fbpx
Таг: онлајн анкета

таг: онлајн анкета

„Евротинк“ објави анкета за анализа на состојбата на младите во општина Бутел

„Евротинк“ – Центар за европски стратегии врши истражување на перцепцијата, потребите и учеството на младите во Општина Бутел, во осум приоритетни области предвидени со Националната стратегија за млади 2016-2025, информираат од „Евротинк“. „Доколку припаѓате на категоријата млади од 15 до 29 години, ве покануваме да се вклучите во процесот на креирање младински политики во вашата општина со одговарање на прашалникот....

АНКЕТА: Третина од младите никогаш не патувале со воз, само 0,9 отсто секојдневно го користат

ЕУ ја прогласи 2021 за година на железницата, укажувајќи им на граѓаните дека силно планира да се потпре на нејзиниот развој во наредните години за да го намали влијанието на климатските промени преку намалување на емисиите на стакленички гасови од транспортот. Стимулирањето на развојот на железничкиот превоз е поради неколку причини, од кои една е најактуелна - возот е најеколошкото...

Нова епизода на „Шорткат“ – ги прашавме младите колку го користат возот при патувањата

Новата епизода на емисијата за млади „Шорткат“ повторно носи интересни и актуелни теми, при што акцентот го ставивме на младите и железницата. https://youtu.be/fKeakT_EJ14 Во понеделникот во Скопје пристигна возот „Connecting Europe Express“ на ЕУ, којшто се обидува да го привлече вниманието на европската јавност кон предностите што ги нуди возот како превозно средство. Фактичката состојба покажува дека бројот на патнички возови,...

АНКЕТА: Две третини од младите периодов имале проблем со менталното здравје, се опуштаат со музика, спорт, но и алкохол

Осаменост
Две третини од младите велат дека последнава година била предизвикувачка за нивното ментално здравје, покажа кратката анкета што „Мета.мк“ ја спроведе на Инстаграм. Најголемиот дел од нив велат дека се соочиле со анксиозност и депресија, но и со панични напади, параноја, деперсонализација и недостаток на мотивација и волја. На анкетата има и одговори во кои испитаниците велат дека се...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...