fbpx
Таг: одмор

таг: одмор

Заради огромниот интерес, се затвора јавниот повик за ваучери за одмор за работниците со ниски примања

Поради големиот број на пристигнати апликации, Министерството за економија одлучи, заклучно со крајот на денешниот ден, да го затвори јавниот повик за организирање на одмор за работници со ниски приходи, соопштија оттаму. „За пет дена од објавување на огласот, во архивата на Министерството за економија и по пошта пристигнати се над 3.600 апликации. Се очекува оваа бројка на апликации дополнително...

Рокот за пријавување за бесплатен одмор, продолжен до 20 ноември

Министерството за економија денеска го продолжи рокот за аплицирање за владината мерка за бесплатен одмор за работници со ниски приходи до 20 ноември годинава, информираат од таму. Досега повеќе од 650 граѓани изразиле интерес за користење на владината мерка, а според средствата што се обезбедени за оваа намена, во износ од 60 милиони денари, се проценува дека бесплатен одмор ќе може...

Пратениците утре се враќаат на работа, пленарна седница на 4 септември

Пратениците од утре почнуваат со работа по годишниот одмор што го користеа од 18 август, откако гласаа за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски. За утре во 10 часот е закажана седница на Комисијата за надзор над работата на Управата за безбедност и контраразузнавање и на Агенцијата за разузнавање. На дневен ред се извештаи за работата на Управата за безбедност...

Владата првпат соопшти каде и колку ќе одмараат премиерот и министрите

Владата денеска преку својата прес-служба првпат откри каде премиерот и неговите министри ќе летуваат и колку дена одмор ќе искористат. Според податоците од соопштението, Заев и министрите годишните одмори ќе ги минат во земјата и во земјите од соседството, но дел од владиниот тим летото планира да го мине работно и да ги користи само викендите. Најмногу одмор, односно пет...

Заев: Почнува севкупно зголемување на платите

Граѓаните знаат дека тенденцијата е да ја зголемиме минималната плата на 12.000 денари, а ние сме сериозни во одлуката и сакаме оваа мерка да биде воведена на 1 септември, истакна премиерот Зоран Заев денеска во Штип. Тој, придружуван од министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, и од пратеникот Благој Бочварски, денеска  се сретна со работници и со сопственици на...

Ребалансот на буџетот ќе се најде пред пратениците пред летниот одмор

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, информираше дека се работи на подготовки на ребалансот на буџетот, кој пред пратениците ќе биде доставен пред тие да заминат на летен одмор. - Во моментов правиме проценка на обврските со буџетот. Ќе направиме сè што е во наша надлежност да добиеме буџет кој ќе биде прагматичен, имајќи ги предвид обврските што се наталожени со години,...

Исчезна грчкиот амбасадор во Бразил

Грчкиот амбасадор во Бразил, Кирјакос Амиридис, е исчезнат една недела и постои сомнение дека е убиен за време на неговиот одмор во Рио де Жанеиро. Грчките медиуми пренесуваат информација од „Ројтерс“ дека бразилската полиција нашла јагленосано тело во автомобил со регистарски таблички кои одговараат на регистрацијата на автомобилот што во Рио де Жанеиро го изнајмил амбасадорот. Засега нема официјална потврда дека...

Груевски од Турција се врати како врховен командант, премиер и претседател на држава

Прeтседателот на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски го прекина одморот во Турција, како што известија медиумите, „со цел да помогне во справување со тешките последици од невремето“ и да „изврши увид на терен“. Во катастрофа и трагедија од такви размери, секоја помош е непроценлива и добредојдена, но со запазување на основите на уредувањето на државата, а она што вчера можеше...

Судијата на Јанкулоска од боледување замина на одмор

Судијата што го водеше случајот „Тврдина“ се вратил од боледување, на кое беше подолго време. Нему му се слоши на почетокот на април за време на распитот на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која е една од осомничените во случајот кој го отвори СЈО, потврдија за „Мета“ од Кривичниот суд. Сепак, иако е вратен од боледување, судијата не...

СДСМ: Одморот на семејството на Шекеринска е далеку од луксузот

Медиумските курири на Груевски се уште не можат да ја смират нервозата по објавувањето на скандалот со луксузниот одмор на Никола Груевски и луксузните очила за сонце „Мајбах“ вредни илјаднци евра, затоа неуспешно се обидуваат да манипулираат со јавноста и лажно да обвинуваат други за некаков наводен луксуз, реагираат од СДСМ. „Јавноста многу добро знае дека раскошот, луксузот, личното богатење,...

Саудискиот крал го прекинал контроверзниот одмор во Франција

Саудискиот крал Салман бин Абдулазиз ал-Сауд го прекинал својот одмор на француското крајбрежје откако затворањето на плажата за другите посетители, заради негова лична безбедност, предзвикала револт, јавуваат светските агенции. По само осум еден, од она што било планирано како тринеделен одмор, кралот Салман заминал за Мароко, соопштиле официјални лица. Како што пренесуваат медиумите, саудискиот крал на француската ривиера допатувал со половина од...

Работните групи не договорија ништо, но ќе одмораат до 17 август

Денеска е последната рунда преговори на работните групи за Договорот од Пржино, а потоа тие ќе одат на одмор до 17 август. Како што се дознава, белгискиот експерт Питер ван Хојте, кој е олеснувач на преговорите, ќе биде на годишен одмор. Вчера работните групи не се договорија ништо околу специјалниот јавен обвинител. Денеска, пак, тие ќе разговараат повторно за изборниот...

Заев замина на одмор, Груевски се врати

Политичките лидери и високите функционери во партиите се изморија од долгите преговори. Како што дознава „Мета“, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, моментално е на годишен одмор, а наредните денови ќе одмараат и заменик-претседателката на партијата, Радмила Шекеринска, и портпаролот Петре Шилегов. Како што информираат од СДСМ, тие „нема да користат класичен годишен одмор, туку ќе спојат неколку дена со викенд“. Премиерот Никола Груевски,...

Работните групи си дадоа одмор од 1 до 10 август

Работните групи на политичките партии за Договорот од Пржино ќе работат секојдневно до петок, а потоа ќе имаат пауза до 10 август, дознава „Мета“. Причините, според нашите информации, се тоа што странските олеснувачи во процесот ќе заминат на годишен одмор во своите земји. Во тимот на СДСМ учествуваат Радмила Шекеринска и Дамјан Манчевски, а Никола Попоски и Никола Тодоров ги застапуваа интересите на...

„Твитер“ се релаксира со новите очила за сонце на Груевски

Денеска на социјалната мрежа „Твитер“ се појави фотографија од премиерот Никола Груевски како одмора на лежалка на плажа. Според тврдењата на твитерџиите, фотографијата е направена во Тел Авив, Израел, а премиерот носи очила кои чинат 60.000 долари. Одморот на премиерот го потврдија и од владината прес-служба. Твитерџиите, пак, се погрижија за очилата на премиерот ... ПА КАКВИ НАОЧАРИ ДА НОСИ ПРЕМИЕРОТ НА ЗЕМЈАТА СО...

Замина првата група деца на бесплатен летен одмор

На бесплатен летен одмор во Струга денеска замина првата група деца од семејства во социјален ризик. Во рамки на проектот на Владата, што го реализира од 2012 година, годинава 2.000 деца ќе користат бесплатен летен одмор. За одморот да помине во најдобар ред, ќе се грижат волонтери на Црвениот крст на Република Македонија. Со проектот, на летен одмор се испраќаат 2.000 деца, а...

Кои се најдолго со Груевски и кому му треба одмор?

„Не дека сме безгрешни, имавме и грешки и пропусти, но покажавме најмногу од сите политички гарнитури досега. Заради тоа, повремено се потребни и освежувања на функционерските места, со можност дел од сменетите повторно во иднина да добијат некоја значајна одговорност, доколку ја заслужуваат“. Ова беше дел од говорот на премиерот Никола Груевски на конгресот на партијата, кој се одржа минатиот...

Група од 36 деца на бесплатно зимување на Пелистер

На шестдневен одмор во одморалиштето „Пелистер“ во Битола, денеска замина група од 36 деца од општина Гевгелија, од семејства со социјален ризик, корисници на посебен додаток и други права. Тие се дел од проектот на Министерството за труд и социјална политика за бесплатен одмор и рекреација, што се спроведува од 3 до 19 јануари. За време на престојот во одморалиштето на...

Повеќе од 30.000 починати во Газа, најголем дел се жени и деца

Повеќе од 30.000 Палестинци се убиени во Газа од 7 октомври до денес, според податоците на Министерството за здравство на Хамас, а најголем број од починатите се жени и...