fbpx
Таг: ОЈО

таг: ОЈО

Новинари ја тужат државата што не ги казни насилниците од 27 април

Кон крајот на април тројца новинари - Наташа Стојановска, Душица Мрѓа и Горан Трпеноски, жртви на насилниот упад во Собранието на 27 април 2017 година, поднесоа приватна тужба против државата поради повреда на правото на слобода на изразување и за надомест на нематеријална штета. Тужбата е поднесена во знак на незадоволство од Основното јавно обвинителство во Скопје, кое и после...

Отфрлена кривичната пријава за загинувањето на двајцата планинари под Кајмакчалан

Основното јавно обвинителство Скопје денеска соопшти оти донело Решение за отфрлање на кривичната пријава за загинувањето на двајцата планинари при искачување на врвот Кајмакчалан во Грција. Кривичната пријава по допрен глас е поднесена за Несовесно работење во службата и за Тешки дела против опшатата сигурност. Како што велат од обвинителството, покрај основните докази што се побарале, биле обезбедени и искази...

ОЈО бара казна од 10.000 евра за поранешната директорка на Клиниката за кожни болести

Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казна од 10.000 евра за поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија при Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“ – Скопје, која е обвинета за кривично дело – Пренесување заразна болест. Обвинетата зарази 7 свои колеги со оваа болест уште пред да биде хоспитализирана со позитивен наод на Ковид-19. Директорката...

За време на викендот 389 лица не го почитувале полицискиот час, 297 се приведени

Министерството за внатрешни работи (МВР) констатирало зголемување на бројот на лица што не го почитуваат полицискиот час во периодот на целодневна забрана за движење на населението. Од петок попладне до утрово во 5 часот, МВР регистрирале вкупно 389 лица што не го почитувале полицискиот час, при што приведени во полициска станица биле 297 лица. Најмногу прекршувања на полицискиот час се...

МВР: Се намалува бројот на лица што го прекршуваат полицискиот час

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека во текот на изминатата ноќ се намалил бројот на лица што го прекршиле полицискиот час. По однос на контролата на забраната за движење од 21 до 05 часот, утврдено е дека 66 лица не ја почитувале забраната при што приведени биле 37 лица, а за другите се изготвени записници и ќе бидат...

МВР: 103 лица не го почитувале полицискиот час во текот на вчерашната ноќ

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека 103 лица не го почитувале полицискиот час во текот на вчерашна ноќ. Поради непочитување на забраната за движење во периодот од 21 до 5 часот, ноќта меѓу 24 и 25 март биле приведени 63 лица во полициска станица, 31 лице биле опоменати и воедно биле сочинети и девет записници на место на...

Полицискиот час минатата ноќ не го почитувале 133 лица, МВР им изрекла казни на сите

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на изминатото деноноќие евидентирало дека 133 лица не го почитувале полицискиот час, од кои најмногу во Скопје (44). Поради непочитување на забраната за движење во периодот од 21 до 5 часот, биле приведени 26 лица, против 33 лица ќе бидат поднесени соодветни кривични пријави, за тројца – прекршочни пријави, додека пак 71...

Кривични пријави и парични казни од МВР и ОЈО за лица кои не ги почитувале мерките за самоизолација

Основното јавно обвинителство Струмица денеска поднесе Обвинителен предлог против мајка и ќерка од Струмица, на возраст од 56 и 35 години, поради основано сомнение дека сториле кривично дело – непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 од Кривичниот законик. Како што соопштуваат од ова ОЈО, обвинетите на 27 и 28 февруари во повеќе наврати за време...

Обвинителство бара продолжување на притворот за Емил Јакимовски и поднесе обвинителен предлог

Основното јавно обвинителство - Скопје до Кривичниот суд достави предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за Емил Јакимовски, кој им упати навреди и закани на новинарките Мери Јордановска и Искра Коровешовска. Од ОЈО сметаат дека постои реална можност тој да се даде во бегство за да ја избегне кривичната одговорност. Јакимовски од 18 јануари се наоѓа во...

Во Штип изминава година биле запалени 23 возила, од нив шест намерно

Изминатава година црната хроника од Штип беше полна со вести за запалени возила. Еден значаен дел од нив се однесуваше на скапи автомобили и луксузни џипови на луѓе од бизнисот. Новинарите и пожарникарите на крајот од годината заедно ги броеја запалените возила и стигнаа до бројка од 23. Полицијата објаснуваше дека бројката е преувеличена. Повеќето, според ова објаснување, се...

Сопственикот на „Дурмо турс“ пуштен да се брани од слобода за Ласкарци

Сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, кој е обвинет во судскиот случај што се води за несреќата кај Ласкарци, е пуштен да се брани од слобода со гаранција. Тој бил пуштен од притвор уште минатата недела, но за неговото ослободување се дозна на почетокот на денешното судско рочиште за несреќата во која загинаа 16 лица, а десетици беа повредени. На...

Остра реакција на Судскиот совет за СМС пораката на Русковска

Судскиот совет најостро го осуди однесувањето на Вилма Русковска, шефицата на ОЈО за гонење на организиран криминал, која преку СМС ги критикуваше и им се закани на судиите во Апелациониот суд кои ја ослободија поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, од затворски притвор. Судиите констатираат дека јавните изјави и закани на Русковска се грубо кршење на принципот на еднаквост и...

Кривична за „Инфомакс“ поради објавената фотка од исказот на Камчев

Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО) соопшти оти поднело обвинителен предлог против лицето коешто на 23 август преку интернет порталот „Инфомакс“ ја објавило првата страница од записникот за примање кривична пријава во случајот „Рекет“, во која бил содржан исказот на бизнисменот Орце Камчев даден пред јавната обвинителка Вилма Рускоска на 2 мај годинава. Како што информираат од ОЈО, лицето ќе биде...

Кичеец беше на распит за „Рекет“, утре – Катица Јанева

Второосомничениот во предметот „Рекет“ Зоран Милески - Кичеец денеска бил на распит во Обвинителството за гонење на организиран криминал. Тој утрово од затворот Шутка бил однесен во обвинителството. Зоран Милески - Кичеец се сомничи за кривичното дело „примање награда за противзаконито влијание“. На распит денеска била повикана и пензионерката Лилјана Тодоровска, која е потписничка на проектот за европски центар за...

Катица Јанева во вторник ќе дава исказ за „Рекет“ кај Русковска

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е повикана да даде исказ за предметот „Рекет“ во обвинителството во вторник, во 10 часот, потврдија од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција со кое раководи обвинителката Вилма Русковска. Сведочењето на Катица Јанева следува неколку дена по објавувањето на снимените разговори од италијанскиот весник „Ла Верита“, во кои се слушна нејзиниот глас заедно...

Четири месеци по несреќата кај Ласкарци, од Обвинителството сè уште нема обвинение

По Четири месеци по трагичната несреќа на автобусот на “Дурмо турс“ кај село Ласкарци, при што починаа 16 лица, Основното јавно обвинителство сè уште нема покренато обвинителен акт, иако причините за несреќата се веќе познати , пишува „Порталб.мк“. "Нема ништо ново. Се уште се работи на случајот", изјавија од ОЈО. На прашањето кога се очекува Обвинителството да поднесе обвинение, од ОЈО...

Три месеци од несреќата кај Ласкарци: Обвинителството уште „ги утврдува фактите“

Навршија три месеци од трагичната автобуска несреќа на компанијата „Дурмо турс“ кај село Ласкарци, а Основното јавно обвинителство (ОЈО) сè уште не поднело обвинение за истото, пишува „Порталб.мк“. Основно јавно обвинителство соопшти дека шестмина осомничени се во домашен притвор, додека за еден е пропишана мерката надзор. „Со одлука на Основниот суд Скопје 1, на шестмина осомничени за кривично дело - Тешки...

ОЈО Струга поведе постапка против три лица за сечење на трската на езерото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга започна постапка против двајца осомничени, заради постоење основано сомнение за сторено кривично дело – Оштетување или уништување на добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости. На 16 март двете лица се забележани како уништуваат добро под привремена заштита, односно природна реткост. Имено, еден од осомничените во близина на плажата...

Притворен Митко Чавков, ОЈО се сомнева дека сакал да избега

Поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков синоќа бил приведен и однесен во истражниот затвор во Шутка. Решението за одредување на мерка притвор се базира на службена белешка од сознанија добиени од негов пријател. Според оперативните сознанија на Бирото за јавна безбедност, Чавков има вила на Халкидики каде планирал да избега пред да му...

Неделна анализа: Притвори, тепачки, тероризам и политика

Во период од неполни три дена во земјава се случија редица настани поврзани со последните месеци од владеењето и одбивањето на ВМРО-ДПМНЕ да замине од власт. За да остане на власт оваа партија пред две години реши да се стави над Уставот и да продолжи да владее со помош на насилство маскирано со упад на „народот“ во Собранието, а...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...