fbpx
Таг: одобрение за градба

таг: одобрение за градба

Изградбата на првата дваесеткатница спроти Холидеј Ин може да почне

Инвеститорите МГ Фешн и Македонската православна црква може да отпочнат со изградба на кулата со приземје, 20 ката и поткровје на паркингот спроти хотелот Холидеј Ин во центарот на Скопје. Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ во изјава за „360 Степени“ вели дека нема никакви пречки решението за градење на дваесеткатницата да стане правосилно. Со добивањето на градежната дозвола,...

Министерството за транспорт и врски потврди дека нема да се градат „Шпанските скали“ на плоштад

Второстепениот орган при Министерството за транспорт и врски, ја одби жалбата на инвеститорот Амадеус Девелопмент ДООЕЛ за изградба на „Шпанските скали“, со што на сила останува решението издадено од општина Центар за ништовност на одобрението за градење на таканаречените „Шпански скали“, информираат од општина Центар. Инаку, општина Центар, на 12.5.2020 година, донесе решение со кое го огласи за ништовно одобрението...

Анализа: Цените на становите во „тивок“ пад, условите за станбени кредити „олабавени“

Од 1.100 евра за метар квадратен во скопската општина Аеродром, до 900 евра за метар квадратен во населбата Карпош 4. Цените на становите се детерминирани од различни фактори, локација, година на изградба... но, кризата поради ковид-19 не го заoбиколи ниту овoј бизнис, особено градежништвото, преку високоградба, односно изградба на станови. Официјалните статистики покажуваат драматичен пад на издадени одобренија за...

И градежништвото со негативни бројки во работењето од појавата на корона вирусот

Македонските градежници трпат загуби од епидемијата на корона вирусот на домашниот и на странските пазари. Податоците од Државниот завод за статистика за работењето на градежниот сектор на почетокот од годинава не се нималку позитивни. Договорените градежни работи на странските пазари во периодот јануари-март 2020 година изнесувале околу 2,8 милиони евра, односно за 24,7 отсто помалку во споредба со идентичниот период...

Градежништвото со повеќе градежни дозволи и поголеми проекти во август

Има засилен пораст на градежниот сектор во текот на август. Според податоците на Државниот завод за статистика, во осмиот месец биле издадени 210 одобренија за градење, што е за 9,4 отсто повеќе во однос на истиот период од минатата година. Предвидената вредност на објектите изнесува над 37,7 милиони евра, односно за 53,7 отсто повеќе во споредба со идентичниот период лани. Од...

Градежништвото со севкупен позитивен пораст во август

Расте бројот на издадени одобренија за градење, на предвидената вредност на идните објекти, но и на бројката на станови што допрва ќе се градат. Според податоците на Државниот завод за статистика, во јули 2019 година биле издадени 284 одобренија за градење, што е за 2,9 отсто повеќе во однос на истиот месец од претходната година. Според издадените одобренија за градење,...

Во Охрид воведен мораториум на градба и усвоен Акциски план за препораките на УНЕСКО

Советот на општина Охрид на денешната седница ја усвои одлуката за времен прекин на донесување и спроведување на урбанистички планови, со што се воведува мораториум за градба во оваа општина. Воедно, советниците одлучија времено да се прекинат и постапките за утврдување правен статус на бесправно изградените објекти во Охрид, а го усвоија и Извештајот и Акцискиот план на владата...

Општина Центар: Во ДУП никаде не постои улица на кејот, Трајановски ги крши законите

Град Скопје, под чија ингеренција е кејот, донесе незаконска одлука да го узурпира шеталиштето и да направи сервисна улица, која според актуелниот детален урбанистички план (ДУП) никаде не постои, велат од Општина Центар. „Вчера, Град Скопје и ВМРО-ДПМНЕ повторно се обидоа да ги кршат законите и да ги манипулираат граѓаните, кои мора да ја знаат вистината за улицата што Град Скопје...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...