fbpx
Таг: одговорност

таг: одговорност

ЛДП бара поништување на „скандалозниот“ договор за изградба на нов клинички центар

Никола Тодоров, Никола Груевски и Емил Димитриев денеска потпишаа и поддржаа скандалозен и бескруполозен договор за изградба на нов клинички центар во Скопје, свесно произведувајќи нови линии на поделба и беззаконие во Рeпублика Македонија, обвинуваат од Либерално-демократската партија (ЛДП). Оттаму велат дека потпишувањето на ваков договор од страна на лице „кое не е ништо друго, освен пратеник во новиот собраниски...

СДСМ: Пред 11 години долгот изнесуваше 1,8, а денес повеќе од 5 милијарди евра

„Следува период во кој новата влада ќе ги преиспита сите задолжувања што ги направи досегашната власт изминативе години на крајно нетранспарентен начин,“ велат од СДСМ. Од партијата најавуваат дека ќе биде спроведена и темелна ревизија на сите нетранспарентни трошења на пари на граѓаните од буџетот на државата. „Никола Груевски и неговите соработници заминуваат од власт оставајќи јавен долг во висина од...

ВМРО-ДПМНЕ: Mакедонија станува жртва на антидржавното однесување на Заев и на СДС

„СДС молчеше по поставувањето на албанското знаме во кабинетот на претседателот на Собранието. Сега СДС молчи и на изјавата на Талат Џафери дека ќе го официјализира албанскиот јазик на целата територија, а Собранието на Македонија ќе биде третиот парламент во регионот каде што седниците ќе се водат на албански јазик“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Во него...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да биде конструктивна опозиција, Иванов да постапи согласно Уставот

„Во периодот што претстои, неопходна е максимална одговорност од сите, за да се овозможи формирањето на новата влада, што е врвен државен интерес. На граѓаните им е потребна стабилност, потребен им е квалитетен живот и перспективи што ќе им ги отворат евроинтеграциите“, се вели во редовното утринско соопштение на СДСМ. Од партијата велат дека пред граѓаните и пред Ѓорге Иванов ќе...

Заев – Бејли: Очекуваме Иванов да постапи според Уставот и да го даде мандатот

Демократските процеси е неопходно да продолжат со формирање на новата влада, кој ќе обезбеди стабилност во државата и перспективи на Македонија кон НАТО и Европската Унија. Ова денеска на средба заеднички го констатирале лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, соопштуваат од СДСМ. - Парламентарното мнозинство по изборот на новиот претседател на Собранието, ги...

САД го осудиjа нападот врз пратениците, бараат истрага и одговорност

САД силно ги осудуваат нападите врз членовите на македонскиот парламент, изјави Марк Тонер, портпарол на Стејт департментот. – САД силно ги осудуваат насилните напади врз членови на парламентот на Македонија кои следеа по изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Во демократските процеси нема место за насилство. Изразуваме најдлабоко сочувство со членовите на парламентот што се повредени и со нивните семејства....

ДС: Упадот во Собранието е подготвено сценарио со учество на раководители од МВР

Демократскиот сојуз бара политичка и правна одговорност за инспираторите, организаторите и за директните учесници во вчерашните насилства во Собранието, во кои беа нападнати пратеници и новинари. Од партијата на поранешниот пратеник Павле Трајанов велат дека насилниот упад е однапред подготвено сценарио со директно учество на високи раководители од Минитерството за внатрешни работи. „Демократскиот сојуз инсистира на кадровски промени во МВР и...

СЕММ: МВР и обвинителството да ги расчистат инцидентите во Собранието и нападите на новинари

Советот за етика во медиумите (СЕММ) бара итна реакција на полицијата и на Јавното обвинителство и преземање на неопходните мерки за расветлување и за расчистување на вчерашните инциденти во Собранието на Република Македонија, во кои беа нападнати и новинарски екипи од неколку медиуми. „Ваквите случувања се суров доказ за алармантните услови со кои се соочуваат медиумите, а насилството врз нив...

СДСМ: Демократските процеси продолжуваат, граѓаните да останат смирени

Демократските процеси продолжуваат по легитимниот избор на нов претседател на Собранието на Република Македонија, порачаа од СДСМ во редовното утринско соопштение, а по вчерашните случувања и по насилството во Собранието, во кое беа повредени неколку пратеници, меѓу кои и лидерот на партијата, Зоран Заев. „Домашната и меѓународната јавност гласно ја поддржаа деблокадата на Собранието. Исто така, јасно ја испратија пораката...

Хелсиншки бара одговорност и за полицијата и за нејзините раководители

Осудувајќи го насилството и барајќи одговорност за сторителите, Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија вечерва побара одговорност за полицијата и за нејзините раководители. „Видно од многубројните видеоснимки, полицајците задолжени за чување на јавниот ред и мир и на безбедноста на присутните во собраниските сали, дозволија непречен влез на демонстрантите. Влезот им беше дозволен и на лица кои беа...

СДСМ: Иванов е еднакво виновен за крвавото сценарио во Собранието

Иванов, еднакво со Груевски и со Вељаноски, е виновен за крвавото сценарио во Собранието и за тоа ќе сноси сериозна одговорност, стои во реакцијата на СДСМ на вечерашното обраќање на претседателот на државата до граѓаните. „Ѓорге Иванов е извршителот на Никола Груевски. Иванов работеше спротивно на Уставот и на своите должности пред граѓаните, со тоа што го поддржа насилството на Груевски и...

Заев: Не би сакале да се повтори 24 декември, не ги кажуваме тактиките на партијата

„Постојат многу алтернативи, не ги кажуваме тактиките на партијата бидејќи може да предизвикаат чекори од нашиот опонент, па тоа да доведе до несакани состојби. Но, отворено зборувам дека не би сакале да се повтори 24 декември или нешто што е згрозувачко за македонската јавност. Видовме на што се подготвени ВМРО-ДПМНЕ и нивните коалициски партнери“, изјави лидерот на СДСМ, Зоран...

СДСМ: Ќе има одговорност за палмите од 500.000 евра што завршија на депонија

Ќе има ревизија и одговорност за набавките на скапите палми од 500.000 евра што завршија во депонија, порачаа денеска од СДСМ. „Исушените палми од 500.000 евра што се најдоа на депонија, се класичен доказ дека Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ во сè, па и во палмите, гледаат тендери за лично збогатување, и тоа во услови кога ја предизвикаа најголемата сиромаштија кај повеќе од...

СДСМ: Груевски мора да прифати дека е опозиција и мирно да ја напушти власта

Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ мора да прифатат дека се опозиција и достоинствено да ја напуштат власта, што ја узурпираат четири месеци, без дозвола на граѓаните, се вели во реакцијата на СДСМ на денешната прес-конфереција на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Јовановски. „Лагите повеќе не поминуваат ниту кај граѓаните ниту, пак, кај меѓународната заеница којашто повика на разум во интерес на стабилноста...

Во првото тримесечје нема барања за утврдување одговорност на судија

Советот за утврдување на факти и поведување постапка за утврдување одговорност на судија во првото тримесечје од оваа година, односно во периодот од 1 јануари до 31 март 2017 година, примил вкупно 121 иницијатива за утврдување одговорност на судија, стои во првиот квартален извештај на Советот. Според извештајот, во вкупниот број на претставки и на поплаки, во јануари до Советот...

Хан: Нема време за губење, Иванов итно да ја преиспита својата одлука

Уште во наредните неколку дена бараме да видиме сериозно и одговорно државништво од страна на релевантните институции што треба да овозможат брзо формирање на нова и цврста коалиција, бидејќи тоа е единствениот пат за враќање на земјата на патот кон Европската Унија, што граѓаните на земјата го сакаат и го заслужуваат. Ова стои во заклучокот на заедничката изјава на еврокомесарот...

Кукан, Флекенштајн и Вајгл ќе препорачаат ЕП да го одложи донесувањето на извештајот

Ги повикуваме претседателот и сите политички партии да ја почитуваат демократската одлука на граѓаните на земјата и без понатамошно одложување да го прифатат секое договорено парламентарно мнозинство, се вели во заедничката изјава на тројцата европарламентарци Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл во врска со актуелните политички случувања во Македонија. - Како што неколкупати кажавме заедно со комесарот Хан, очекуваме...

ОМД ги повика пратениците да ја продолжат конститутивната седница на Собранието

Обединета македонска дијаспора (ОМД) ги повика македонските граѓани на разум и на одговорност, а пратениците да ја продолжат конститутивната седница во Собранието и таму да се дискутираат програмите за влада. „Нетранспарентните, тајните, многупати и со посредство на странски фактори изнудени политички решенија, само ѝ наштетија на младата македонска држава. Секое решение кое не е базирано на народното јавно мислење и на...

Во знак на солидарност со нападнатите колеги, „Мета“ нема да известува од протестите

Во знак на протест поради нападот врз нашите колеги од порталот „А1он“, но и поради континуираните вербални напади врз сите новинарските екипи, новинската агенција „Мета“, придружувајќи им се и на другите медиуми, нема да известува за денешните протести на иницијативата „За заедничка Македонија“, ниту во Скопје, ниту од другите градови. Доколку на протестите се случат насилства и нови напади,...

Без одговорност и отчетност на институциите нема демократија и добро владеење

Отвореноста и одговорноста на институциите се клучни за демократизација на општеството - е заклучокот од финалната конференција во рамките на проектот „Актион СЕЕ Вишеград“ - Одговорност, технологија и мрежа на институционална отвореност во Југоисточна Европа, на тема „Патот кон добро владеење“, која се одржа денеска во организација на Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“. Јацек Мултановски, амбасадорот на Полска во Македонија,...

Златниот пехар од Светското првенство во фудбал промовиран во земјава

Пехарот од Светското првенство пристигна во Скопје, како дел од светската турнеја во пресрет на мундијалот, кој на крајот на годината ќе се игра во Катар. Златниот пехар на...