fbpx
Таг: одложено

таг: одложено

Одложени свечените изјави на новоизбраните членови на ДИК

Собранието ја одложи свечената изјава на новоизбраните членови на Државната изборна комисија поради комеморативната седница во Приштина по повод смртта на активистот за албанските права, Адем Демаќи. Собранискиот спикер Талат Џафери веќе отпатувал за Приштина. Собранието дополнително ќе ја закаже активноста за свечените изјави на членовите на ДИК. Новиот привремен состав на ДИК со 100 гласа „за“ помина експресно на седницата...

По втор пат одложен почетокот на судењето за смртта на малата Тамара

По втор пат, во Кривичниот суд, не успеа обидот да започне судењето за смртта на малата Тамара, која во 2015 година почина додека чекаше средства за операција во странство. За овој предмет, има материјални докази на 10.000 страници, поради што судијата ги замоли адвокатите самите да се снајдат и да си ги ископираат доказите, бидејќи во судот имало еден фотокопир...

Судењето за „Шамарите во Центар“ не почна – обвинет заминал во Хрватска

Во Основниот суд Скопје 1 денеска рочиштето за случајот „Насилство во Центар“ не почна, поради тоа што обвинетиот Александар Трајковски, вработен во општина Гази Баба заминал на службен пат во Хрватска, со потпис на градоначалникот Борис Георгиевски. - Барам од судот да му испрати допис на градоначалникот и да го праша дали знаел дека денеска обвинетиот има покана за судско...

Поради лични и семејни причини повторно е одложено рочиштето за „Тотал“

На барање на адвокатите на новинарот и уредник Драган Павловиќ - Латас, поради лични и семејни причини денеска повторно беше одложено судското рочиште за предметот „Тотал“. Во овој случај Павловиќ - Латас е обвинет за затајување на данок во висина од 121.414 евра преку правните лица „Тотал маркетинг“ ДООЕЛ, „Тотал“медија центар” и „Медијамакс” и 63.032 евра како физичко лице. По неколку...

Одложено судењето за „Титаник“

Во Основен суд Скопје 1 денеска повторно се одложи рочиштето за предметот „Титаник“ и следното рочиште е закажано за 9 мај. Судијата Осман Шабани пред сите обвинети соопшти дека денешното рочиште се одлага затоа што Врховниот и Апелацискиот суд се уште не ги доставиле одговорите на барањето за изземање на в.д. претседателот на Апелацискиот суд и неговиот заменик, како...

Одложено судењето за „Тотал“, поради отсуство на Драган Павловиќ – Латас

Главната расправа за предметот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), наречен „Тотал“, во кој главниот обвинет е уредникот Драган Павловиќ-Латас, кој се товари за затајување данок, денеска беше одложена. На рочиштето во Основен суд Скопје 1, не се појави Латас, со оправдание дека има здравствени и семејни причини. Рочиштето е одложено за 14 мај. И претходните две рочишта не се одржаа поради...

Судењето за „Топлик“ одложено поради болест на еден од обвинетите

Кривичниот суд денеска го одложи судењето за случајот на СЈО „Топлик“ поради отсуство на обвинетиот Димитар Димовски. Адвокатот на обвинетиот Димовски до судот достави медицинска документација и нагласи дека утрово неговиот клиент поради нарушена здравствена состојба завршил во болница. Судијата Осман Шабани истакна дека во медицинската документација која е доставена до судот стои дека обвинетиот има препишана терапија за дома....

Рочиштето за „Шпион“ одложено за 19 април

Рочиштето за предметот „Шпион“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за 19 април, поради оправдано отсуство на Туше Гошев, еден од адвокатите на обвинетите. Минатото рочиште исто така беше одложено поради отсуство на докази од предметот, кои биле на разгледување во друг суд, на еден од обвинетите и двајца адвокати. Инаку, предметот „Шпион“ сега го застапува Специјалното јавно обвинителство, откако го...

Судењето за „Тортура“ одложено за 23 март, се чека одлуката на Апелација за Мијалков

Првото рочиште од судскиот процес за случајот „Тортура“ на Специјалното јавно обвинителство, кое требаше да се одржи денеска е одложено, бидејќи како што соопшти судијката Александра Ристеска, Апелацискиот суд сè уште не донел одлука по жалбата на СЈО дали и на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков ќе му се суди за апсењето на лидерот на Обединети за Македонија,...

Судењето за „Поткуп“ одложено за 6 март

По барање на одбраната, судењето за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев е одложено за 6 март. Минатото рочиште, пак, беше одложено на барање на јавен обвинител кој го известил новиот судија во предметот Дарко Тодоровски дека не може да присуствува на судењето. Заев во случајот „Поткуп“ е обвинет дека како градоначалник на Струмица барал поткуп од околу...

Судењето за „Труст“ одложено за 20 февруари, се разболе адвокатката на Авировиќ

Денешното рочиште од судскиот процес за случајот „Труст“, во кој првообвинет е бизнисменот Сеад Кочан се одложи, бидејќи во Кривичниот суд не се појави адвокатката Сања Алексиќ, која го брани второобвинетиот Василије Авировиќ. Причина за денешното отсуство е тоа што адвокатката се разболела, а за тоа ја известила и судијката, која следното рочиште го закажа за 20 февруари. Инаку, судењето за...

Судењето за „Монструм“ одложено за 14 март, останува обвинението за „тероризам“

Обвинителот на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Наум Пановски, на почетокот на новиот судски процес за петкратното убиство кај Смиљковското езеро, истакна оти останува на првичниот обвинителен акт од пред пет години, односно дека шестмината обвинети сториле кривично дело тероризам. Сепак, денешното рочиште за случајот „Монструм“ се одложи за 14 март, бидејќи Пановски во судницата прочита...

Судењето за „Тотал“ одложено за 30 март, Латас не дојде во Кривичен

Новинарот и уредник на „Сител“, Драган Павловиќ - Латас кој е обвинет за даночно затајување во случајот „Тотал“ на СЈО, не дојде на денешното судско рочиште, поради што судијката Славица Наумова - Јосифовска, поради немање услови, главната расправа ја одложи за 30 март. Одбраната на Павловиќ информираше дека тој не можел да дојде на рочиштето поради семејни причини, а како...

Судењето на Мијалков и Јанкулоска за „Тврдина – Таргет“ е одложено за 27 март

Судењето за случајот на СЈО „Тврдина - Таргет“ се одложи за 27 март затоа што новиот судскиот совет со кој претседава судијката Џенета Бегтовиќ, согласно новиот план за работа на претседателот на Судот Иван Џолев, му е потребно време за да го проучи предметот кој, како што кажа судијката, има обемен доказен материјал. Дополнително, како што соопшти Бегтовиќ, судијата Горан...

Судењето за „Триста“ ќе продолжи на 19 февруари со нов судија

Денешното рочиште од судскиот процес за случајот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, се одложи за 19 февруари бидејќи поради новиот распоред на претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев ќе се менува судијата и членовите на советот што го водат предметот. Судијката Лидија Петровска, која досега го водеше предметот со новиот...

Одложено судењето на Заев за „Поткуп“, се чека одлука на Апелација за снимките

Денешното рочиште од судењето за случајот „Поткуп“ во кој обвинет е премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев се одложи за 29 јаниуари, следната година, бидејќи предметот е во Апелацискиот суд Скопје кој треба да одлужува по жалбата на Заев околу користењето на посебните истражни мерки (ПИМ) како доказ во судската постапка. Одбраната на Заев бара снимката од ПИ-мерките да...

Судењето за „Топлик“ одложено заради рочиштето за „Труст“

Судењето за „Топлик“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за 30 јануари следната година затоа што адвокатите на осомничениот Миле Јанакиески се ангажирани за случајот „Труст“. Судијката Татијана Михајлова, по дебатата меѓу одбраната и обвинителите околу термините за судењето, реши денешното рочиште да го презакаже за 30 јануари. Истрагата „Топлик“ се однесува на изградбата на населбата „Сончев град“, за која поради...

Расправата за нов јавен обвинител заврши, гласањето идниот петок

Собранието денеска ја заврши расправата за именувањето на нов државен јавен обвинител, но не гласаше за изборот на Љубомир Јовески за оваа функција. Претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери гласањето го одложи за следната недела, односно, како што рече, тоа ќе биде пред почетокот на седницата за буџетот за 2018 година, закажана за следниот петок. Инаку, на денешната расправа во Собранието...

Судењето за „Триста“ повторно одложено, Поповски отворил боледување

Поради отсуство на обвинетиот Ѓоко Поповски, поранешен помошник-министер во Министерството за внатрешни работи, во Основниот суд Скопје 1 денеска повторно беше одложено рочиштето за предметот „Триста“ на СЈО, за набавката на 300 возила за МВР, со која буџетот бил оштетен за 453.570 евра. Рочиштето беше одложено откако одбраната на Поповски достави медицинска документација дека обвинетиот е на боледување и е спречен...

Судењето за „Транспортер“ ќе паузира – Џими мора да оди на тезга во Австралија

Почетокот на главната расправа од судскиот процес за случајот „Транспортер“, во кој првообвинет е поранешниот градоначалника на Битола, Владимир Талески, денеска повторно се одложи бидејќи на рочиштето не дојде обвинетата Анита Ангеловска, која била на боледување. Ова е второ одложување на судењето, откако на претходното рочиште на 28 септември не дојде друга обвинета, поради сообраќајка на патот Битола - Скопје. Судијката...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...