fbpx
Таг: онлајн настан

таг: онлајн настан

Утре ќе се одржи настанот „Лирскиот дом на Шопов – отворени образовни и културни ресурси“

Катедрата за македонска книжевност и култура при Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ – Скопје по повод утрешниот ден кога се одбележуваат 40 години од смртта на доајенот на македонската современа поезија, Ацо Шопов, како и 70 години од објавувањето на стихозбирката „Стихови за маката и радоста“, го организира настанот „Лирскиот дом на Шопов - отворени образовни и културни ресурси“, со...

САД го одбележуваат Денот на независноста, во Скопје огномет од 21 часот

САД денеска го одбележуваат државниот празник 4 јули - Денот на независноста, а по тој повод Амбасадата на САД во Скопје организира виртуелна прослава и огномет во Скопје. Второто виртуелно одбележување на 245-тиот роденден на американската нација ќе започне во 20:40 часот во живо на Фејсбук и на телевизија Канал 5, информираат од Амбасадата на САД во Скопје. Американската амбасада...

Во вторник ќе се презентира Извештајот за тековната состојба и патоказ за унапредување на Дигиталната агенда во земјава

Во рамки на проектот “Зголемување на граѓанското учество во Дигиталната агенда – ICEDA”, ко-финансиран од Европската Унија, Фондацијата Метаморфозис на 6 јули 2021 год. (вторник), со почеток од 10 часот, преку ZOOM го организира онлајн настанот „Дијалози за Дигитална агенда: Презентација на Извештај за тековната состојба и патоказ за унапредување на Дигиталната агенда во Северна Македонија“.  Настанот ќе се состои од кратко претставување на истражувањето...

Целодневна виртуелна конференција Women in Tech, македонскиот панел ќе се одржи попладнево

Глобалното движење Women in Tech денеска е домаќин на втората 24-часовна виртуелна конференција во светот за жени во технологија. Како што информираат организаторите, македонскиот панел на овој глобален настан ќе се одржи од 19 до 20 часот. Земјава ќе се претстави со панел дискусија на тема за дизајнирање на добри продукти со женски инпут: "Designing great products with female...

Дијалози за глобална сајбер политика, со фокус на Западен Балкан

На 15 април, Observer Research Foundation America во партнерство со Министерството за одбрана на Северна Македонија, Министерството за надворешни работи на Холандија и Фондацијата Метаморфозис, беше домаќин на Дијалози за Глобална сајбер политика: Западен Балкан. Настанот беше организиран со цел поттикнување понатамошни дискусии за градење на капацитетите на Западен Балкан за решавање на клучните сајбер предизвици поврзани со мирот и...

Рурална Коалиција и Фондација Метаморфозис организираат настан за нивото на дигитална писменост во руралните средини

На 29 април, со почеток во 11 часот, на Зум платформата, Рурална Коалиција како дел од ИЦЕДА мрежата и организација која што ќе служи како локален центар за е-поддршка при користење на дигиталните услуги, ја организира првата национална прес-конференција за презентација на наодите од извештајот за нивото на дигитална писменост и користењето на е-услугите во руралните средини. На презентацијата и...

Во понеделник започнува двонеделна онлајн-конференција за климатските промени

Како да ги ублажиме последиците од климатските промени и колку е важно тие да бидат дел од политиките и активностите во сите сектори – ова се најважните прашања на кои ќе биде фокусирана Националната конференција за клима, што ќе се одржи онлајн од 29 март до 9 април. Конференцијата е завршна активност на тригодишниот проект „Да зборуваме за климатските...

Полскиот удел во балканското културно наследство: Северна Македонија – онлајн дискусија

Два полски универзитети организираат јавна дебата на интернет за заедничкото културно наследството на Полска и Северна Македонија, како и за културните и идентитетски димензии на тековниот контекст на проширување на ЕУ кон Западниот Балкан и улогата на Полска во процесот. Настанот ќе се одржи на 18. декември во 16:00 часот во живо на Фејсбук, при што ќе биде презентиран извештајот...

Фондацијата Метаморфозис организира онлајн настан „Дијалози за Дигиталната агенда“

На 30 октомври, со почеток во 11 часот, на ZOOM онлајн платформата, Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ организира онлајн настан "Дијалози за Дигиталната агенда", кој е во рамки на проектот "Зголемување на граѓанското учество во Дигиталната агенда – ИЦЕДА", а е ко-финансиран од Европската Унија и се спроведува во 6 држави (Северна Македонија, Србија, Косово, Црна Гора, Албанија...

Преку онлајн настани грантистите на КриТинк ќе ги претстават постигнувањата на локалните грантови

Во периодот меѓу 28 септември и 1 октомври ќе се одржи серија јавни онлајн настани за претставување на локалните проекти финансиски поддржани од Европската Унија преку Вториот циклус на шемата за мали грантови од проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – Кри Тинк“ во периодот од октомври 2019 г. до јуни 2020 г. Преку кратки презентации, грантистите...

Финансирањето во време на пандемија е најголемиот предизвик за младинските организации од Балканот

Група претставници на младински организации од Балканот учествуваа на вториот по ред настан од серијалот „Кога младите го спасуваат светот“ кој го организира мисијата на ОБСЕ во Србија со Младинската мрежа на Југоисточна Европа. Педесетина учесници на онлајн конференција го споделија своето искуство за тоа со какви проблеми се соочуваат младите и младинските организации во текот на пандемијата, но и...

Произволно се тврди дека Нил Армстронг изјавил оти видел вонземјани на Месечината

Наспроти тврдењата во постот, Дејвид Морисон научник во Виртуелниот институт за истражување на сончевиот систем, во истражувачкиот центар на НАСА уште во  2007 година изјави дека „Армстронг и другите...