fbpx
Таг: оган

таг: оган

Цело деноноќие се гаснеше пожарот во Трботивиште

Цели 22 часа се гаснеше пожарот над делчевските села Трботивиште и Нов Истевник. Пожарот што избувна вчера по 11 часот е локализиран денеска околу 9.30 часот.  Голем број на жители од двете села им се придружиле на пожарникарите, кои со часови не успеваа да го локализираат. Според сведочењето на жителите, огнот бил забележан близу една од вилите, по што брзо...

Високите температури предизвикаа пожари во Грција, Португалија и на Корзика

Високите температури и сувиот воздух предизвикаа нови пожари на југот на Европа, а најмногу во Грција, Португалија и на Корзика. Пожарот што изби во село кај Атина, уништи неколку куќи и го примора локалното население да ги напуштат домовите. На францускиот остров Корзика поради пожари евакуирани се околу 1.000 луѓе. Пожарите избувнале во четвртокот, пренесуваат локалните медиуми. Повеќе од 4.000 пожарникари се борат...

Голем пожар зафати зграда во Лондон, но нема повредени

Голем пожар зафати зграда во Лондон, а во негово гаснење учествувале 120 пожарникари и 25 пожарникарски возила. По едночасовно гаснење на огнот, официјални лица од пожарникарската служба изјавија дека, неколку екипи останале на местото на настанот превентивно. https://twitter.com/thecruelworlds/status/766657053679050752 Станарите, но и луѓето кои во тој момент се наоѓале во блискиот трговски центар, на време биле евакуирани. Според лондонската пожарникарска служба нема повредени во пожарот,...

Организацијата „Црна моќ“ ја презеде одговорноста за нападот во Далас

Одговорноста за нападот врз полицијата во Далас ја презеде политичката организација „Црна моќ“, која на својот профил на „Твитер“ напиша дека ќе следуваат уште убиства на полицајци. - Нашите снајперисти убија петмина полицајци. Во наредните денови ќе има уште убиства. Набавете пушки и придружете им се на нашите снајперисти во борбата против полициската репресија – пишува на профилот на „Твитер“ на...

Пожар во четири православни цркви за Велигден

Две православни цркви во Австралија на Велигден ги зафати пожар, само неколку часа откако во Њујорк на Менхетен изгоре српска православна црква. Денеска во текот на денот пожар зафати и манастир во Русија. Од црквата во Њујорк по пожарот останале само ѕидовите, македонската православна црква во Сиднеј е целосно уништена, додека грчката православна црква во Мелбурн е само оштетена. Пожарот...

Бан Ки-мун: Прекинот на огнот во Сирија е долгоочекувана надеж

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, го поздрави договорот помеѓу САД и Русија за прекин на огнот во Сирија, оценувајќи дека тој претставува долгоочекуван сигнал за надеж за сириските граѓани. „Договорот, пред сè, е долгоочекуван сигнал за надеж за сириските граѓани кои пет години чекаа за нивните страдања да бидат завршени“, се вели во соопштението на Бан Ки-мун. Тој апелираше...

Огнот во Охрид стивна, на теренот влегоа неколку противпожарни возила

Огнот стивна, на теренот на пожарот над Охрид, влегоа и неколку противпожарни возила. Спречено е проширувањето на огнената стихија кон запад, во правецот на безинската пумпа на „Макпетрол“ и дирекцијата на Националниот парк Галичица. Сè уште може да се забележи по некој пламен јазик, но кон повисоките планински реони. Во несреќата, голема среќа е што немаше ветер, така што и...

Лавров: Помина периодот на прекршување на договорот за прекин на огнот

Рускиот министер за надворешени работи, Сергеј Лавров, изјави дека верува дека периодот на зачстени прекршувања на прекинот на огнот во Источна Украина е поминат, додавајќи дека Москва ќе направи сè за да спречи повторна ескалација. Борбите помеѓу украинската војска и проруските сили се зачестија во послдните неколкју недели иако од февруари на сила е договорот за прекин на огнот. Најостри...

Кампања за заштита од пожари по повод палењето бадникови огнови

На 5 јануари 2015 година (понеделник), на платото пред ТЦ „Бисер“ и пред трговскиот центар во населба Лисиче, од 12.30 до 13 часот ќе се одржи кампања за заштита од пожари по повод палењето бадникови огнови. Кампањата за заштита од пожари во пресрет на големиот христијански празник Божик, кога се палат бадникови огнови, како и за правилно користење на грејните тела во...

Договорен прекин на огнот во Украина

Целосен прекин на огнот на линијата на контакт од 5 декември и повлекување на тешкото вооружување од 6 декември, договорија претставници на украинската армија и на самопрогласената Луганска народна република, соопштија од ОБСЕ. Преговорите од украинска страна ги предводеше генерал полковник Аскаров, а освен претставници на Луганска народна република, во нив учествуваше и рускиот претставник во Југоисточна Украина, генерал полковник Ленцов. Претставници...

Јавното обвинителство со индикации дека д-р Жан Митрев може да ја напушти државата

Доктор Жан Митрев денеска бил повикан на распит во Основното јавно обвинителство од Скопје, во врска со предметот кој беше отворен по сторијата на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ), за...