fbpx
Таг: Окта

таг: Окта

Општина Центар постави фотоволтаичен систем на покривот на градинката „Раде Јовчевски Корчагин“

Општина Центар го постави првиoт фотоволтаичен систем на покривот на градинката „Раде Јовчевски Корчагин“ во објектот Пепелашка со вкупна инсталирана моќност од 20,5 киловати. Системот, како што информираат општинските власти, ќе може да ги задоволи капацитетите на градинката и во зимскиот период. „Очекуваме дека со новата фотоволтаична централа значително ќе се намалат вкупните трошоци за електрична енергија на градинката, што...

Повторно ќе плаќаме отштета поради штетниот договор за ОКТА – овојпат 21,4 милиони евра

Северна Македонија ќе треба да плати над 21,4 милиони евра оштета за непочитување на договорот за ОКТА, пресуди Арбитражниот суд во Париз. Во процесот во кој земјава е тужена страна поради непочитување на обврските произлезени од купопродажниот договор на рафинеријата случен во 1999 година, вкупното оштетно побарување на тужителите, заедно со каматите за периодот од 2008 до 2011 година,...

Влада: Нафтоводот Солун-Скопје да биде достапен за сите увозници, цената да ја одредува РКЕ

Нафтоводот да може да го користат сите увозници на дизел гориво, а цената за користење да ја формира Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Ова е решението што го предлага Владата во однос на реактивирање на нафтоводот, кој веќе осум години не е во функција. Владата на 24-тата седница ја разгледала информацијата за улогата на трговското друштво „Нафтовод“ ДООЕЛ...

Заев најави амбициозни проекти во енергетиката и нов договор со „Хеленик петролеум“ за нафтовод

Претстојат низа нови, сериозни проекти во енергетскиот сектор кои ќе бидат со поддршка на САД, а вклучуваат, меѓу другото, приклучувањето на Северна Македонија во изградбата на терминалот за течен, природен гас во близина на Александрополис во Грција, нов договор со ОКТА за пуштање на нафотовод Скопје-Солун, резерви на гас за во иднина, како евтин енергенс и тоа од САД,...

Се разгледува можноста нафтоводот Солун-Скопје повторно да се стави во функција

Премиерот Зоран Заев и помошникот државен секретар за енергетика и ресурси на САД, Франсис Фенон, денеска на заедничката прес-конференција истакнаа дека постои заинтересираност кај грчката компанија „Хеленик петролеум“ за повторно ставање во функција на нафтоводот Солун-Скопје кој е изграден во 2000 година, но не е во функција од 2013 година, кога престана да работи рафинеријата „Окта“. „Разговаравме за повторно ставање...

Трговците со нафтени деривати бараат двојно повисок профит

Во исчекување на новата методологија за фомирање на цените на нафтените деривати во земјава која според Регулаторната комисија за енергетика би требало да биде готова до крајот на неделава се поставуваат прашањата кои се компаниите кои би можеле најмногу да добијат или да изгубат од новите правила и дали се можни притисоци врз регулаторите со оглед на тоа што...

Две децении од штетниот договор за „ОКТА“: Граѓаните платија двојно повеќе

Изминаа 20 години откако Владата предводена од тогашниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски ја продаде државната рафинерија „Окта“ на грчката „Хеленик петролеум“, а потоа неговиот близок соработник, поранешниот премиер Никола Груевски (сега бегалец од правдата) како тогашен министер за трговија потпиша анекси со кои грчката компанија доби поволности при увоз на нафта, а нашата земја плаќаше штета на компаниите...

Големите играчи решија да не си конкурираат со цените на бензините (инфографик)

„Макпетрол“ и „Лукоил“, како компании кои се сметаат за големи играчи во бизнисот со нафтени деривати, од денеска понудија идентични цени на горивата иако цената веќе не се определува од страна на Регулаторната комисија за енергетика. Според познавачите, идентичните цени на двете компании значи дека компаниите од нафтениот бизнис користат исти методологии за пресметка на цената на горивата. Новите цени...

Како им се вкрстија патиштата на Македонецот Тодоровски и рускиот агент за пропаганда, Курејев?

Блумберг објавува најнови сознанија, добиени со увид во документи, од кои се гледа дека рускиот разузнавач Артем Курејев водел кампања за руско влијание во Европа, а попатно контактирал и...