fbpx
Таг: ОЈО Скопје

таг: ОЈО Скопје

Обвинителството бара документи од институции за кривичната против Вангеловски

Основното јавно обвинителство Скопје побарало „податоци и документација“ од институции во врска со кривичната пријава што неодамна против претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, ја поднесе Советот за утврдување на факти, и поведување постапка за утврдување одговорност за судија, велат за „Мета“ од Јавното обвинителство. „Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, тргнувајќи од наводите содржани во кривичната пријава на...

Судот му одреди уште 30 дена притвор на Игор Југ

Кривичниот суд му одреди 30 дена притвор на Игор Југ, за учеството во насилствата во Собранието од 27 април оваа година, соопштија од судот. На Југ вчера му истече осумдневниот притвор што првично му беше одреден, а Основното јавно обвинителство Скопје веднаш побара продолжување на мерката. Тој, како што пренесуваат дел од медиумите, по одлуката на судот е вратен во...

ОЈО Скопје бара продолжување на притворот на Игор Југ за насилствата од 27 април

Основното јавно обвинителство Скопје вчера побарало од Кривичниот суд да му ја продолжи мерката притвор на Игор Југ, што му беше одредена поради учеството во насилствата во Собранието од 27 април оваа година. Како што соопштија денеска од Јавното обвинителството, надлежниот обвинител побарал на Југ да му биде одреден притвор по сите три основи, односно поради опасност од бегство, попречување на...

Поднесено обвинение за гинекологот кој лажеше пациентка дека е бремена

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против Н.Д., лекар специјалист по гинекологија и акушерство, кој од септември 2015 до април 2016 година презентирал лажна симулирана бременост на пациентка, врз која претходно извршил биолошки потпомогнато оплодување. Лекарот, како што соопшти денеска Обвинителството, се товари за тешки дела против здравјето на луѓето и за фалисфикување исправа. „Лекарот иако знаел дека оштетената не...

Притворен разбојник што ограбил девет аптеки во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје отвори истражна постапка против против едно лице кое се товари дека извршило девет разбојништва во исто толку аптеки во Скопје. Како што соопшти денеска обвинителството, осомничениот, кој е на 44-годишна возраст, разбојништвата ги извршил во периодот од 23 јуни до 18 јули, заканувајќи се со пиштол кон вработените во аптеките, од кои однел извесна сума пари. Судот...

ОЈО бара притвор за директорот на Клиниката за неврохирургија поради примање поткуп

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донел наредба за спроведување истражна постапка против директорот на Клиниката за неврохирургија при Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, кој се товари за примање поткуп. Како што соопштија од Обвинителството, јавниот обвинител до судот поднел барање на осомничениот да му биде одреден притвор од 30 дена. Од МВР претходно информираа дека директорот на клиниката бил уапсен...

ОЈО „призна“ дека упадот во Собранието не е дело на толпа туку на злосторничко здружение

Основното јавно обвинителство денеска соопшти дека во истрагата за насилствата во Собранието на Република Македонија од 27 април се вклучува Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, бидејќи по разгледувањето на доказниот материјал било утвредено дека „постои содејство на неколку осомничени во целокупните збиднувања во објектот на Собранието во надворешниот појас и во внатрешноста на објектот во...

Во истрагата за 27 април се вклучува и Обвинителството за организиран криминал

Основното јавно обвинителство - Скопје (ОЈО Скопје) соопшти дека дел од истрагата за насилствата во Собранието на 27 април целосно ја предава на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. ОЈО Скопје утврдило дека постоела соработка на неколку осомничени и затоа заклучило дека истрагата за тие случаи треба да ја водат нивните колеги кои гонат организиран криминал....

Уште две пријави за насилствата во Собранието, а двајца од УБК на испрашување во СВР-Скопје

Поднесени се две нови кривични пријави за насилствата во Собранието на Република Македонија на 27 април, до Основно јавно обвинителство Скопје се испратени уште три известувања, а во СВР Скопје е извршен разговор со двајца вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање и за нив ќе биде подготвен поднесок, информира МВР за најновите активности од истрагата за сериозниот инцидент. Исто...

Заев дојде во Обвинителството да даде исказ за насилствата во Собранието

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, утрово дојде во Јавното обвинителство да даде исказ како оштетен во насилствата во Собранието на Република Македонија од 27 април, јавува „Телевизија 24“. Во Основното јавно обвинителство Скопје повикани се да дадат исказ и други пратеници што беа нападнати. Како што јавува „Телма“, во обвинителството во текот на денот искази треба да дадат уште шестмина пратеници...

ОЈО-Скопје чека извештај од обдукцијата на телото на лекарката

ОЈО-Скопје го очекува од Институтот за судска медицина - Скопје извештајот за обдукцијата на телото на 53-годишната Ј.М.С, која завчера вечер била пронајдена мртва во сопствениот дом, соопштија од одделението за односи со јавноста при скопското обвинителство. Штом обвинителството добие нови информации, ќе ги сподели со јавноста, порачаа од оваа институција. Во рамки на истражната постапка, вчера беа вршени сослушувања, биле...

Одреден 30-дневен притвор за осомничените напаѓачи на Зијадин Села

Судија на претходна постапка вчеравечер одреди 30-дневен притвор за осомничените напаѓачи на пратеникот З.С., откако Основното јавно обвинителство - Скопје побара притвор за две лица во врска со овој случај, потврдија за „Мета“ од Основен суд Скопје 1. Јавен обвинител вчера донесе наредба за истражна постапка против двете лица за наведеното кривично дело. Полицијата вчера рано наутро извршила претрес во домот...

ОЈО: Не ја опструираме истрагата, од МВР нема пријави за потешки кривични дела

Јавното обвинителство во ниту еден момент не ја опструира истрагата и не ги попречува надлежните органи во документирањето на настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април, туку, напротив, во согласност со законот, дава наредби за нивно откривање и ќе постапи по сите кривични пријави со кои се документирани потешки кривични дела, се вели во реакцијата на Јавното обвинителство,...

Обвинителен предлог за девет насилници во Собранието, продолжени само два притвора

Основното јавно обвинителство (ОЈО) – Скопје извести дека денеска поднело обвинителен предлог за девет лица - учесници во нередите во Собранието на Република Македонија. Осомничените се товарат дека учествувале во толпа што ќе спречи службено лице во вршење службено дејство, од член 384, став 1 од Кривичниот законик. За двајца од деветтемина, надлежен обвинител поднел предлог за продолжување на мерката притвор....

ОЈО: Притвор за едно лице, а мерки на претпазливост за двајца насилници

Обвинител од Основното јавно обвинителство (ОЈО) - Скопје до судија на претходна постапка поднел предлог за притвор за едно лице, а за мерки за претпазливост за две лица, осомничени за кривични дела при упадот и насилствата во Собранието во четвртокот, 27 април, соопшти вечерва ОЈО Скопје. За други две лица за кои МВР исто така доставило известување до ОЈО Скопје,...

МВР ги идентификувало лицата што го отвориле главниот влез на Собранието

Секторот за внатрешни работи Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство Скопје доставил три нови известувања за неколку лица во врска со истрагата за насилствата во Собранието на Република Македонија од минатиот четврток. Известувањата биле пратени откако по прегледот на видеоматеријалите од безбедносните камери на Собранието биле идентификувани лица кои учествувале во отстранувањето на блокадата на вратата од главниот влез на...

Обвинителството будно ги следи медиумите за „Маѓар телеком“ и „презема дејства“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција будно ги следи сознанијата од медиумите и врз основа на нив почна дополнителни дејства за меѓународна правна помош. Ова е дел од одговорот на Јавното обвинителство на Република Македонија на нашето прашање „Дали исходот од постапката за случајот „Маѓар телеком“ во САД ќе влијае на истрагата за случајот во Македонија?“. Од...

ОЈО Скопје потврди дека води истрага против политичка партија за изборни нерегуларности

Основното јавно обвинителство Скопје отворило постапка против „едно лице - организатор на изборна кампања и други лица“, како и против правно лице за кривично дело злоупотреба на средства за финансирање на изборна кампања. Во соопштението на Јавното обвинителство не е конкретно наведено за кои лица станува збор, но извесно е дека се работи за политичка партија. „Постапувајќи по кривична пријава поднесена...

Обвинителството отвори постапка против две деца кои брутално претепале 18-годишник

Основното јавно обвинителство Скопје повело постапка против две 14-годишни деца кои во неделата претепале 18-годишно момче на улицата Битпазарска, во близина на кафе-барот „Стоп“. Како што соопшти денеска обвинителството, децата со умисла го нападнле момчето, го удирале со тупаници по главата и во градниот кош. Кај него се констатирани тешки телесни повреди, односно контузии на главата со повреди на мозокот,...

ОЈО Скопје ѝ пиша на Јанева: Лажете и работите непрофесионално и неодговорно

Обвинителите од Основното јавно обвинителство Скопје денеска ѝ испратија отворено писмо на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, со кое, како што велат, сакаат да го изразат своето незадоволство од нејзината работа и од „срамната непрофесионалност“ со која обвинителката ѝнаштетила на јавно-обвинителската професија. Тие во писмото велат дека Јанева, во последното појавување во јавноста, лажела во врска со начинот на кој биле...
Совет за безбедност фото: кабинет на претседателот

Пендаровски го свика Советот за безбедност за францускиот предлог

Претседателот Стево Пендаровски за утре закажа седница на Советот за безбедност. На дневен ред на седницата ќе биде модифицираниот предлог на француското претседателство со ЕУ за почеток на пристапните...