fbpx
Таг: оне-вип

таг: оне-вип

„Оне-Вип“ и „Телеком“ самоиницијативно ги исклучиле „Дискавери“ и „Еуроспорт“

Документарните канали на „Дискавери“ и спортските канали „Еуроспорт“ се исклучени од понудата на операторите „Оне-Вип“ и „Македонски Телеком“ по одлука на самите оператори, информираа од агенцијата „Креативне идеје“, што ја застапува корпорацијата „Дискавери комјуникејшенс“, сопственик на исклучените канали. „И покрај нашата отвореност и добра волја за преговори, изненадени сме и воедно разочарани од фактот што, двата оператори симултано ја донеле одлуката...

Мислав Галер ќе биде нов извршен директор на „Оне-Вип“

Мислав Галер ќе биде нов извршен директор на телекомуникацискиот оператор „Оне-Вип“. Тој обврските на новата функција ќе ги преземе од октомври 2017 година и ќе го наследи Димитар Ковачевски, кој одлучил да ја напушти компанијата. „Ковачевски ќе остане во „Оне-Вип“ до крајот на годината за да помогне во веќе почнатите проекти кои се однесуваат на зацврстување и на позиционирање на брендот на...

Салата „Борис Трајковски“ и стадионот „Филип Втори“ добија нови имиња

Најголемиот македонски стадион, Националната арена „Филип Втори“, и Спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе добијат нови брендирани имиња и тоа „Телеком арена“ и „Вип арена“. Договорот помеѓу Спортскиот центар „Борис Трајковски“ и „Оне Вип“ е веќе потпишан, а деновиве се очекува параф да стават и првите луѓе на скопскиот стадион и на „Телеком“. Спортскиот центар кој го носеше името на поранешниот претседател на Република Македонија, Борис...

„Оне-Вип“ почна со изградба на нова интегрирана мрежа

Компанијата „Оне-Вип“ ја почна изградбата на новата интегрирана мобилна мрежа. Создавањето нова мрежа почнува на крајот од 2015 година и ќе се одвива регион по регион. Придобивките ќе бидат достапни за поголемиот дел од корисниците кон крајот на 2016 година. - Новата мобилна мрежа ќе има цел на сите корисници на „Оне-Вип“ да им обезбеди значително поголеми капацитети на технологијата 3Г,...

Пазарниот удел на „Вип“ е 28,5 проценти, бројот на корисници намален на 624.000

Како резултат на силната конкуренција во мобилниот сегмент и трендот на намалување на вкупната пенетрација на пазарот, бројот на мобилни корисници на „Вип“ се намали до 624.000 корисници, при што пазарниот удел на „Вип“ остана на ниво од 28,5 проценти. Со аквизицијата на „Близу“, сегментот Македонија брои околу 86.000 фиксни пристапни линии за првите девет месеци од 2015 година. Ова...

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...