола. Тендерот најверојатно ќе го распише училиштето, а парите на превозниците повторно ќе им ги исплаќа Општината, од дотациите на Министерството за образование. Денеска попладне училишниот одбор на техничкото училиште дефинитивно ќе одлучи...

Судовите се прогласија за ненадлежни за потписите на Талески од притвор

Апелацискиот суд Скопје вели дека е ненадлежен да даде мислење за тоа дали битолскиот градоначалник, Владимир Талески, од куќен притвор може да потпишува службени документи. Ова стои во одговорот што од судот ѝ го испратиле на советничката во Општина Битола, од ВМРО-Народна партија, Габриела Илиевска, која побара мислења од судовите и од Собранието за работењето на Талески од дома. „Во...

Судот за Талески: Нам ни е јасно што е куќен притвор, за другото не сме надлежни

Советничката во Советот на Општина Битола, Габриела Илиевска од ВМРО-Народна партија, до денеска нема добиено одговор од четирите инситуции од кои бара правно толкување дали Талески од куќен притвор смее да ја води Општина Битола и да потпишува службени документи. - Моето барање до надележните институции е уредно доставено и очекувам да се произнесат по него. Се надевам дека ќе...

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...