fbpx
Таг: Оперативен план

таг: Оперативен план

Шахпаска-Демири: Нови шанси за вработување со програмите од Оперативниот план 2021

Шахпаска- Демири
Од денеска на граѓаните повторно им се достапни програмите и мерките од Оперативниот план 2021, за кои во изминатиот период имаше најголем интерес, информираа на денешната прес-конференција, министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска и директорот на Агенцијата за вработување, Абдуш Демири. Тие потенцираа дека граѓаните и работодавачите добиваат уште една дополнителна шанса да аплицираат за програмата Самовработување, како...

За нови програми за вработување годинава се испланирани 24,5 милиони евра, приоритет се лицата без работа поради пандемијата

План за вработување 2021 фото МТСП
За оваа година се предвидени 1,5 милијарди денари (24,5 милиони евра) за реализација на Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги за пазарот на трудот, а со него ќе бидат опфатени 10.279 лица. „Целта е да се зајакне и поддржи пазарот на трудот за надминување на последиците од ковид кризата. Планот ќе значи поддршка на оние...

Стартува реализацијата на Оперативниот план за вработување по принцип на еднаквост за сите категории граѓани

Душко Арсовски Муамет Хоџа фото : Влада на РСМ
Со Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2021 година се обезбедува создавање и поддршка за креирање на нови работни места, зголемување на вработеноста кај невработените лица, особено на младите, долгорочно невработените и корисниците на право на парична помош од социјална заштита, како и поддршка на невработените на кои им...

Преку Оперативниот план за вработување, 20 милиони евра за фирми и поединци

Владата го презентираше Оперативниот план за вработување кој за оваа година изнесува над 20 милиони евра. „Годинава како и лани Оперативниот план ги опфаќа поединците и компаниите, нуди силна поддршка за самовработување, но и за отворање нови работни места, раст на платите, како и поддршка за вработување на лица со попреченост, обуки за побарувани занимања и занаети, за дигитални вештини“,  рече премиерот Зоран...

Владата го усвои Оперативниот план за 2019 година, предвидени 1,1 милијарда денари

На денешната владина седница се усвои новиот Оперативен план за варботување за 2019 година, за кој издвоивме рекордни 1,1 милијарда денари што е највисок износ досега и е за речиси три пати поголем од 2014 година, кога за истата намена беа исплатени 406 милилони денари, соопштуваат од Министерство за труд и социјална политика (МТСП). „Мерките се фокусираат на доквалификација, вработување...

Вредните средношколци и идни угостители од „Лазар Танев“ во новата епизода на „Шорткат“

Екипата на „Шорткат“ беше во посета на скопското угостителско училиште „Лазар Танев“, каде ги затекнавме вредните средношколци како подготвуваат храна во кујните, „печејќи“ ги тестото и занаетот што го...