fbpx
Таг: оддавање

таг: оддавање

Делегација на Општина Крушево оддаде почит и положи цвеќиња на гробот на Тоше Проески

Со поклон и положување на свежи цвеќиња на гробот на Тоше Проески, денеска делегација на Општина Крушево предводена од градоначалникот, Томе Христоски оддаде почит на балканската поп икона, на денот кога требаше да го слави својот 40 роденден. „Одбележуваме уште еден роденден без Тоше, но тој е присутен во сите нас. Тој има само датум на раѓање, а наша обврска...

ЗНМ и ССНМ: ОЈО да го преиспита случајот со Љупчо Златев за предлогот за обвинителен акт

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) изразуваат загриженост во врска со Обвинителниот предлог против Љупчо Златев, уредник на Лидер.мк од страна на Основното јавно обвинителство Скопје за наводно сторено кривично дел „Оддавање на службена тајна“. ОЈО во својата објава вели дека на 9 јули и 12 јули на интернет порталот на кој...

ОЈО со обвинителен предлог против Љупчо Златев за оддавање на службена тајна

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против главниот уредник на порталот „Економски лидер“, Љупчо Златев за продолжено кривично дело – Оддавање службена тајна, информираат од ОЈО Скопје. „Во текот на првата половина на јули обвинетиот како главен и одговорен уредник на интернет портал, направил достапни на јавноста податоци од Управата за безбедност и контраразузнавање, сегашна Агенција...

СЈО го сомничи Панчевски дека местел судски предмети и оддавал службени тајни

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, со истражители од МВР денеска изврши претрес во канцеларијата на судијата Владимир Панчевски, против кого, како што изјави Јанева, СЈО води предистражна постапка поради злоупотреби на системот за распределба на судски предмети и за оддавање службена тајна. Претресот на СЈО во Кривичниот суд почна околу пладне и траеше пет часа, а покрај канцеларијата на Панчевски,...

Медиуми во САД: Трамп оддал доверлива информација на Русија

Медиумите во САД денеска објавија дека американскиот претседател, Доналд Трамп, оддал многу доверлива информација за Исламска држава на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. „Вашингтон пост“ пишува дека информацијата што Трамп му ја открил на Лавров и на рускиот амбасадор во САД, Сергеј Кислјук, ја обезбедил партнер на САД преку многу чувствителен разузнавачко-партнерски договор. Инаку, Трамп минатата недела имал средба со шефот...

Вучиќ: Во Србија е засилено дејствувањето на странски разузнавачки служби

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека во земјата е зголемено дејствувањето на различни странски разузнавачки агенции, но апелираше граѓаните да останат мирни бидејќи безбедносните агенции и разузнавачките тимови на Србија добро си ја вршат работата и секогаш се подготвени да ја заштитат својата земја. Вучиќ во Собранието на Србија, каде тој и неговите министри денеска одговараа на пратенички...
Scars Above скриншот од играта на Steam

Српската фирма Studio Mad Head Games ја направи играта Scars Above што делува како високобуџетна игра

Српската фирма Studio Mad Head Games ја направи играта Scars Above што делува како високобуџетна игра. Во Србија во последниве неколку години правењето компјутерски игри преку специјализирани фирми стана...