fbpx
Таг: ОЈО Скопје

таг: ОЈО Скопје

Триесетдневен притвор за скопјанец кој со месеци изнудувал пари од поранешен колега

Единицата за насилен криминал на СВР Скопје до Основното јавно обвинителство поднело кривична пријава против 33-годишниот Н.Б. од Скопје, осомничен дека со месеци малтретирал и изнудувал пари од поранешен колега. Како што соопшти денеска МВР, на осомничениот, кој се товари за изнуда, судија на претходна постапка му одредил притвор од 30 дена. Според полицијата, скопјанецот од крајот на август минатата година...

Притворен полицаец осомничен за земање поткуп од стотина граѓани

Триесетдневен притвор му е одреден на полицаец кој пред два дена бил фатен како зема поткуп од возач за да не му напише казна за сторен сообраќаен прекршок. Полицаецот, како што информираат од Основното јавно обвинителство Скопје, ноќта меѓу 15 и 16 октомври вршел рутинска контола на возила во Скопје и запрел автомобил поради три сообраќајни прекршоци. Тој на возачот...

ОЈО: Универзитетот МИТ немал акредитација за некои факултети и водел двојна евиденција

Претресите што полициски екипи вчера и денеска ги правеа во Универзитетот МИТ и во други објекти, по налог на Основното јавно обвинителство Скопје, биле спроведени откако до Државниот просветен инспекторат пристигнале претставки од дваесетина студенти од Турција во врска со студирањето на некои факултети за кои универзитетот немал акредидација или дозвола за работа, соопшти денеска Јавното обвинителство. Оттаму велат дека во...

Три месеци по смртта на Крпач, ОЈО Скопје чека уште едно вештачење и податоци од СЈО

Точно три месеци поминаа од смртта на Коста Крпач, кој на 27 април беше пронајден мртов во својот стан во населбата Капиштец, со прострелна рана во градите. Скопското јавно обвинителство сè уште не ја завршило истрагата што треба да ги утврди причините и околностите за смртта на Крпач. Од Јавното обвинителство за „Мета“ велат дека се очекуваат резултатите од уште...

Скопското обвинителство истражува случај на полов напад врз дете

Основното јавно обвинителство Скопје издало наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено за полов напад врз дете што не навршило 14 години, соопшти денеска Јавното обвинителство. „Осомничениот се товари дека на 22 јули 2016 година, околу 19.30 часот, извршил други полови дејства врз 11-годишно девојче во гаража во близина на Млечен ресторан во Скопје“, стои во соопштението од...

Истрагата за случајот на Крпач по три месеци од „интензивна“ премина во „активна“

Скопското обвинителство по речиси три месеци сè уште „активно постапува“, односно води предистражна постапка за случајот на Коста Крпач, кој на 27 април беше пронајден мртов во својот стан во Капиштец со прострелна рана во градите. Обвинителството на 2 јуни соопшти дека досегашната истрага покажала дека Крпач се самоубил, но дека постапката по предметот продолжува и понатаму за да се...

Поднесено обвинение за физичкиот напад врз Тодор Петров

Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Кривичниот суд поднело обвинителен предлог против три лица кои се товарат за физичкиот напад врз претседателот на Светскиот македонски конгрес (СМК), Тодор Петров. Инцидентот се случи на 27 февруари годинава, по церемонијата на осветување на темелите на 55-метарскиот крст кој треба да биде поставен во општината Бутел. Како што информираат од Јавното обвинителство, обвинетите...

ОЈО Скопје отвори истрага против 13 вработени во Агенцијата за катастар

Основното јавно обвинителство Скопје отворило предмет против 13 лица, вработени во Агенцијата за катастар, кои се товрат за злоупотреба на службената положба и овластување, соопшти денеска Јавното обвинителство. Како што информираат оттаму, осомничените во периодот 1 јануари 2013 до 16 март годинава на клиенти им наплаќале административна такса во готово, а парите потоа ги земале за себе. Осомничените, според Обвинителството, со...

Апелацискиот суд му го продолжи притворот на Захир Бекири – Чауш

Апелацискиот суд Скопје ја уважил жалбата на Основното јавно обвинителство Скопје и му го продолжил притворот на Захир Беќири, познат како Чауш, кој на 31 мај годинава беше осуден на две и полгодишна затворска казна за фалсификување исправа и за нелегално поседување оружје. Второстепниот суд, како што информираат од Основниот суд Скопје 1, истовремено ја одбил жалбата на ОЈО Скопје и...

СЈО: Имаме изјава од Крпач дека му се заканувале

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) поседува изјава од Коста Крпач во која тој ги известува за заканите што ги добивал, изјави денеска на прес-конференција, портпаролката на СЈО, обвинителката Ленче Ристоска. Таа додаде дека овие докази ги имаат кај нив, а до Основното јавно обвинителство Скопје биле доставени сите релевантни податоци што можат да помогнат во истрагата за околностите за смртта на Крпач. Ристоска...

Крпач извршил самоубиство, покажала предистрагата на Обвинителството

Коста Крпач, кој на 27 април годинава беше пронајден мртов во неговиот стан во Капиштец, со прострелна рана во градите, извршил самоубиство, покажала предистражната постапка на Основното јавно обвинителство Скопје. Во краткото соопштение од јавното обвинителство се вели дека иако предистражната постапка е тајна, тие ја споделуваат оваа инфромација со јавноста за да ги отстранат шпекулациите околу околностите за смртта...

И по 20 дена од смртта на Крпач, Обвинителството сè уште „интензивно работи“

Мистерија останува смртта на Коста Крпач, еден од 56-те лица аболирани од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, иако минаа цели 20 дена откако тој беше пронајден мртов во својот дом во Капиштец, пред кој сè уште стои паркирано комбито во кое тој пукаше. Од Основното јавно обвинителство Скопје, кое обдукцискиот наод го доби уште наредниот ден, но побара и дополнителни вештачења и...

Обвинителство: Во податоците од СЈО нема докази дека Крпач бил под притисок

Во податоците што Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги доставило до Основното јавно обвинителство Скопје, кое ја истражува смртта на Коста Крпач, немало ниту еден доказ дека тој бил под притисок, тврди ОЈО Скопје. Во денешното соопштение на јавното обвинителство се вели дека околу смртта на Коста Крпач во јавноста „се шират бројни шпекулации што ѝ попречуваат на истрагата и создаваат...

СЈО: Доставивме податоци што можат да помогнат во истрагата за смртта на Крпач

Специјалното јавно обвинителство го прифатило барањето на Основното јавно обвинителство за меѓуинституционална соработка во враска со испитувањето на околностите за смртта на Коста Крпач и доставило податоци што можат да помогнат за расчистување на случајот, соопштија денеска од кабинетот на специјалната обвинителка Катица Јанева. Од СЈО додаваат дека иако им биле побарани, до ОЈО Скопје не биле доставени оние информации и...

СЈО: Крпач не беше причината поради која баравме измени во Законот за заштита на сведоци

Коста Крпач не бил причината поради која Специјалното јавно обвинителство барало измени во Законот за заштита на сведоци за да може да предлага и да бара заштита на одредени сведоци, велат за „Мета“ од кабинетот на специјалната обвинителка Катица Јанева. „Лицето за кое прашувате не беше причината поради која се бараа измени на законската регулатива“, стои во кусиот одговор на...

Обвинителството за смртта на Крпач бара податоци од СЈО, МВР и од судот

Основното јавно обвинителство Скопје денеска од Специјалното јавно обвинителство, МВР и до Основниот суд Скопје 1 побарало да му достават податоци и документи во врска со истрагата за смртта на Коста Крпач. Податоците и документацијата, како што соопштиле од прес-службата на Обвинителството за „Телма“, биле побарани заради расветлување на настанот. Оттаму потврдиле дека се очекуваат дополнителни наоди кои ги побара Обвинителството во...

МВР: Кривична пријава против Савески поради демолирањето на канцеларијата на Иванов

Членот на партијата Левица, Здравко Савески, кој утрово беше повикан и задржан во полициската станица Пролет во населбата Кисела Вода, се товари дека за време на протестот на 13 април, со дел од толпата демонстранти влегол во народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов, каде запалил фотографија со ликот на претседателот и фрлил предмет кон канацеларијата, соопшти попладнево МВР. Против Савески...

Совет на обвинители: Јанева не може да биде надлежна за „Маѓар телеком“

Советот на јавни обвинители ги доставил до Основниот суд Скопје одлуките по барањето на специјалната обвинителка, Катица Јанева, за преземање на предметите „Маѓар телеком“, „Верушевски“, „Шпион“, „Поткуп“ и „Надеж“ во своја надлежност, соопшти денеска Кривичниот суд. Како што информираат оттаму, Советот одлучил дека за предметите не може да ги преземе СЈО и дека за нив се надлежни Основното јавно...

Апелацискиот суд го укина ослободувањето, Тренкоски пак ќе оди на суд

Апелацискиот суд - Скопје, по разгледувањето на жалбата на Основното јавно обвинителство Скопје, донел одлука со која го укинал ослободувањето од обвинение на поранешниот директор на Фондот за здравствено осигурување, Георги Тренковски, и на Весна Огненоска и предметот го вратил на повторно судење, соопшти денеска Основниот суд - Скопје 1. Според упатствата на Апелација, повтореното судење ќе го води целосно...

Скопското обвинителство поднесе обвинение против Захир Бекири – Чауш

Основното јавно обвинителство поднесе обвинителен предлог против лицата З.Б. и И.Б. кои се товарат за повеќе кривични дела, меѓу кои и за фалсификување на исправа и злоупотреба на лични податоци, соопшти денеска Јавното обвинителство. Во соопштението на Обвинителството лицата се наведени со иницијали, но извесно е дека првоосомничениот во случајот за кој е поднесено обвинение е Захир Бекир, познат по...
Совет за безбедност фото: кабинет на претседателот

Пендаровски го свика Советот за безбедност за францускиот предлог

Претседателот Стево Пендаровски за утре закажа седница на Советот за безбедност. На дневен ред на седницата ќе биде модифицираниот предлог на француското претседателство со ЕУ за почеток на пристапните...