fbpx
Таг: огнови

таг: огнови

Апел да не се палат огнови за божиќните празници за да се намали загадувањето

За да се заштити животната средина и амбиенталниот воздух, од Град Скопје апелираат до граѓаните да се воздржат од палење огнови на отворено по повод прославата на божиќните празници. „Апелот е усогласен со градоначалниците на сите скопски општини кои решија да се откажат од доделувањето дрва од општините за оваа намена, со цел да се спречи дополнително загадување на воздухот...

Со два дрона, камери и со повеќе инспектори, град Скопје ќе се бори против загадувачите

За само пет дена, откако град Скопје упати апел до граѓаните да не ги пријавуваат загадувачите на воздухот во Скопје на социјалните мрежи туку на надлежните инспекции на дежурниот телефон 193, добиени се 42 пријави од граѓани, градската комунална инспекција интервенирала по сите поединечно, при што на 10 локации кои биле на јавни површини, бил изгаснат пожар. Останатите пријави...

Град Скопје: Не пријавувајте отворени огнови на „Фејсбук“, пријавете ги на 193

Од Град Скопје апелираат до граѓаните сите забележани огнови на отворено да ги пријавуваат исклучиво на телефонскиот број 193, наместо на „Фејсбук“ или на другите социјални мрежи. Од таму потенцираат дека горењето пластика, гуми, кабли, неквалитетни дрва и палењето на дивите депонии влијаат на загадувањето на воздухот и додаваат дека според статистиката греењето на дрва учествува со една третина во...

Шилегов апелира да не се палат огнови за Бадник поради загадувањето

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, за време на традиционалното собирање на бадникови гранчиња на Водно апелираше да не се палат отворени огнови за време на Бадник. Тој ги повика граѓаните да се воздржат од палењето огнови и рече дека апелот е усогласен со градоначалниците на сите скопски општини кои одлучија да се забрани доделувањето на дрва од општините за...

Нуредини: Гас има доволно, Скопје-Север не треба да работи на мазут

Топланата Скопје- Север треба да користи гас, бидејќи во државата има доволни количини, рече денеска министерот за животна средина Насер Нуредини. Тој посочи дека овој енергетски објект, за разлика...