fbpx
Таг: Опсерваторија на медиумските реформи

таг: Опсерваторија на медиумските реформи

Заев: Подготвени сме за целосна контрола на јавните пари за медиумите

Промена на членот 102 од Законот за АВМУ, со што ќе се тргне забраната за рекламирање на Владата и нејзините институции, општините и јавните претпријатија, како и создавање на фонд за проекти од јавен интерес, е најавата што дојде директно од премиерот Зоран Заев. Тој најави дијалог за најавените измени со засегнатите страни, вклучувајќи ги и новинарските здруженија, кои...

ССНМ: Сопствениците на медиуми незаинтересирани да зборуваат за работничките права

Новинарите и медиумските работници во земјава имаат плата далеку под државниот просек, а дополнително се загрижени од неизвесноста за задржување на работното место и висината на приходите поради ковид-19. Сопствениците на медиумите, пак се незаинтересирани да разговараат за овие проблеми, соопшти Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ). Синдикатот во јуни спровел анкета меѓу вработените во медиумите за работните...

Честитки за Светскиот ден на слободата на медиумите од СЕММ и МИМ

Честитки до новинарите по повод по повод 3 Мај - Светскиот ден на слободата на медиумите, но и предупредувања за опасностите на кои се изложени новинарите и медиумите, упатија Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) и Македонскиот институт за медиуми (МИМ). СЕММ побара зголемена одговорност во почитувањето на фундаменталните принципи на слободата и независноста на медиумите, како и...

ЗНМ и ССНМ: Професионалното новинарство е јавно добро кое не смее да се ограничи

Одбележувајќи го Светскиот ден за слобода на медиумите – 3 Mај, денес, повеќе од кога и да е претходно, стана јасно значењето на независното и професионално новинарство. Кризата предизвикана од Ковид-19 пандемијата ги исфрли на врвот предусловите за функционална демократија а тоа е дека новинарството мора да се третира како јавно добро, а протокот на информациите не смее да...

Стејт Департментот во извештајот користи наоди од „Метаморфозис“ и „Опсерваторијата на медиумските реформи“

Американскиот Стејт Департмент во најновиот Извештај за човекови права ги цитира наодите добиени со периодичниот извештај за статусот на медиумските реформи кој беше изработен во рамките на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“ кој го спроведуваа Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, „Агора“ и Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА), „Изготвен од Фондацијата „Метаморфозис“, „Агора“ и Платформата за истражувачко новинарство...

Медиумските реформи се во тек, темпото и квалитетот варираат од сектор до сектор

Реформите во медиумската сфера течат, но со различно темпо и квалитет во различните сектори, беше истакнато на денешната презентација на вториот периодичен извештај во рамките на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“ кој го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, „Агора“, Центар за промовирање на граѓански вредности и Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА), со финансиска поддршка од...

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...