fbpx
Таг: онлајн конференција

таг: онлајн конференција

МАГДА утре со две нови предавања на Конференцијата за развивање на дигитални игри

Во организација на Македонската асоцијација за развивање на игри – МАГДА, утре (18 мај), со почеток од 18 часот ќе се одржат две нови предавања на првата онлајн конференција за развивање на дигитални игри во Македонија, MAGDA Game Dev 1UP, информираат од МАГДА. Иво Нешковиќ, ко-основач на Furious Avocado утре ќе говори на темата "Developing Hyper-casual Games", додека Мартин Петковски,...

МАГДА ја организира првата онлајн конференција за развивање игри во земјава

Македонската асоцијација за развивање на игри (МАГДА) го најавува одржувањето на првата ONLINE Game Dev конференција во Македонија - MAGDA Game Dev 1UP. „Во наредните месец и половина, еднаш неделно (секоја среда) ќе имаме шанса да присуствуваме на онлајн предавања во живо од професионалци во гејм индустријата кои од прва рака ќе ви ги пренесат нивните искуства и тактики. Level...

В понеделник ќе се одржи онлајн конференцијата „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност“

Фондацијата „Метаморфозис“ и „Евротинк“ в понеделник (28 јуни) ја организираат конференцијата на тема „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност“, која ќе се одржи преку Зум, со симултан превод меѓу македонски, албански и англиски јазик. На конференцијата, која ќе започне од 11 часот, ќе учествуваат носители на одлуки, експерти, активисти, новинари, функционери од земјата и странство кои ќе ги...

Резолуција на МААЕ: Нуклеарната централа Запорижја да биде вратена под контрола на Украина

Нуклеарната централа Запорижја веднаш да се врати под целосна контрола на Украина, се вели во резолуцијата одобрена на 67-та Генерална конференција на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Информацијата ја...