fbpx
Таг: оглас

таг: оглас

Оглас за вработување новинар/ка во новинската агенција Мета

Фондацијата Метаморфозис објавува повик за ангажирање на новинар/ка во редакцијата на новинската агенција Мета. Пожелно е кандидатите да ги исполнуваат следните услови: Новинарско искуство од најмалку две години (предност ќе имаат кандидатите кои имаат искуство со работа на терен); Искуство во креирање мултимедијални содржини како инфографици и видеа; Познавање на професионалните и етичките новинарски стандарди; Дигитални вештини; Одлично познавање на...

Град Скопје сепак не може без приватните превозници, распишан нов јавен повик за 16 автобуски линии

Град Скопје распиша нов повик за приватни превозници во јавниот превоз. Иако градоначалничката Данела Арсовска тврдеше дека јавниот превоз во главниот град може да функционира и без нив, Градот по трет пат објавува оглас, откако претходните два поминаа неуспешно. Новиот јавен повик се однесува за вкупно 16 линии, односно за линиите со број 9, 11, 11А, 12, 19, 20, 22,...

Пет милиони евра се одлеале од институциите за склучување авторски договори во последниве 4 години

Генералниот секретаријат на Владата исплатил најмалку 2,4 милиони евра, од 2017 година, до крајот на 2021 година за авторски договори. Парите им се исплатувале на лица за да присуствуваат на владини седници и да креираат записници, да учествуваат на состаноци, да креираат содржини за веб-страницата или да даваат редовни консултации. Антикорупциската комисија смета дека е прекршен законот, односно за...

Повик за ангажирање на новинар/ка во Новинската агенција Мета

Фондацијата Метаморфозис објавува повик за ангажирање на новинар/ка во редакцијата на Новинската агенција Мета. Кандидатите кои имаат искуство во новинарството, особено во креирање мултимедијални содржини како инфографици и видеа може да имаат предност пред останатите. Потребно е кандидатите да имаат дигитални вештини. Исто така, се очекува заинтересираните за работа во „Мета.мк“ одлично да го познаваат македонскиот, како и англискиот јазик. Кандидатите...

Бектеши: Ќе се крати бројот на членови во управните и надзорните одбори во јавните претпријатија

Крешник Бектеши
На предлог на Министерството за економија, Владата на денешната седница го усвои Предлог -законот за изменување и дополнување на Законот за јавни претпријатија со кој се намалува бројот на членови во управните и надзорните одбори во јавните претпријатија. Согласно новото законско решение бројот на членови на управните одбори се намалува од сегашните 15, на 7 членови , односно 5 во...

Повик за ангажирање на новинар/ка во Новинската агенција Мета

Фондацијата Метаморфозис објавува повик за ангажирање на новинар/ка во редакцијата на Новинската агенција Мета. Кандидатите кои имаат искуство во новинарството, особено во креирање мултимедијални содржини може да имаат предност пред останатите, но одлучувачки фактор ќе биде нивната креативност и ентузијазам. Потребно е кандидатите да имаат дигитални вештини. Исто така, се очекува заинтересираните за работа во „Мета.мк“ одлично да го познаваат...

На шест огласи за издавање на ординации во Шуто Оризари не се пријавил ниту еден лекар, седмиот оглас е во тек

Министерството за здравство информира дека за Поликлиниката во населбата Шуто Оризари, која работи во склоп на Здравствениот дом Скопје, за период од пет години почнувајќи од 2015 па сè до 2020 година, има распишано шест огласи за издавање на ординации по општа медицина за матични лекар. Оваа реакција на Министерство за здравство следува по денешниот протест на граѓаните на Шуто...

Државниот завод за статистика објави нов повик за реонски попишувачи за претстојниот Попис 2021

Државниот завод за статистика повторно објавува конкурс за избор на реонски попишувачи за Пописот на населението, домаќинствата и становите 2021, информираат од Владата. Повикот се однесува само за реоните каде недостасуваат попишувачи, а со цел да се запази принципот дека секое населено место ќе има локален попишувач кој го познава местото и населението што живее таму, како и да има...

Објавен конкурсот за попишувачи и инструктори

Државниот завод за статистика (ДЗС) го објави Конкурсот за пријавување на кандидати за реонски попишувачи и реонски инструктори кои во периодот 1-21 април ќе го спроведуваат попишувањето на терен, во рамките на Пописот 2021. На конкурсот можат да се пријават сите полнолетни државјани на Северна Македонија кои се невработени, кои имаат завршено најмалку средно образование и имаат компјутерски вештини. Пријавувањето се...

Ќе се укине обврската за објава на огласи при вработување во нови фирми

Да се укине обврската за објава на огласи за вработување во новоотворени фирми при вработување на нивните основачи и работници предвидува предлог законот за изменување и дополнување на Законот за едношалтерскиот систем и за водење на трговскиот регистар што го подготвува Министерството за економија. „Согласно постојното законско решение, при постапка за упис на основање на трговски субјект единствено лицата овластени...

МНР во еден ден распиша огласи за вработување на 14 лица

Министерствтото за надворешни работи денеска објави девет огласи за вработување на вкупно 14 лица. Во огласите се бараат кандидати за вработување како соработници и референти. Се нуди вработување за работните места: соработник за пошироко соседство, соработник за Централна Европа, соработник за национален визен информациски систем, соработник за акредитации, соработник за Совет на Европа, соработник за НАТО, самостоен референт за административни...

Џафери денеска треба да ги распише претседателските избори

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска треба да ги распише претседателските избори. Првиот круг на изборите треба да се одржи на 21 април, додека вториот круг би бил на 5 мај. Согласно Изборниот законик, не треба да поминат повеќе од 90 и не помалку од 70 дена од распишување на изборите до денот на нивно одржување. Мандатот на актуелниот претседател...

АРМ си набави вакцини, дијазепами и антибиотици

Министерството за одбрана од трет пат успеало да најде фармацевтски фирми кои на војската ќе и обезбедат вакцини и лекови, откако на претходните два огласи не била поднесена ни една понуда или ниту една прифатлива понуда. Првиот оглас бил поништен на 17 декември, а вториот на 4 јануари. Набавката сега е поделена во два дела, а лекови и вакцини на АРМ...

Царинската управа вработува 78 лица поради зголемен обем на работа

Царинската управа објави оглас за вработување на 78 извршители на определено време до крајот на тековната фискална година, а како главна причина за тоа е наведен привремено зголемен обем на работа до крајот на 2019 година. Во огласот се бараат советници, цариници, виши цариници, кандидати за началник на Одделение кабинет на директор во Царинска управа, инспектор со мобилен скенер, шеф...

Новата година донесе нов бран државни вработувања

Уште во првите неколку денови од новата 2019 година јавни претпријатија, агенции, установи и други државни институции распишаа огласи за вработување на повеќе од 120 лица. Јавното претпријатие за државни патишта распиша оглас за вработување 84 инкасанти за наплата на патарина за плата од 19.760 денари. Во друг оглас за вработување на 16 лица, ЈП за државни патишта бара кандидати...

Објавени условите за распределба на станови за социјално ранливи категории на граѓани

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески ги објави условите за распределба на станови за социјално ранливи категории на граѓани во Кочани и Македонски Брод. Електронска распределба ќе се изврши на 43 станбени едници во Кочани и 10 станбени едници во Македонски Брод. Јавниот оглас е објавен денеска во печатените медиуми како и на веб-страницата на Министерството за транспорт и...

Академијата за судии и јавни обвинители го поништи огласот поради лажните сертификати

Огласот за прием на 60 слушатели на почетна обука-кандидати за јавни обвинители е поништен поради истражната постапка која Основното јавно обвинителство (ОЈО) ја се води против дел од пријавените кандидати, соопшти Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“. „Управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ на седницата одржана на 11 декември 2017 година донесе одлука...

Објавен огласот за нов јавен обвинител, почнуваат да течат роковите за пријавување

Собранието на Република Македонија денеска го објави огласот за именување нов државен јавен обвинител, по разрешувањето на Марко Зврлевски од оваа функција. Со ова и официјално почнува да тече рокот од 15 дена за пријавување на заинтересираните кандидати за оваа функција. „Заинтересираните кандидати кои ги исполнуваат условите предвидени со членот 44, ставови 1 и 2 од Законот за јавно обвинителство (да...

Собранието го изгласа распишувањето оглас за нов јавен обвинител

Пратениците во Собранието со 61 глас „за“ го изгласаа предлогот за распишување оглас за именување нов државен јавен обвинител. За време на гласањето, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија салата. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, побара гласањето да биде в понеделник, бидејќи претходно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, констатирале дека нема мнозинство. Ставањето на оваа точка на гласање, за Димовски е...

Заврши расправата за огласот за нов јавен обвинител, ќе се гласа друг ден

Собранието попладнево ја заврши расправата по предлогот за распишување оглас за именување нов државен јавен обвинител, откако и последниот пратеник од вкупно 24 пријавени за дискусии го кажа својот став околу ова прашање. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, по говорот на Нола Исајлоска-Старова, констатираше дека е исцрпена листата на пријавени за збор и ја прекина седницата, а за тоа кога...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...