fbpx
Таг: омраза

таг: омраза

ЗНМ: Ги осудуваме обидите на црковните власти да го замолчат новинарот Марјан Николовски

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), ја изразува својата поддршка за напорите на нашиот колега, Марјан Николовски, главен и одговорен уредник и основач на religija.mk, во критичкото известување за религиозни прашања во полза на јавниот интерес, наведено е во реакцијата на ЗНМ до медиумите. „Остро ги осудуваме сите обиди на црковните власти внимателно да го испитаат и замолчат критичкото новинарство...

Ирска не донела закон со кој се забранува читање и споделување на вести надвор од мејнстрим медиумите

Ирска донесе закон против говор на омраза за кој  известуваа повеќе официјални медиуми, а целосниот текст од законот е објавен на страницата на ирската влада. Станува збор за легислатива насочена против злосторства од омраза, со кои се потенцира дека е кривично дело да се негира или да се претставува на тривијален начин геноцидот, а се заштитуваат и родовиот идентитет...

ЛГБТ активистот Беким Асани го претепале пред очите на мајка му, НМХТ бара итно да се пронајдат напаѓачите

Националната мрежа против хомофобија и трансфобија остро го осудува физичкиот напад врз претседателот на „ЛГБТИ Јунајтед“, Беким Асани и бара од надлежните институции итно да ги пронајдат и санционираат сторителите на ова, како што велат, дело од омраза. „Според сведоштвото на Асани, нападот се случил на 7 мај 2022 година на градските гробишта во Тетово, каде тој бил со својата...

Уапсен маж во Софија за недолични коментари на Фејсбук поврзани со автобуската несреќа

Бугарската полиција во Софија уапси 24-годишен маж поради неговите недолични коментари на Фејсбук за трагедијата со македонскиот автобус на „Беса транс“ што се случи на автопатот Струма, во близина на Боснек. Според соопштението на бугарското МВР тој бил приведен на територијата на главниот град од службеници на Генералната дирекција за борба против организиран криминал по добиена дојава. „Според податоците, тој досега...

Хелсиншки комитет лани регистрирал 104 злосторства од омраза

Хелсиншки комитет информира дека негативната „традиција“ бројот на пријавените злосторства од омраза вообичаено да надминува три цифри од кои злосторствата на етничка и политичка основа се особено бројни, продолжи и во текот на пандемиската 2020 година. Комитетот регистрирал вкупно 104 вакви инциденти. „Инцидентите беа регистрирани веднаш по нивното пријавување од страна на медиумите или Министерството за внатрешни работи. Истовремено, 37...

Дичев: Политичките елити потфрлија, но телевизиските серии може да ги зближат Македонците и Бугарите

Нашата балканска политика е очигледна катастрофа. За три дена, Каракачанов го постигна она за што на Тито му требаа триесет години - нашите соседи нè замразија поискрено од кога било, а европскиот притисок расте, така што на крајот Скопје ќе влезе во ЕУ против наша волја. На крајот ние пак ќе останеме навредени и осамени. Но има надеж, пишува,...

Вистиномер: Агатангел продолжува да биде политички, наместо божји слуга

Иако и Агатангел, како и секој граѓанин на државата, има уставно загарантирано право на слобода на уверување, мисла и говор, Агатангел, така да се рече, има „редуцирано“ право кога станува збор за политички собири замаскирани со граѓански активизам, преполн со спинови од страна на Владиката. Пред сѐ, поради уставно загарантираната секуларност на државата, пишува „Вистиномер.мк“ во новиот Контраспин. Митрополитот Повардарски...

Без говор на омраза во медиумите во предизборниот период, побараа ОБСЕ, СЕММ и МВР

Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Министерството за внатрешни работи (МВР) и Советот за етика во медиумите (СЕММ), повикаа на свесност за спречување на говорот на омраза во медиумите, особено во предизборниот период. „Негативните и коментарите од омраза си го наоѓаат патот до онлајн медиумите и брзо се споделуваат и се засилуваат на социјалните мрежи. Традиционалните медиуми често ги повторуваат овие...

Ангел Петров: Брзото темпо и од најдобрите медиуми прави преносители на дезинформации

Ангел Петров е уредник во бугарскиот новински сајт „Дневник“ и магистер по политикологија. Во новинарството е веќе 11 години; првин работел во бугарската национална кабелска телевизија „Евроком“ а потоа бил и главен уредник на „Novinite.com“, новински сајт на англиски јазик за вести од Бугарија и регионот. Петров за себе вели дека и професионално, но и како приватен интерес будно ги...

К’нев: Ромите, муслиманите и Македонците се најчеста мета на дезинформации во Бугарија

Красимир К’нев е еден од основачите и сегашен претседател на Бугарскиот хелсиншки комитет (БХК). Докторирал на софискиот универзитет „Свети Климент Охридски“ и специјализирал човекови права на  универзитетот „Колумбија“ во Њујорк. Покрај претседателствувањето со БХК, тој предава човекови права на „Свети Климент Охридски“, а предавал и на универзитетот во Пловдив „Пајсиј Хилендарски“, универзитетот во Сараево, Централноевропскиот универзитет и на универзитетот...

Хелсиншки бара да се казни поттикнувањето на насилство и ширењето меѓуетничка омраза

По повод вчерашната прослава на победата на ракометниот клуб „Вардар” до Хелсиншкиот комитет за човекови права пристигнаа голем број пријави за регистриран говор на омраза од страна на навивачките групи на градскиот плоштад и на социјалните медиуми, информираат од таму. „Исто така, забележан е говор на омраза и во другите градови во државата. Сите пријави се уредно регистрирани од страна...

„Цивил“: Реисот Сулејман Реџепи да одговара за говорот на омраза

Неприфатливо е поглавар на верска заедница, чија цел е да обединува, а не да создава раздор меѓу народот, своите сограѓани да ги квалификува како „дивјаци и луѓе без идентитет“, реагираат од граѓанската организација „Цивил“. Според нив, неприфатливо е човек кој е полн со толкава омраза да биде највисокиот претставник на една верска заедница во земјата. „Исто така, неприфатливо е што оваа...

Хелсиншки поднесе пријава против поглаварот на ИВЗ за ширење говор на омраза

Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска поднесе пријава до Министерството за внатрешни работи за ширење говор на омраза од страна на поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи, соопштуваат од таму. Според Хелсиншки, за време на церемонијата на поставување камен темелник на џамијата во скопското село Арнакија, реисот Реџепи се обрати до присутните верници со зборови кои предизвикуваат омраза, раздор,...

Тенка е линијата меѓу говорот на омраза и слободата на изразување

Во Кривичниот законик има сосема доволно толкувања и санкции и за омразата и за говорот на омразата и за кривичните дела кои настануваат од омраза. Сепак, секогаш треба да се внимава на балансот што мора да постои помеѓу уставно гарантираното право на слобода на говор и говорот на омраза, пишува „Вистиномер.мк“. Со последните измени и дополнувања на Кривичниот законик, извршени на крајот од...

Меркел го осуди порастот на антисемитизмот во Германија

Германската канцеларка, Ангела Меркле денеска, по повод одбележувањето на Маѓународниот ден на сеќавање на жртвите на Холокаустот, го осуди „оживувањето“ на антисемитизмот во Германија и ја оцени како срамна неопходноста еврејските објекти и понатаму да ги штити полицијата. - Повеќе од кога и да било е потребно да се сеќаваме на милионите жртви на Холокаустот, бидејќи антисемитизмот, расизмот и омразата...

Земјите од Балканот треба да ги унапредат буџетските политики за интеграција на Ромите

Земјите од Југоисточна Европа, посебно земјите кои имаат аспирации за членство во Европската Унија треба да ги стандардизираат и унапредат буџетските политики за интеграција на Ромите во нивните општества. Ова, на денешниот состанок во Белград, е детектирано како една од главните цели на која во претстојниот период треба да се фокусира Акцискиот тим на Регионалниот совет за соработка (РCC), како...

Младите на ДР-ДПА на симболичен начин потсетија на инцидентите во Собранието

„Стоп на насилството - стоп на омразата“ е мотото на денешниот настан што младите на ДР-ДПА го организираа на градскиот плоштад во Тетово. Тие беа облечени со кратки маички со ликот на Зијадин Села и во воздух пуштија 27 балони, за, како што рекоа, на симбличен начин да потсетат на крвавите настани што се случија во Собранието на 27 април. - Тука сме за...

СДСМ: Ако е за унитарност, ВМРО-ДПМНЕ да ги поддржи програмата на новата влада и СЈО

Ги повикуваме Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ, ако се за унитарна, суверена Македонија во која функционира правдата, јасно да ја поддржат програмата на новата влада на Македонија и работата на Специјалното јавно обвинителство, да ја прифатат новата реалност дека се опозиција и да овозможат мирен трансфер на власта, се вели во соопштението на СДСМ. Во него се додава дека...

„Цивил“: Омразата и насилството се кукавички акти на предавство!

„Цивил“ – Центар за слобода изрази најостра осуда на актите на насилство во Скопје и во другите градови во Република Македонија и повика итно да престане тепањето новинари и други медиумски работници што професионално ги извршуваат задачите. Невладината организација тоа го нарече тежок криминал и крајно неморален и кукавички чин, а како виновници и за овој инцидент, но и...

АВМУ констатираше говор на омраза и дискриминација на Албанците на „Сител“

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) констатирала дека „Сител“ шири говор на омраза и поттикнува дискриминација против Албанците во Македонија, информираше Здружението на новинари на Македонија. Ваквата појава АВМУ ја утврдила преку вонреден надзор спроведен во текот на изборната кампања од втори до петти декември 2016 година, кога на „Сител“ во изданијата на дневниците во 19 и во...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...