fbpx
Таг: Олег Шчербак

таг: Олег Шчербак

Шчербак: За националните интереси погубно е кога солидарноста се става над здравиот разум

Рускиот амбасадор во Македонија, Олег Шчербак денеска изјави дека секоја држава има сопствен избор за градење на националната безбедност, без разлика дали тоа е со членство во НАТО или воена неутралност.  Според него, секоја земја треба самостојно со референдум и почитување на волјата на мнозинството да одлучи за членство во сојузи. - Постојат успешни воено неутрални држави во Европа и...

Протераниот руски дипломат испратен од Македонија со патриотскиот марш „Прошчаније Славјанки“

Рускиот дипломат на кој македонските власти му наложија да ја напушти земјава поради одлуката на Владата да се солидаризира со Велика Британија во врска со случајот „Скрипаљ“, но и под обвинување за активности надвор од неговиот мандат, утрово ја напушти земјава преку скопскиот аеродром, јави „ТАСС“. Од амбасадата на Руската Федерација протераниот дипломат и семејството биле испратени со звуците на...

Заев: Не сакаме во НАТО за да напаѓаме, туку заради мир во светот

Премиерот Зоран Заев по вчерашните силни предупредувања од амбасадорот на Русија, Олег Шчербак кон Македонија за нејзината намера да стане членка на НАТО, денеска порача дека земјава сака во НАТО заради мирот во светот и почитувањето на човековите права. Заев на денешната прес конференција изрази надеж дека двете земји ќе бидат фокусирани на градење пријателство, а не на кавги. – Постапивме...

Шчербак: Во евентуален судир меѓу Русија и НАТО, Македонија ќе биде легитимна мета

На денешната прес-конференција на која зборуваше за трагедијата во трговскиот центар во сибирскиот град Кемерово, кога во пожар во трговскиот центар загинаа 64 луѓе, како и за протерувањето на рускиот дипломат од Македонија, амбасадорот на Руската Федерација во Македонија, Олег Шчербак, упати силни предупредувања кон Македонија во поглед на нејзината намера да стане членка на НАТО. Тој предупреди и...

Шчербак: Русија е разочарана од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ за протерувањето, ќе почека со контра мерки

Изјавата на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Николоски е израз на недоследната политика на дел од раководството на таа политичка партија, и како резултат на таквата политика, ВМРО-ДПМНЕ ги загуби изборите. Но истовремено, јас знам дека не мал број членови на една од најголемите партии се искрено определени за развој на конструктивна соработка и взаемни односи со Руската Федерација. Ова го...

Шчербак: Русија никогаш не се мешала во внатрешната политика на Македонија

Дијалогот меѓу Македонија и Русија го карактеризираат одржливо партнерство и повеќевековно пријателство меѓу нашите два народи, изјави рускиот амбасадор во Македонија, Олег Шчербак кој денеска престојуваше во Битола по повод обележувањето на руската дипломатија во светот. -Во 24-годишните дипломатски односи меѓу двете земји не е забележана ниту една вмешаност од страна на руската Амбасада во Македонија, ниту на руската надворешна...

Мицкоски го информирал Шчербак за „реваншизмот“ на власта кон опозицијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска имал средба со амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Олег Шчербак, на која било разговарано за односите меѓу Македонија и Русија, како и за актуелната политичка и економска состојба во државата. Мицкоски, како што соопштија од партијата, го информирал рускиот амбасадот за „реваншизмот кој власта го спроведува кон опозицијата, односно дека неоправдано во...

Сугарески му ги презентираше на Шчербак инфраструктурните проекти во Македонија

Министерот за транспрот и врски, Горан Сугарески денеска имал средба со амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Олег Шчербак, на која го информирал амбасадорот за инфраструктурните проекти што се реализираат во Македонија. Сугарески ги потенцирал проектите за изградба и реконструкција на патната мрежа во Република Македонија, особено доизградбата на железницата на Коридорот 8, односно проектот за изградба на пругата кон...

Бошњаковски: Владата нема практика да усогласува соопштенија од средби на Заев

Владата останува на ставовите изнесени во соопштението од средбата помеѓу премиерот Зоран Заев и рускиот амбасадор Олег Шчербаг и покрај реакцијата на амбасадата на Руската Федерација во Македонија. „Владата на Република Македонија нема практика да усогласува став во врска со соопштенија од овој вид средби“, вели портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски во изјава за државната новинска агенција МИА, во врска...

Руска амбасада: Владата не информираше точно за средбата на Заев и на амбасадорот Шчербак

Руската амбасада писмено реагираше на вчерашното соопштение на македонската влада за средбата на премиерот Зоран Заев со рускиот амбасадор Олег Шчербак. Од Амбасадата на Руската Федерација во земјава тврдат дека соопштението на Владата не ги пренело точно пораките од рускиот амбасадор упатени до премиерот. „Амбасадата информира дека текстот на посоченото соопштение не е усогласен со руската страна и не претставува...

Заев – Шчербак: Стремежот кон ЕУ и кон НАТО не е пречка за развој на односите со Русија

Евроатлантските стремежи на земјава не се и не треба да бидат пречка за развој на билатералните односи меѓу Македонија и Русија, особено зашто и кај двете држави постои став за одржлив систем на безбедност во светот. Ова е заедничката оценка од денешната средба на премиерот Зоран Заев со амбасадорот на Руската Федерација во Македонија, Олег Шчербак. Рускиот амбасадор, како што...

Заев и Шчербак разговараа за можностите за соработка со Русија на демократска основа

Премиерот Зоран Заев попладнево со рускиот амбасадор Олег Шчербак разговараше за приоритетите на новата Влада, како и за можностите за соработка со Русија на демократска основа и во областите значајни за граѓаните за двете земји. - Приоритет за Република Македонија е членство во Европската Унија и во НАТО. За таа цел насочени сме кон брз и квалитетен реформски процес -...

Да не дозволиме фашизмот да се повтори, порача Шчербак од Битола

„Цела Русија го слави Денот на победата над фашизмот (9 мај), кој го нарекуваме „празникот со солзи на очите“, истакна амбасадорот на Русија во Македонија, Олег Шчербак, вечерва на плоштадот Магнолија во Битола. Високи претставници на Руската Федерација во Македонија, гости и граѓани на Битола присуствуваа на свеченоста по повод одбележување на 9 мај. „Нашата задача е на фашизмот да не...

Шчербак: Одлука наметната однадвор не може да обезбеди стабилна држава

„Само одлуката на граѓаните на Македонија може да придонесе за долгорочно решение на кризата и никаква одлука наметната однадвор не може да обезбеди стабилна држава. Затоа треба самите да решаваат за себе“, изјави денеска амбасадорот на Русија во Македонија, Олег Шчербак, одговарајќи на новинарски прашања по одбележувањето на Денот на руската дипломатија во Битола. Тој истакна дека клучен принцип на меѓународното право...

Заев – Шчербак: СДСМ работи на обезбедување мнозинство за формирање стабилна влада

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорот на Руската Федерација во Македонија, Олег Шчербак, со кој разговарал за потребата од брза разврска на политичката криза за Македонија побргу да добие влада. - СДСМ работи на обезбедување парламентарно мнозинство заради формирање стабилна влада, која ќе се зафати со сите потребни реформски процеси за да обезбеди добра иднина за граѓаните и...

Груевски – Шчербак: Ситуацијата е зрела за нови избори, но некои се плашат од нив

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, имал средба со амбасадорот на Русија во земјава, Олег Шчербак, на која било разговарано за актуелната политичка состојба во Македонија и во Русија. Средбата, како што соопштуваат од партијата, била на барање на рускиот амбасадор. Во врска со формирањето владина коалиција, Груевски истакнал дека по неуспехот за составување влада и истекот на мандатот од 20...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...